• üniversitede çokça şahit olunan yalanlardır. hatta bazıları fazla abartır.

sınıfta bi' eleman vardı, hocalara ispanyolca bildiğini ayrıca boş zamanlarında da ispanyolca çeviri yaptığını söylerdi. taşağına falan değil he! artık piyasa yapmak isteğinden mi kaynaklanırdı yoksa kendisine saygı duyulmasını mı isterdi bilmiyorum. fakat bilmediği o kadar açıktı ki, detaya girmiyorum, neden böyle saçma bi' yalan söylediğini hiç anlamadım.

bir keresinde, sohbet muhabbet ortamında hoca pat diye basit bi' kelimenin ispanyolcasını sormuştu elemana. basit bi kelimeydi, hayatında ingilizce görmemiş adam ingilizcesini bile söyler o derece basit. hiç unutmam elemanda sigorta atmış gibi kalakalmıştı.*
  • kendisiyle konuşmaya çalışan arkadaşlara "sizinle konuşamam, tehlikeli" diyen ve 79'lu olduğu hâlde 84'lü olduğunu iddia eden bi yasemin vardı.
  • sürekli değişen sınav sistemlerini fırsat bilip; şartlı geçiş sistemi diye bir şey uydurmuş ve evdekileri kandırmıştım. buna mecburdum.

lisenin bittiği sene üniversiteyi kazanamadım ben. 1 sene boşluğum var yani. sonraki sene de hayvan gibi çalışmama rağmen; yine başarısız oldum ve 2 yıllık bir bölüm kazandım. 4 yıllık olmadığı için babam göndermek istemedi başlarda. aslında haklı da sayılırdı.
    '' 2 yıllık turizm okuyup ne yapıcaksın oğlum? köftecide garson olmak için okul mu okunur? ''

evdekileri ikna edebilmek için nasıl yalvarıp yakardığımı görseniz; ''okuyacak bu çocuk'' derdiniz, ama yok öyle bir şey. evden uzaklaşmak olsun da; nasıl olursa olsun. maksat üniversite değil, üniversite ortamı.

güç bela evdekileri ikna edip; gökçeada meslek yüksekokulu'na kaydımı yaptırdım. ilk sene çanakkale merkez'de isteğe bağlı ingilizce hazırlık okudum ve dereceyle bitirdim. ne olduysa ondan sonraki sene oldu. öyle bir ineklik, öyle kuvvetli bir okuma aşkı çöktü ki; hiç sormayın. okuma aşkı demişken; derslere falan girmiyorum yanlış anlaşılmasın. bütün gün evde üniversite sınavına hazırlanıyorum. tek amacım var, 4 yıllık bir bölüm kazanıp büyük adam olmak.
    ilk sene istediğim puanı yine alamadım, ama pes etmek yerine daha fazla hırs yaptım. bu arada da evdekiler o senenin sonunda benden diploma bekliyorlar. ama ben derslere bile girmiyordum.

- dersler nasıl oğlum? uzamaz di mi okul?
    + yok anne yok. her şey yolunda merak etme.
    - aslan oğlum benim.

ve o senenin sonunda 4 senelik turist rehberliği bölümünü kazandım. evdekiler benden 2 yıllık diploma bekliyordu, ama ben 4 senelik bir üniversitenin 1.sınıf öğrencisiydim.
    ancak bunu evdekilere söylemem demek; kıyametin kopması demekti. çünkü 3 senedir *üniversite okuyordum ve şimdi 1. sınıftan tekrar başlamam gerekiyordu. zaten maddi durumumuz da çok parlak olmadığı için; evdekilerin 4 yıl daha beni kaldırabileceğinin pek garantisi de yoktu.

''ben de 1. sınıftan başlayacağımı söylemem evdekilere amk'' dedim en sonunda. ve annemi arayıp müjdeyi verdim.

- anne müjdemi isterim. 2 yıllık bölümlerde; bölüm birincilerinin 4 yıllığa sınavsız geçme hakları var. bugün notlar açıklandı, bölümü birincilikle bitirmişim. size sorayım dedim. isterseniz diplomayı alıp geliyim, isterseniz 4 yıllığa geçeyim.

annem tam da beklediğim tepkiyi verdi. oğlu için seviniyor sevinmesine ama içten içe de biz nasıl okuturuz bu çocuğu 4 sene daha diye endişeleniyordu. sesi titriyordu, hissediyordum.

- çok sevindim aslan oğlum. ama en baştan başlayacaksan; baban izin vermeyebilir. kaldığın yerden devam edeceksen ve 2 sene sonra bitmiş olucaksa; her türlü arkandayız.

''ben hem çalışır, hem okurum'' desem; kabul etmeyeceklerdi bunu çok iyi biliyorum. (ki zaten öyle oldu ve hem çalışıp, hem okudum ama o gün bunu kabul ettiremezdim işte.)

''yok annecim'' dedim. öyle bir şey değil bu. 'şartlı geçiş sistemi' diye bir program. 2 yıllık bölümde gördüğüm derslerden sınava girmem ve bu sınavı geçmem gerekiyor. eğer geçersem; 3. sınıftan devam ediyorum. geçemezsem 1. sınıftan başlıyorum. bu sınavın adı da; şartlı geçiş sınavı.

- sınavı geçemezsen boşver oğlum. en baştan okuma, bak kaç yaşına geldin.
    + sen merak etme annem.
    - allah yardımcın olsun.

gençlik işte. www.sartligecissistemi.com.tr adresinin hostunu satın alıp; sahte sınav sonuçları ekranı bile hazırlamıştık, belki babam görmek ister falan diye.

''şartlı geçiş sistemi kapsamında; bölümlerinin lisans programlarına devam edecek önlisans öğrencilerinin listesi ekte sunulmuştur.''
    çanakkale onsekiz mart üniversitesi öğrenci işleri..

1- ahmet şen (dış ticaret)
    2- sedat güven (muhasebe)
    3- filiz gök ( işletme)
    4- tanriya allah diyen cocuk (turizm işl.)
    5- serpil dağlı (bankacılık ve sigortacılık)

sonuç olarak pişman değilim.

- evdekiler beni 3.sınıf sanıyordu ve ben 1. sınıftım.
    - evdekiler beni son sınıf sanıyordu ve ben 2. sınıftım.
    - evdekiler okulun bir sene uzadığını sanıp bana kızıyordu ve ben 3. sınıftım.
    - evdekiler okulun 1 sene daha uzadığını sanıyordu ve ben o sene mezun oldum.

yine olsa; yine yaparım.
hesabın var mı? giriş yap