şükela:  tümü | bugün
 • biraz genelleme gibi olacak ama, insanımız yaptığı işi kendisinden daha iyi yapabilecek birisinin olmadığını ve o işin daha iyi yapılamayacağını düşünüyor ne yazık ki. bunu sadece kendi düşünmekle kalmıyor, işin boyutu milletler arası bir hal aldığında medyadan da gaz alıyor. spor bu durumun en güzel örneği aslında. herhangi bir maç sonrası, her zaman yabancı basının, "zor kurtulduk", "cehhennem azabı", "türkler yine bizi yedi", "türkün gücü" vs başlıklara yer veriliyor, ne kadar iyi olduğumuz vurgulanıyor. halbuki, o dış basının iyi bile oynasa kendi takımını eleştirdiğini, daha iyi olması gerektiğini söylediğini ve bu fikri aşıladığını kaçırıyoruz. biz hep kaplanız, hep aslanız anasını satayım. eleştiren kısımda da kimin eline düştümüz belli zaten; rok.

  hangi medyada, hangi ortamda gördük, japonların neden teknolojide iyi olduğunu, amerikalıların filmlerde, italyanların turizmde, rusların tıp ve bilim alanında, isviçre ve almanların mühendislikte, bilmem ne takımının alt yapıdan oyuncu yetiştirmesinde, ispanyolların sporda vs. vs. kim çıktı da bizim ülkemizin diğer ileri ülkler ile arasındaki eğitim, altyapı, çalışma vs. vs. farkları değerlendirdi, ne yapmamız gerektiğini yazdı, söyledi.

  bu yüzden, bizim hala spor klüperimizde altyapıdan oyuncu yetişmiyor, yetişen de halısahadan çıkıyor. şirketlerimizde, 6 aylık mühendis, "benim tecrübelerime göre bundan daha iyi üretim yapılamaz" diyiveriyor. eşşoğlu eşek, nereyle kıyasladın, ne tecrüben var senin, kaç kere benchmark yaptın, en önemlisi sen mühendissin bütün olasılıkları deneyip en iyisini bulmaya çalıtın mı? en iyi politikacı da bizde mesela, sağlık sistemi, eğitim sistemi vs en iyiyi biz türkler yapıyoruz.

  olm en delikanlı bile biziz lan, ama bilmiyoruz ki daha adam gibi sevmeyi bile beceremiyoruz.

  totale baktığımızda özetle şu anda en büyük suçlu yine medya ve eğitim sistemi.
  medya gerçekten örnek alınması gereken sistemleri ortaya koyup aramızdaki farkları ortaya koysa kabak gibi, eğitim sistemi de kendisine çeki düzen verse, sadece sınava değil de yaşama, hayata hazırlasa,
  her şey daha güzel olacak.
 • balık hafızalı olmasıdır.

  dün yapılanları bugün hiç olmamış gibi yaşıyoruz. tamam kindar olalım, içimizde büyütelim demiyorum ama bu kadar da unutkan olmayalım. ne geliyorsa başımıza bundan geliyor. yaşadıklarımızı gelecekte yaşayacaklarımızla birleştirip öngörü geliştiremiyoruz. kısır döngünün içinde hep aynı şeyleri yaşamaya mahkum ediyoruz kendimizi.
 • islamiyet
 • surekli engellere takilmaktan, destek olunacağına ısrarla fikirlerine köstek olunduğundan ve her zaman -senden daha iyileri var be oğlum. seklinde demoralize edilmesindendir.
 • cinsel açlık, beyin konsantre olamıyor ki :(
 • ortak paydada buluşamamaktır benim naçiz görüşüm. bu milletin muhafazakara ihtiyacı olduğu kadar ulusalcıya da, milliyetçiye de ve diğer görüşlerden insanlara ihtiyacı var. sorun kendi içimizde durduk yerde fraksiyonlaşmamız. kendi içinde bölünmüş bir ev ayakta duramaz. sen ona tayyipçi, buna cemaatçi, ona ulusalcı, şuna laikçi dersen ve düşman olarak görürsen ortak bir yerde buluşamazsın. hepimiz bu memleketin evladıyız ve hepimiz kıymetliyiz.

  tarihte hiç bir millet ve devlet kendi içinde bölünerek bir yere varmadı arkadaşlar. karşınızdakini düşman olarak görmenin kimseye bir faydası yok ama zararı çok. buna ne zaman uyanırız bilmiyorum ancak bu fraksiyonlaşma bize o kadar zarar veriyor ve o kadar uzun vadeli bir zarar ki bu, farkına vardığımızda iş işten geçmiş olacak diye düşünüyorum ister istemez.
 • (bkz: ahlak sorunu)