• boğaziçi üniversitesi 1. erkek yurdunun çalışma salonunda vardı bunlardan. en başta medeni görünse de bazı durumlarda biz erkekleri kadından soğutabiliyor.
    zira şöyle ki; eğer siz de bir gün tanımadığınız hoş bir kızla yan yana kabinlere girdiğinizde kızın telefonu çalıp "napiim aşkım oturdum ders çalışıyorum" sözleriyle beraber şırıl şırıl bir işeme sesi ve ardından patlatılan sağlam bir osuruk sesi duyarsanız kadın olgusuna bakış açınızda bazı ufak değişikliklere gidebilirsiniz.
  • herkesin evinde varken niye bu kadar mevzu olduğu anlaşılamayan tuvalet.
  • medeniyet göstergesi falan değildir.

zaten tuvaletlerin kadın ve erkek için ayrılmasının sebebi de "olası seksi önlemek" falan değildir. (kim bunu nereden duymuş belli değil).

kadının ve erkeğin farklı tenasül organları olmasından hareketle, mantıken, kadınların tuvaletinde psivuar falan bulunmaması, erkekler tuvaletinde de, kadınların ihtiyaç duyabilecekleri bişeylerin bulunmaması gibi bir ayrımla ortaya çıkmıştır kadın ve erkek tuvaletleri.

ha, günümüzde ama bu tam böyle uygulanmıyor, ikisi de aynı fonksiyonlara sahip tuvalet üniteleri salt cinsiyete göre kadın ve erkek için diyerekten ayrılıyor.

bu arada, konuyla ilgili bir başka büyü gaf, "ya eşcinseller nereyi kullansın" argümanıdır. zira eşcinseller, kadın veya erkek olmadıkları, üçüncü ve apayrı bir cinsiyet oldukları gibi bir söyleme sahip değil. penisi olan erkekler tuvaletini, kukusu olan kadınlar tuvaletini kullanmalı. her ikisine birden sahip olana ikisi de uygun. bu kadar basit.

teoride hoş görünse de, bazı entrylerinde arkadaşların mizahi açıdan ele aldıkları şeyler dahil çeşitli sebeplerle, ben bu unisex tuvalet işinden hazzetmiyorum. gerçekten de bir kızın osuruğunu duymak erkek için itici olabilir. kimi zor durumlarda ve hastalıklarda vb., insanlar kendi cinsiyetlerinden kişiler arasında bulununca daha rahat hissedebilir.

yani, karma eğitim gibi bişey değil bu. başka bi olay. "olası seks" ya da başka türlü kız-erkek yakınlaşmalarına olanak tanıyan her şeyi medeniyet göstergesi olarak kabul edersek, olayların özünden koparız.
  • türkiyede her evde olduğu için, türkiye'yi çok ileri medeniyetler düzeyine çıkaran şeydir.
  • ally mcbeal izleyip ofis fantazileri kuran bünyeleri büyük oranda hayal kırıklıklarına sürükleyecek tuvalettir. çalışılan işyeri ne kadar rahat, kasıla kasıla gezmek zorunda olunmayan biryer olursa olsun uniseks tuvalette tüm bu rahatlık uçup gider. yanyana kabinlerde çatır çatır sıçıp, klozete düşen kaka seslerini dinledikten sonra çıkınca hiçbirşey olmamış gibi muhabbet edilemiyor ne yazık ki. tuvalet muhabbetleri cinslere özel oluyor bir yerde. tuvaletten çıkan kadına "varya kol gibi bıraktım" muhabbeti mi yapıcam? ya da sanmıyorum ki ortamda bir erkek varken ped isteme rahatlığını gösterecek bir kadın çıksın... herşeyi geçtim, yahu hastayım burnum akıyor ve ben mendile sümkürmekten nefret eden bir insan olarak tuvalete gidiyorum ama her seferinde orada bir kıza denk geldiğimden ya kabine girip mal mal bekliyorum gitsin diye, ya da elimi yıkayıp geri çıkıyorum sonra geri gelmek üzere... e kusura bakılmasın ama kimseye burnumdan sümükler akarken görülmek istemiyorum. yani işin özeti uniseks tuvalet çok zordur arkadaşlar.
  • bununla en tahmin edilemeyecek yerde karşılaştım ben. türkiye'de bir üniversitede. başka bir şehire arkadaşımı ziyarete gitmiştim, üniversitede çalıştığı katta yüz ölçümü küçük bir tuvalet vardı (ben başka birtane daha vardır diye düşündüm nedense o bölümde) o gün de giydiğim kemer epey problemli, tuvalete gideyim de, düzelteyim diye düşündüm. girdim, kabin dolu, aman nasılsa erkekler tuvaleti şurada düzelteyim dedim kemeri, çözmemle kabinden bir kadının çıkması aynı ana denk geldi (murphy ah murphy). sonrasında şu diyalog gerçti aramızda,

