şükela:  tümü | bugün
  • yüce ulusumuza özgü bir takım uygulamaların yanlış adlandırılması. örnekler üzerinden anlatırsam daha kolay anlaşılır bence.

mesela bir iki gün önce popüler olan avrupa şehirlerinde metroya beleş binme teknikleri bunun en güzel örneğidir. adamların devleti ile vatandaşı arasında saygı ve güven ilişkisi var. metroya güvenlik görevlisi bile koymuyor. benim vatandaşım da yaşadığı dünyaya bir katkıda bulunmak için harcamadığı kadar beyin hücresini "nasıl para vermeden yolculuk yaparım" üzerine harcıyor. sonra da "abi, 1 ay boyunca interrail yaptım, 1 kere bile para vermedim amk metroya, otobüse. bu adamlar valla aptal" diye gezinir ortada. hayır canım kardeşim, o adam aptal değil. hem senden akıllı, hem de senden saygılı.

diğer bir örnek de, bu bozukluklarla çalışan makinelerin içindekileri bitirene kadar ne varsa almak. bozuk paraya ip bağlıyormuş da, istediğini aldıktan sonra parayı geri çekiyormuş. para vermeden karnını doyuruyormuş. sonra da çok zekiyiz amk biz ya diye övünürler.

böyle işte, bizim millette böyle bir yanlış algı var. çalıyorlar, çırpıyorlar, insanları kandırıyorlar. sonra da bunları pratik zeka olarak adlandırıyorlar. halbuki bildiğin ahlaksızlık.
  • aynı şekilde, fatura kesmeyen ve dolayısıyla vergi ödemeyen, sürekli zarar ile seneyi kapatıp, asgari ücretli çalıştırıyor gösterip elden maaş veren, borçlarını ödemeyen veya geç ödeyen esnafın ticari kafası olması gibidir.
  • 11 eylülde ikiz kulelerden kurtulan türkler hikayelerinde rastlanan durum. efendim millet sırayla inerken, soldan koşarak kurtulmuş zeki türkler. bütün amerikalılar senin gibi "zeki" olsa ne olacaktı, kaos çıkıp herkes ölecekti. nitekim burada hepimiz birbirimizden zeki olduğumuz için kendi bokumuzda boğuluyoruz.
  • her pratik zeka ahlaksizlik olmadigi gibi, her ahlakli davranista pratik zeka degildir.

ne dedim ben simdi bilmiyorum ama yalan olan olaydir.
  • pratik zeka ürünüdür.
  • sürekli "batının bilimini alıp ahlaksızlığını almayalım" diyenlerin, bilimi almayıp ahlaksızlığı alması sonucu ortaya çıkan kendini haklı çıkarma çabasıdır. türklerle sınırlı olmayıp, sıraya kaynamak, bahşiş vermemek, fiyat kırmak vb. mini çakallıkların kısa vadede bireye ufak bir kar ama uzun vadede topluma devasa bir zarar verdiğini farkedememiş az gelişmiş toplumların genel sorunudur.
  • hasta adamın hasta sorunsalı. atatürk ilkeleri tedavi yöntemini bile reddetmiştir bu fikriyet karaktersizliği
  • türk halkını iyi özetleyen, son derece başarılı tespit.