• onun arkasından birşeyler söyleyebilmek için bile insanın belli vasıflara ulaşmış olması gerekir. ben sadece ne kadar onurlu ve vatan sever bir gazateci olduğunu söyleyebilirim.
  • failini bulabilecek tek kişi.
  • muhteşem ülkemde düşüncelerde dahi edinilmesi gereken(?!) özgürlüğün onlarca bedelinden biri. korkusuz insan.

daha ilkokuldaydım..
    annem ve babam haberleri izliyordu. gözlerim takıldı televizyona. kırık dökük bir araba ve etrafta saçılmış kol ve bacak parçaları.. (o zamanlar sansür içeriği, şu anki "boktan, götten, sigaradan vs" daha önemsizdi; ondan her şey yalın haliyle sunulurdu izleyene; daha samimi)
    uğurlar olsun diye şarkılar söylüyorlardı.. hep aynı sorular döndü beynimde; "niye vücudu paramparça ki; neden öyle oldu ki; nasıl koptu ki kolları amcanın, ne yaptı ki o?".. o gece ve aylarca her gece kabuslar gördüm.. ağladım, korktum.. gözlüklüydü uğur amca..
    sonradan öğrendim ki öldürülüşüyle bile orospu çocukluğunun tanımını yapmış milyonlara.
    huzur içinde yat uğur amca..
  • öldüğünde orta ikinci sınıfta idim, nerden bileceğim o yaşta uğur mumcu kimdir? aile içinde ki konuşmalardan önemli bir gazeteci olduğu, ölümünün acı bir kayıp olduğu işlenmişti beynime.

din kültürü dersi idi, öğretmen gazete okuyor biz de yazılı oluyorduk, sınav kağıdını uzatıp yerime geçecektim ki kafasını gömdüğü gazeteden bir an için ayırıp buna da demokrasi şehidi diyorlar peh gibisinden bir laf etmişti, ben de asıl sizin gibilere mi demeleri lazım diye bir şeyler gevelemiş, sınavdan kesin çakacağıma emin olarak sınıfı terk etmiştim.

kalmadım dersten, tam olarak şekillenmemiş olsa da o yaşta, fikir ayrılıklarının vahşi bir cinayeti bile mazur gösterebileceğini hissetmiştim sanırım o gün ilk kez.
  • 27 mayıs ruhuyla büyümüş olan, hem kemalist hemde devrimci olan yazar.
    işin ilginci neredeyse her kesim uğur mumcuyu saygıyla anar, hatta kendine mal eder. ancak bu kesimlerin çoğu için kemalizm geri kalmış bir ideolojidir. laiklik yanlılığı günümüzde çok abartılıdır.
    dinciler için, mumcu gibi düşünenler darbecidir. sözüm onan sosyalistler için, o düşüncedekiler sosyalist hatta solcu bile değillerdir. solcu ayağına kürt milliyetçiliği yapanlar için, mumcu gibiler statükocudurlar. milliyetçiler için zaten vatan haini, kapitalistler için kapanması gereken bir dönemlerdir.
    ama uğur mumcu için hep göz yaşı dökerler....yaşasaydı mumcu bu duruma çok güzel bir cevap verirdi ama buna da izin vermediler.
  • eve haber geldiğinde 9 yaşındaydım. evdeki telaş ve matem havasından bir yakınımızın öldüğü belliydi. apar topar otobüs ayarlandı. o zaman yaşadağım balıkesir'in edremit ilçesinden, içime işleyen zangır zangır titreten bir soğukla vardık ankara'ya.

dedem ve anneannem'in cenazelerini görmüştüm o yaşıma kadar. öyle bir şey bekliyordum çocuk aklımla tabi, ya da sokakta gördüğüm cenazeler gibi.. insanların taziyeye geldiği yakınlarının ağlayıp teselli edildiği cenazelerden.. ama burası çok ama çok farklıydı..

kalabalığın tam ortasında bir itfaiye arabasının üstüne çıkardılar beni.. herkesi görebiliyordum. insanlar kol kolaydı, pencerelerden atılan karanfiller içinde yürüyorlardı. feryat edenleri ağlayanları görmeye çalışıyordum.
    nedense insanlar ağlamıyordu.

o soğukta annemin elindeki mumu gördüm. sönüyordu mum annem yakmaya çalıştıkça. mum sönmekten annem tekrar yakmaktan usanmıyordu. hep yanık kaldı o mum. başta anlamamıştım neden böyle uğraştığını.. sonradan bir evin önüne geldik ve anladım ki annem tek değildi. evin önünde patladıktan sonra yamulmuş bir arabanın etrafında karanfiller arasında yanan mumları gördüm.. oradaki mumlar hiç sönmüyordu..
  • oğlu konuşmuş:
    http://www.t24.com.tr/haberdetay/67590.aspx

- uğur mumcu’nun yanlış algılandığını düşünüyor musunuz?
    zaman zaman yanlış algılandığını düşünüyorum tabii.

- somutlaştırabilir misiniz?
    şu örnek birçok şeyi açıklayacaktır. babam almanya’da yaptığı bir konuşmada, “kürt sorununun çözümü demokratik hakların genişletilmesiyle sağlanır” gibi bir ifade kullanıyor. bu konuşma üzerine umag’a (uğur mumcu araştırmacı gazetecilik vakfı) gelen bir e-mail’de ise şu ifade yer alıyordu; “uğur mumcu’nun videosuna herhalde montaj yapmışlar, o bunu asla söylemezdi.” öyle noktaya gelen insanlar var ki uğur mumcu’nun kendi yazdıklarını, söylediklerini ona yakıştırmayıp kendi kafalarında kurdukları bir uğur mumcu algısının peşinden koşuyorlar. bu kişiler elbette uğur mumcu’yu doğru şekilde algılayıp yorumlamıyor. öte yandan babamın yazıp çizdikleri hadis değil, biz de “bunların doğru tefsiri şudur”culuk yapmıyoruz.

- bugün babanız aynı cumhuriyet’te yazsaydı?
    babam bugün cumhuriyet’te yazar mıydı; bilemeyiz. babam içinde olsaydı cumhuriyet bu cumhuriyet olur muydu; onu da bilemeyiz.
  • “.. oh ne kolay!…
    çek bir besmele,
    gelsin paralar..
    finans kuruluşları,
    şirketler ve bu finans
    kuruluşları ve
    şirketler aracılığı ile
    kazanılan milyarlar…
    elhamdülillah
    müslümanız!..
    elhamdülillah
    milyarderiz!. bir