- ...
    - ...
    - ...
    - ...

evet, hiiç konuşulmadı, sanki çırılçıplakmışım gibi fal taşı gibi açılmış gözlerle bana baakn bu kadınla 10 saniye kadar bakıştık, sonra çıktı gitti. ben de utanıp, uzaklaşsın biraz öyle çıkarım diye içeride bekledim. işin bomba kısmıysa, ben arkadaşımın odasına geçtiğimde, meselenin çoktaaan ona kadar gitmiş olduğumu görmemdi.
  • tiksinç bir kavramdır. güzel kızların kaka yapmadığını savunan, yapsa bile pembe ve gül kokulu olur diyen ben ve benim gibi bir çok erkeğe saygısızlıktır. insanlar anlamalıdır ki düşüncelerimizde yanılıyorsak dahi henüz bunu öğrenmeye hazır değiliz!
  • - kardeşim işemek için pisuvarları kullansanıza.. altımıza sıçtık..
    - aaa delinini zoruna bak..
    - pard.. özü.. ben şey zannettim.. erkek.. ehe.. bi çay içelim kendimi şeyettirmek için.. af?
  • erkekler ve kadınlar için ayrı kullanma kılavuzları içeren cümbüşlü tuvaletlerdir bunlar.

erkekler için uyarılar:

uniseks tuvaletlerde boşaltım trafiği, konvansiyonel tuvaletlere oranla daha yoğundur. bu yüzden, özellikle erkekler düzeyli olma ihtimali düşük bile olsa bir ilişki ihtimalini ıskalamamak için, bir bayana daima öncelik tanımalıdır (gerekirse altına kaçırmak uğruna). bayanların oturarak işediği gerçeğini yok saymayarak, bunu da sözlük jargonuna da uysun diye sorunsal kabul ederek, klozetin kapağını kaldırmak ihmal edilmemelidir. sarı suyun klozet kapağı üzerindeki iğrenç görüntüsünün erkek nesline yönelecek "erkek değil misiniz, hepiniz aynı bokun dumanısınız" şeklindeki klasik şikayetin doğruluğunu ispatlaması bakımından tehlike arz ettiğini unutmayarak ve soğukkanlılığı elden bırakmayarak son damla sendromunu krize çevirmeyerek iş bitirilmelidir.

kadınlar için uyarılar:

kadınların bir erkeğin hayat mazereti, yaşam nedeni ve kutsal amacı olduğunu bilen biri olarak belirtmeliyim ki kadın neslini bu tuvaletlerde çok zor anlar beklemektedir. çünkü bir kadın tuvalet performansını icra ederken dayanamayıp osurabilir(normal, wirginia woolf bile osururdu çünkü). ancak kapının önünde bir karşı cins bekliyorsa, hiç uğraşmamalı kadın denen nefis ama minik kusurları olan mahlukat. zira karizmasının biraz önce kanalizasyona gönderdiği sevimsiz atıktan hiç bir farkı kalmamıştır. bir kadın uniseks tuvalette kıçına daima özenle ayar vermelidir.
hesabın var mı? giriş yap