• diyarbakır'ın bilinen ciğercilerinden. benim de uzun yıllar ciğer yediğim bir yerdi. ta ki dağkapı semtindeki postanenin bitişiğinde seyyar arabayla yalnızca sabahın köründe hizmet veren ciğercide yiyene kadar. soğuk havalarda gittiğiniz zaman tipinize bakıp yabancı olduğunuzu, ya da oranın esnafı vs. olmadığınızı anladıklarında hemen arka taraftaki kıraathaneye buyur ediyorlar sizi, ciğerinizi sıcak bir ortamda yiyorsunuz. üzerine de afiyetle çayınızı içiyorsunuz. sabahın 7'sinde ciğer yenir mi demeyin, normalde ciğerden haz etmeyen (tabi burada hayatı boyunca diyarbakır ciğeri yememiş bir kişiden bahsediyoruz), uykusuna da fazlasıyla düşkün bir arkadaşımı bir sabah götürdüm, iki gün sonra kendisi sabahın köründe kalkıp yeniden gitmek istedi.

ha ben zora gelemem, adam gibi öğlen yemek istiyorum diyorsanız umut ciğercisi de iyidir. her türlü tavsiye edilir...
  • "kahvaltıda ciğer yemem ben, mümkün değil" diyen bana ciğerleri şiş şiş götürten yerdir.

efendim daha önce böyle bir ciğer (küçükbaş karaciğeri) yeme deneyiminiz yoksa büyük konuşmayın. zira annenizin evde yaptığı ya da izmir'de, istanbul'da, antalya'da yediğiniz ciğerleri unutun - edirne ciğeri diyecek olursanız, onun yeri ayrı tabi -

diyarbakır'ın bu müthiş ciğercisi, ciğeri önce farklı baharatlarla terbiyeliyormuş, sonra da ızgarada pişirip getiriyorlar, yumuşacık oluyor, kötü ciğer kokusundan eser yok. ayrıca yanına getirdikleri bol sumaklı ovalanmış soğan da anladığım kadarıyla bu ciğerin pezevengi durumunda.

bir porsiyonda dört şiş getiriyorlar, göze çok geliyor başta, hepsi anında mideye iniyor. başta bol lavaşlı yenen ciğerler, ikinci şişin ortalarından sonra olabilecek en az lavaşla yeniyor ki böylece daha fazla şiş yenebiliyor. önünüzdeki şişler biterken gözünüz masada oturan arkadaşların şişinden masaya düşen ciğer parçalarına kayıyor, çaktırmadan çatalla uzanılıp ciğere sahip çıkılıyor.

dahası hiç doymuyorsunuz, yani mide doluyor haliyle ama içinizden gelen o daha da yeme isteği, ağzınızın sulanma hali hiç bitmiyor.

mekan diyarbakır büyüksehir belediyesi'nin yanındaki diyarbakır adliyesi'nin karşı sokağında. sokağa girin ve nerdeyse sokağın sonuna kadar ilerleyin. solda umut ciğercisini göreceksiniz. kendine hoş bir amblem de yapmışlar. sahipleri çok sıcak kanlı ve misafirperver insanlar. hemen işyerlerinin tarihini anlatıveriyorlarmış sorulunca.

diyarbakıra gidip de ciğer yemeyen diyarbakıra gittim dememeli bana kalırsa.
  • yorucu, aç ve soğuk bir günün ardından koşturarak birkez daha gözüm dönmüş bir vaziyette kendimi bulduğum mekandır. uzun süre gitmeyince feci özlenilesidir.
  • doğu ve güneydoğu'nun en büyük avm'si ceylan karavil'de ikinci şubesini açan yer..
    lokumdur, ciğer değil!
  • hayatım boyunca yediğim en güzel ciğeri yedim burada. 6 şiş yedim, midem izin verse daha da yerdim. yumuşacık, lokum gibi, yedikce yiyesi geliyor insanin. diyarbakır'a gidip de burada ciğer yemeden dönmeyin, pişman olursunuz.
  • diyarbakır'da hangi çiğerciye gitse insan mutsuz ayrılamaz. ama umut'a gidince ayrı bir tadı oluyor. ama diğerlerine göre pahalı. ayranıyla 10 lira olan yerler var. ***
  • şırnak'ta görev yaparken uçak biletimi hep diyarbakır'dan almama sebep olan mekan.o ciğerin tadı aklıma geldikçe yutkunurum. muhakkak tekrar gideceğim en kısa zamanda.
  • an itibariyle online olduğum efsane mekan.

sizin de canınız çeksin. kahvaltıda ciğer yenir.

https://i.hizliresim.com/vpp4qz.jpg
  • diyarbakır usülü* ciğer sevenlerin mutlaka uğraması gereken ciğerci. porsiyonda 4 şiş gelir. yanında verdikleri baharatlı soğan söğüş lezizdir. kuzu ciğeri diyenlere inanmayın, dana ciğeridir. lokum gibi değildir ancak tadı çok iyidir. yayık ayranı içmeyin, işe yaramaz.
  • diyarbakır'da her uğradığımda mutlaka gittiğim ama her gittiğimde de soğan söğüşü olmasa bu ciğer yenmez dediğim yerdir. o ciğeri yediren o soslu soğan söğüşüdür. kullanılan ciğer dana ciğeridir ve dana ciğerinin en büyük handikapı pişirirken biraz fazla pişerse şekerleşir, az pişerse yutması zor olur, yahut ciğer biraz büyükçe bir dananın ciğeriyse damakta çamurumsu bir tat bırakır. o sebeple her porsiyonda standart bir lezzet beklememenizi tavsiye ederim.
    bu arada belirteyim ciğercilerde görmeye alışkın olduğumuz çay ikramı bu müessesede yok. beklemeyin. ayrıca yayık ayranı yoktur, bakır ayran bardağında ikram edilen köpüklü ayran makine ayranıdır.
hesabın var mı? giriş yap