şükela:  tümü | bugün
 • 60 000 hintlinin ingilizler tarafindan tutuklanmasina yol acmis protestodur. tabii gandhi de bu bahaneyle tutuklaniyor ve fakat bir yil sonra serbest birakiliyor.
 • bir hintlinin dhandi yatra olarak tanimlayacagi protestodur. dhandi = deniz, yatra = yol oluyor. (bkz: deniz yolu)
 • yılmaz erdoğan'ın bu yürüyüş hakkında yazdığı bir yazı vardı. komik ve okunmaya değen bir yazıdır.

  --- spoiler ---

  örneğin gandi’nin dört bin sıra gerisinden yürü yen iki hintlinin arasında geçen şu konuşma bu gerçeği vurgulamaktadır:
  — şşşt birader nereye gidiyoruz.
  — vallahi hıza diyarlor ama tam bilmiyorum.
  — ne tuzu ya?
  — kaya tuzu herhalde.
  — yani kaya tuzu için mi ben dört gündür yürüyorum ve ayakkabımın çivisi on iki gündür ayağımdaki deliğe girip girip çıkıyor? ben dönüyorum kardeşim.

  --- spoiler ---
 • toplumun en alt kesimleri üzerinde büyük yük yaratan tuz vergisini protesto etmek ve ingilizlerin tuz tekelini kırmak amacıyla mahatma gandhi tarafından başlatılan satyagraha. 12 mart 1930'da başlayıp 6 nisan'da sona eren, ahmedabad'dan dandi'ye yaklaşık 400 kilometre boyunca süren yürüyüşte gandhi'ye denize kadar binlerce köylü eşlik etmiştir. britanya idaresine karşı en rahatsız edici kampanyanlardan biri olmuş ve 60.000 kişi hapse atılmıştır. yürüyüşün sonunda denize ulaşıldığı zaman gandhi bir avuç tuz ve çamur karışımını yerden alıp "bununla, britanya imparatorluğu'nu temellerinden sarsıyorum" diyerek aldığı tuzu deniz suyunda kaynatarak teknik olarak illegal tuz üretmiş ve takipçilerini de kendi tuzlarını üretmeye teşvik etmiştir. tuz yürüyüşü, daha sonra bağımsızlığa yönelik siyasal hedeflerin elde edilmesi için sürdürülen bir mücadeleye dönüşmüştür.
 • ingilizce'de salt march denilen bu prostesto esnasinda cekilmis bir fotograf icin tiklayiniz dedigim yuruyus.
 • "mahatma gandhi* beraberindeki az sayıda insanla birlikte denize doğru bir yolculuk başlattı. bir ayın sonunda, kat edilen bayağı bir mesafenin ardından, ona eşlik edenlerin sayısı bir hayli artmıştı. deniz kıyısına vardıklarında, her biri eline bir avuç tuz aldı. böylece her biri yasayı ihlal etmiş oldu. bu yapılan britanya imparatorluğu'na karşı sivil bir itaatsizlikti.

  bir çok itaatsiz makineli tüfek ateşiyle ölürken yüz binden fazlası da tutuklandı.

  o sırada ulusu da tutukluydu.

  on yedi yıl sonra sivil itaatsizlik kurtaracaktı onu." eduardo galeano - espejos una historia casi universal

  (bkz: adalet yürüyüşü/@ibisile)
 • gandi hindistan'da alınan britanya tuz vergisine karşı 1930'da yaptığı 400 kilometrelik gandi guz yürüyüşü ile ülkesinin britanya'ya karşı başkaldırmasına öncülük ettiği pasif eylem 1942'de britanyalılara açık çağrıda bulunarak hindistan'ı terk etmelerini istemiş ve amacına ulaşmıştır.
 • kılıçdaroğlu'nun şu sıralar yaptığı yürüyüş ?

hesabın var mı? giriş yap