şükela:  tümü | bugün
 • ucagi ucuran kanatlaridir.. govde ise bir yuktur.. kanadin enteresan bir kesiti vardir.. kesit olarak baktigimizda (yani yandan) alt yuzeyi duz, ust yuzeyi egimli bir damla seklindedir neredeyse.. bu kanat, havada bir hava filesi ile karsilastiginda, o hava filesi ikiye ayrilir, bir bolumu kanadin ust yuzeyinden bir bolumu kanadin alt yuzeyinden gecme egilimindedir.. alt yuzeyden gecen hava filesi belli bir mesafeyi x zamanda gecer.. ama kanadin ust yuzeyinden gececek olan hava filesi, kanadin altindan gecen hava filesi ile ayni zamanda kanadin sonunda bulusmak zorunda oldugu icin, ayni surede daha fazla mesafe gecer.. bu da su demektir, kanadin ustunden gecen hava filesinin hizi fazladir.. bernoulli prensibine gore de, hizi artan havanin basinci duser.. boylece, kanadin altinda kalan havanin basinci, ustte kalan havanin basincindan yuksek olur.. boylece basinci yuksek olan bolum, basinci dusuk olan bolumu havaya kaldirmaya calisir.. kaldirir da.. ve bu kaldirma sonucunda kanat, daha yuksege cikmaya calisir.. neden ? cunku alttaki yuksek basinc ustteki alcak basinca galip gelir.. ist-paris tk182 sefer sayili ucusunuz iyi yolculuklar diler..
 • ucaklar büyüyle uçar. o kadar ton aluminyumun başka türlü havada süzüleceğini düşünmek saflık olur.
 • (bkz: pilot)(bkz: otomatik pilot)
  ayrıca (bkz: ucak niye ucar)
 • temelde kuvvet ve moment dengelerinden dolayı uçaklar uçmaktadır.
 • bazi ucaklar allah yardimiyla kalkar, dunya dondukce ilerler
  (bkz: cem yilmaz)
 • ek olarak, uçak kanatları belli hızlarda drag force (türkçesini bilmiyorum, "sürükleme kuvveti" olabilir) ile ağırlık kuvvetini (bildiğin mg) eşitleyecek ve sabit yükseklikte sabit hızla götürecek şekilde dizayn edilirler. eğer uçak kanat dizayn hızından daha hızlı giderse yönlenimi yeryüzüne paralel olsa bile yükselir ya da vice versa. bu sebeple kanatlarda değişik hızlarda yüksekliği koruma amaçlı, hareketli kanat uzantıları yani flaplar falan vardır.

  arabaların üst kısımlarının böle bombeli kocaman yüksek olmasının falan arabayı yola bastırdığını sanır insanlar oysa aynı uçak kanadında olduğu gibi arabalar üst taraflarındaki mesafe alt taraflarından daha fazla olduğu için hızlandıkça hafiflerler. bu sebepledir ki ferrari, lamborghini gibi cuttingedge tasarımcılar üst yüzeyi mümkün olduğunca kısa, alt yüzeye yakında tutmaya çalışırlar. üstelik bu arabaların altında da mesafe arttırmaya yönelik spoilerlar vardır, havayı dolandırır, yolunu uzatırlar. hiç inanılır gibi gelmiyor ama bi doğan ya da şahini tepetaklak çevirip taksak tekerleklerini hızlandıkça yola daha iyi basar.
 • thy iman gücü ile uçurur.
 • bir uçağa etki eden 4 ana kuvvet vardır;

  1- kaldırma kuvveti - lift (l)
  kaldırma kuvveti, uçağın havalanmasını sağlayan ve havada tutan bir kuvvettir. uçaklarda kaldırma kuvveti kanatlardan ede edilir. bir uçağın kanat yapısı ne derece büyükse kaldırabileceği ağırlık da aynı oranda artış gösterir. kanatlar ayrıca (bkz: yakıt tankı) olma özelliğine de sahiptirler.

  2- motor gücü - thrust (t)
  uçak kanatlarında kaldırma kuvvetinin oluşması için kanadının çevresinden belirli bir hız aralığında hava akımı geçmesi gerekir. uçağın hava içinde tutunabilmesi için gerekli olan hız uçağın motorları ile sağlanır. motorlar uçağa hareket kazandırdığı gibi ayrıca elektrik üretir, hidroliki pompaları çalıştırır ve basınçlı hava (pinomatik) üretirler

  3- geri sürükleme/havanın direnci - drag (d)
  uçağın hava akımına karşı gösterdiği dirençtir. bu direnç itme yönüne zıt olur. geri sürükleme kuvvetinin sebeplerinden bir kısmı meydana geliş şekillerine göre azaltılabilinir fakat tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir.
  geri sürükleme kuvveti meydana geliş şekillerine göre 3 kısıma ayrılır:
  - parazit drag : şekil ve yüzey sürtünmesi olarak incelenir. uçak yüzeyi havaya karşı akışkan bir madde ile boyanır, uçak yüzeyinde sürtünmeyi arttıracak cıvata, perçin başı çıkıntısı olmamasına dikkat edilir. ayrıca kış aylarında uçakların yüzeyindeki kar ve buzların temizlenmesi gerekir.
  - endükleme drag : kaldırma kuvveti ile oluşan geri sürükleme kuvvetidir.
  - profil drag : uçağın kaldırıcı yüzeyleri ile uçuş kumanda yüzeylerinin hucüm kenarlarında yüksek basınç ile oluşan sürtünme kuvvetidir.

  4- uçak ağırlığıweight (w)
  uçak gövdesi bir kitle olarak her cisim gibi yer çekimi kuvvetiyle karşılaşır normal olarak. uçak ağırlaştıkça sürükleme kuvveti büyür ve uçağın idaresi de aynı oranda güçleşir, manevra kabiliyeti azalır.

  uçaklar bu 4 etkenin ışığı altında uçarlar.

  uçak kalkışında ---------------------------- l > w, t>d
  düz uçuşta---------------------------------- l > w, t =d
  uçak inişinde-------------------------------- l < w, t >d (kademeli olarak)

  ayrıca (bkz: bernoulli prensibi)