• zamanında cikletin biri kabartmalı futbolcu çıkartması verirdi de hep ulvi çıkardı. 11 tane beşiktaşlı biriktireyim de fiyakalı bi masam olsun derken metin, ali, feyyaz 8 tane de ulviden oluşturmuştum takımı çocuk aklımla.
  • beşiktaş defansında 10 yılın üstünde oynayıp bir tek kırmızı kart bile görmemiş futbolcu, profesyonel.
  • beşiktaş'ın en iyi döneminde, her yıl en çok gol atan ve an az gol yiyen takım ünvanını aldığı dönemde, o efsane defans dörtlüsünün üyesidir ulvi. efsane kadronun diğer oyuncuları gibi ulvi de parlak yeteneğinden ziyade iş ahlakı ve efendiliği ile gönüllerde yer edinmiştir. oyunculuğu boyunca beşiktaş için canla başla mücadele etmiş, gerçek bir görev adamıdır. döneminin en iyi takımında, efsane unvanlı bir kadronun en has elemanı olmasına rağmen asla şımarıklığa meyletmeyen, ne oldum delisi olmayan örnek bir insandır. unutulmazdır. benzer karakterde bir başka efsane için (bkz: gökhan keskin).
  • (bkz: türk futbolu)'nun en önemli emekçilerinden biri.

adamlığıyla ve başarılarıyla beşiktaş tarihine adını altın harflerle yazdırmış ama her nedense türkiye a milli futbol takımı'nda 1 defa bile forma şansı bulamadan kariyerine nokta koymuştu.

hem beşiktaşlı hem de alevi oluşu buna sebep olmuş olabilir.
  • gecenlerde arkadaslarla oturuyoruz biryerde. mekanin sahibi gelip aramizdan biriyle selamlasti, ben ulvi bilmemne diye. o gittikten sonra insan cocuguna niye ulvi ismini koyar ki cok garip demis bulundum. arkadaslar da bana donup babasi kesin besiktaslidir, baksana yasi da tutuyor o senelerle dediler. sonradan sorduk, hakikaten de oyleymis...

bir besiktasli olarak kendisinin varligini o gun ogrendim ve kendimden utandim. sonradan okudum hakkindakileri ulvi basgan, senin gibi centilmen bir futbolcuyu bugune kadar ogrenmemis olmam benim ayibim, bir donem isim babasiymissin cocuklarin, sen zaten biliyorsundur da, benim gibi bilmeyenler icin buraya not duseyim dedim.
  • beşiktaşın 4'lü defansındaki 3 kara bıyıklısından en ince ve bacakları en kıllı olanıdır.

http://www.webkartallari.com/…rolar/5/1991-92_c.jpg

"sarı bıyık" hüsamettin ve oynadığı dönemde "bıyıksız" recep bu üçlüden hemen ayırt edilebilirdi. stoper mevkiinde oynamıştır. oynadığı dönemde sarkık liberolu dörtlü defans benimsendiği için defansta her zaman 2 değil 3 partneri olmuştur. b.haluk'tan devraldığı 5 numaralı formayı uzun yıllar giydikten sonra alpay özalan'a devretmiştir. birlikte oynadığı oyuncular şunlardır:

kaleciler : adem (şimdilerde sky turk yorumcusu), zafer, jurkoviç, zalad, fatih, engin, k.metin, bako.
    sağbekler : hüsamettin, recep, ali gültiken (1987-1988 sezonunda forvete geçmeden önce)
    liberolar : arnavutoviç, samet, gökhan
    solbekler : kadir, cem, mutlu

hayatının son golünü toni schumacher'e atmıştır ki bu toni'nin türkiye'de yediği sondan ikinci goldür. (bkz: 11 mayis 1991 fenerbahce besiktas macı) toni'ye türkiye'den sepet havasını çalarak son golü atma şerefi ise aynı maçta feyyaz uçar'ın olmuştur.

ulvi güveneroğlu 59 defa fenerbahçe maçı oynayarak bu alanda 3.'lüğü elinde bulundurur. fenerbahçe maçı oynama rekoru ise 64 maçla rıza çalımbay'a aittir. ikinci sırada ise 61 maçla şeref görkey yer almaktadır.

(bkz: #7636365)
  • $u an aldıgım bilgilere göre mısır'da yapılan afrika kupasında ahmed hassan'ı izleyip yönetime tavsiye etmi$.....
  • hakkında az entry yazdığını için efsane olamayacağını düşünen cahillerin yorumlarına maruz kalan beşiktaş efsanesi.

beşiktaş formasını en çok giyen 2. isim olmasıyla beraber kazandığı 19 resmi kupayla da adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başarmış ama daha önce de dediğim üzere 1 defa bile türkiye a milli futbol takımı'nda forma giyme şansı bulamamıştır.

beşiktaş tarihinin en çok forma giyen 2. ismi ve kazanılan 20 tane resmi kupanın hatrına insan 1 defa olsa bile milli takımda oynatır ama yok. beşiktaş efsaneleri milli takımda oynayamıyor ama fb ve gs'nin futbolcu olduklarına 1000 şahit gereken kekoları 40-50 defa milli formayı giyiyorlar.

ulvi güveneroğlu'nun beşiktaş formasıyla kazandığı resmi kupalar:

süper lig : 5
    türkiye kupası : 3
    tsyd kupası : 6
    cumhurbaşkanlığı kupası: 3
    başbakanlık kupası: 1
    donanma kupası : 1

beşiktaş tarihi'nin en fazla forma giyen 2. futbolcusu olarak toplam 19 resmi kupa kazan ve bu başarılarda hep değişmez isimlerden biri olarak boy göster ama elin cahili, hakkında az entry girilmiş diye efsane değil tespitini sıçsın.

edit: imla.
  • kendisi hakkında üç yıl sonra ilk kez bugün bir entry girilmiş, toplam entry sayısı 25 (1 sayfa) olan beşiktaş efsanesi.

bu adamlar tarihi baştan yazanlar, bilin bu uadamları, sevin sayın bu adamları gençler.

ek: aşağıda bir herif var, şu entry'yi götüyle okumuş serseri. ne gerizekalı herifler var lan.
  • 26 temmuz 2018 b36 torshavn beşiktaş maçı'ndan önce bein stüdyosunda görülen futbolcu.

çocukluğumuzda takımı sayarken engin-recep-kadir-gökhan-ulvi diye giderdik ve 5 numarada ulvi değişmezdi, aradan 25-30 yıl geçmiş, insan hayret ediyor.

bir de telefonla metin tekin bağlandı, tam oldu.
hesabın var mı? giriş yap