• daha genişi türklerin korku filmi yapamaması durumudur.
  • yalandir, turkler benim hayatimin bir kac ayini zindana cevirebilecek bir korku-gerilim filmi yapmistir. seyrettigim ve beni altima sicirtan tek filmdir (bkz: barda).
  • iki tane yapmışlardı aslında lan.
    gassal ve baskın:karabasan.
    bunlardan sonra daha çıkmadı ama yapılması lazım.
  • ben cinli olanını da yapabildiklerini görmedim ama vardır öyle bir durum.
  • sapıklı filmlerin türkleri korkutmadığı için olabilir.

şimdi başlıkları aramaya üşeniyorum yoksa gün aşırı çocuklara tecavüz haberlerinin alışılageldiği ve bir kaç fevri tepki haricinde sessiz kalındığı bir ülkede yaşıyoruz.

sapıklık bu ülkede normalleşme yolunda iken sapıklıkla korkutmak zor iş. bunu bilir bunu söylerim.
  • (bkz: baskın)
  • çünkü; amerikan sinemasının korku ögelerinin, türkiye insanları için havada kalıyor olması. kuyudan çıkan cadı, minik çocukları yiyen palyaço, yatakta kafasını 180 derece çeviren kız, elm sokağındaki freddie türk sineması için ancak komedi ikonları olmuştur. bizde karşılığı olan olgular değiller.

türkiye için geçerli olan şey ise cinler, ölünün ruhunun gelmesi, büyü yapılması, gece mezarlıkta dolaşmak falan. dabbe 4* gibi serinin belki de en iyi filminin, cin temalı olması da en bariz örneği. çekimler, oyunculuklar, planlar falan sanki bir köyde yürürken başınıza gelebilecekmiş gibiydi. tarihin en iyisi, türk sinemasının yapı taşlarından değil ama gerçekten korku filmi idi.

böyle yani.
  • türkiye'de komedi ve dram tarzı dışında film yapılmaması şeklinde de tanımlanabilecek olay.
  • buna bir cümle söylemek istiyorum. her şey cem yılmaz ve mizah tayfasının amerikan korku klişelerini kafaya alması ile başladı ve olay koptu. ne (bkz: alien) ne (bkz: predator) ne (bkz: freddy) ne (bkz: halka) zaten gündelik hayatında korku ögelerinin dibine vuran ortalama türk insanını korkutmayı başaramadı. bu nedenle cin teması olmadan bizim toplumu korkutmak pek mümkün görünmüyor hatta bu bile yeterince korku verici görünmüyor yer yer...
hesabın var mı? giriş yap