betatron

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (519)
  • 6480
  • 13
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

24 yaşında olmak

mart ayında * başıma gelecek olan hadise.
(bkz: korkuyorum)

aylar sonra gelen edit: cidden korkulacak kadar varmış.
25 yaş editi: gençlik güzel şeymiş.
26 yaş editi: aslında en asil duyguların yaşıymış 24. okulun bitmesine daha çok vardır yada bitmek üzeredir. gelecek kaygısı-iş bulma telaşı zaten önündeki yaşlarda yaşanacak. ozaman bırak, bu yaşın kıymetini bil.
27 yaş editi: hani benim gençliğim anne?
28 yaş editi: 24 yaşında olmak 30'a yaklaştıkça hayal gibi gelmektedir. sanki hiç yaşanmamış gibi.
29 yaş editi: insan 29 olunca çevredeki 24lükler peki bir küçük gelmekte. oysa 24 yaşındayken insan fazlasıyla büyük hissetmekte kendini...bilemedim...
30 yaş editi: 24 yaşında olmak demek, 30 olduğunda artık gençliğinin bittiğini varsaymak demek. oysa 30 olunca insan hala genç hissedebiliyormuş.
31 yaş editi: şimdi mazi gibi gelmekte 24 yaşında olmak. sanki bambaşka bir ömürdü o yıllar. değerini bilmek lazım. bu düşünce bile yaşlanma belirtisi tabi.
32 yaş editi: çocukken 20 yaşındakiler de genç sayılır mı diye düşünmüştüm nedense. sonra yaş ilerledikçe gençlik hiç bitmedi tabi. şuan sorsanız orta yaş kavramı bana çok uzak geliyor. ama işte yavaştan yaşlanıyoruz bu da bir gerçek.
33 yaş editi: her sene bu entryi gördükçe bir tuhaf oluyorum. neredeyse 10 yıldır güncelliyorum. bir nevi günlük gibi olmuş durumda benim için. o yıllarda üniversitedeydim. askerlik, iş vs derken zaman geçmiş. neyse, 9 yıl önce bu entryi okuyan varsa onlara da selam olsun.
34 yaş 10. yılediti: tam 10 yılı devirdim bu entryde... sanırım artık 24 yaşı yorumlayabilecek kadar uzaktan bakabiliyorum. öncelikle bu yaş gençlik sınırı gibi durmakta. 25 ve 30 yaşlar kırılma yaşatıyor çevreniz size. aslında öyle birşey yok tabi. belki iş ve aile yoğunluğuna çok girilmediğinden 24 yaş ve çevresi bazı kararlar alabilmek için uygun zamanlar. imkanınız varsa yurt dışına çıkın, size ciddi anlamda bir vizyon katıyor. sevdiğiniz işi meslek edinebilmek için uğraşın yoksa işteki hergün size zehir gibi geliyor. hazır boş zaman varken gezin, sevdiğiniz bir hobiye vakit ayırın. 30 dan sonra para oluyor ama zaman bulamıyorsunuz. bakalım 35 de bir kırılma daha var. neler olacak...
35 yaş editi: önemli bir kırılma noktasına geldik. 24 yaş entry günlüğümde de hüzünlü bir an sanki.. ama nedense 30'lu yaşlardaki "eyvah büyüdük" hissi yok. sanırım bir sakinlik, kabullemişlik hissi geliyor, bilemedim. sosyal medya hesapları bazen hatırlatıyor ya eski günleri... şimdi 24 yaşımı düşününce sanki bambaşka bir "yaşamdı" gibi geliyor.
36 yaş editi: 24 yaşın üstünden yıllar geçti. yavaş yavaş nesil farkı oluşmaya başlıyor sanırım. burada her yıl yapmış olduğum editlerde bile bu çok belli gibi. ilk zamanlar öylesine, tek cümlelik ifadeler yazarken şuan biraz daha düşünerek yazıyorum. hangisi doğru bilemem ama 24 yaşın vermiş olduğu hırs, heyecan ve coşku azalmış gibi. tabi olaylara daha uzaktan bakabilmek ve sakinliği koruyabilmek ise şuanın güzelliği. şimdi bunları okuyan 24 yaşındakilere akıl verecek durumda değilim. zaten kimseden de akıl falan almasınlar. herkes zamanla kendini buluyor belki tek önerim inandıkları ve inanmadıkları her şeyi okuyup araştırsınlar. neye karşı olduğunu bilmeden kendi düşüncelerini savunmak bazen zor olabiliyor.

devamını okuyayım »