5879 entry daha
  • en sevdiğim sosyal ağ. günlük gibi kullanıyorum ben bunu. o an gördüğüm herhangi sinir edici, güldürücü, korkutucu bir olaydan sonra görüşlerimi yazıyorum. takip edilme, beğenilme gibi bi telaşım da yok. hatta hiç tanımadığım biri takip edince canım sıkılıyor falan.

neyse. bu platformda en sinir olduğum şey ise kalitesiz laf sokmacıklar. instagram'da ve facebookta özlü söz yazılı pankartlar ile laf sokarak kendini "ben iyiyim, etrafımdakiler kötü. hep iyi niyetimden" olarak gösterenler twitter'da bunun bir tık üstünü yapıyor. olmuyor. şık olmuyor. profesyonel olmuyor. kurumsal lafı ben de sokuyorum. mesela diyorum ki "rakibin üstünlüğünü kabul eden reklam, reklam sayılmaz (bkz: adına bakma tadına bak)" ya da "ortalığı kitap/dergi çöplüğüne çevirenlere lanet olsun" (bkz: kalite kontrolsüz kitap/dergi basan bir yayınevi). kişisel laf sokulunca ise çirkin, ucube bir şey oluyor.

mesela diyor ki "kitap okuyun lan acık, hayvan gibi oluyor bazılarınız sonra. kıhkıhkıh". (arkadaşa şurdan egosu kadar taş gönderelim). kitap okumanın iyi bir şey olduğunu herkes bilir. o sevmediğimiz cahil adamlar bile. bu gibi bir yorum "ben çok kitap okurum, ya sen delüğanlu?" ayağına lafı giydirme çabası. hoş değil. ha ilk kullanmaya başladığımda -ki 2010 falan olmalı- laf sokmalı şeyler ben de paylaşıp, sonra napıyorum lan ben diye bir silkelenip kendime gelip normale döndüm.

bir de günümüz dünyasında herkeste olan "ben iyi biriyim, kalbim temiz" kandırmacasının içine işlediği kişilerin tweetleri var. mesela baya baya tanıdığım herkesi parasal anlamda dolandırmış bir adam geçen gün "ahlak anlayışım eğilmeyen bilmem neremden gelir" gibi bir şey yazmış. ben de götümle güldüm açıkçası. buna en güncel başka örnek de tekmeci aslında. adam madenci yakını tekmeliyor ama son tweeti şu "zayıf karakterlerin yaşamlarını sürdürmek için kindar duygulara ihtiyaçları vardır. ancak saldırarak ve nefret ederek var olurlar." asdkljsklklfkşglişfkl götüm bile gülemiyor. o derece.

yukarıdaki iki mevzu için yapılacak şey belli, takip ettiğiniz kişileri seçebiliyorsunuz. seçin. sizi takip etmesini istemediğiniz kişileri engelleyin. ha bu platformun en sinir bozucu başka şeyleri de var. mesela fandom, takibe takip, gerzek hashtagler. bunlara hiç bulaşmazsanız bence sorun yok.

dediğim gibi tüm sosyal ağlarımı bir gün kapatsam da (yavaş yavaş yapıyorum artık) twitter'ı kapatabileceğimi hiç sanmıyorum. sanki birazcık bari özgür olduğumuz tek yer orası kaldı. birazcık.
6404 entry daha
hesabın var mı? giriş yap