• hemen söyleyeyim; öyle basında çıkan çok ağlatıyo falan haberlerine aldanıp bu filmden bir "babam ve oğlum", bir "ıssız adam" ya da "dedemin insanları" tadı almayı umuyorsanız sakın gitmeyin çünkü paranıza da zamanınıza da yazık.
    bence bu film çağan ırmak'ın en acemi dönem filmleri de dahil çektiği en vasat film.

oyunculuklar mehmet günsür ve kerem bursin hariç gayet iyi. bu filmdeki tipi itibariyle resmen john malkovich'in ikizi gibi duran farah zeynep abdullah da gayet iyi oynamış.

ama 70'ler pop müziğine dair tatlı ve hafif bir müzikal olmanın ötesinde bi numarası yok filmin.

--- spoiler ---
    filmin en iyi sahnesi hümeyranın ablasının tavrına, taşıdığı yüke ve serzenişlerine dair verdiği cevap, ablasına dair analizini içeren sahnedir benim için.
    --- spoiler ---
  • yorumlardan ağlamalı bir film olduğunu öğrendiğime göre eğer izlersem evimin rahatında, koltuğumun sıcağında izleyeceğim film olacaktır. rahat rahat ağlayabilir ve istediğim zaman filmi durdurup ağlama molası verebilirim böylece. nitekim babam ve oğlum'u çok sonradan evde izleyip 'yeter ulan' diye isyan etmiştim izlerken.
    milleti ağlatmak için film çekilmesini de kınıyorum ayrıca.
  • --- spoiler ---

kerem bürsin'in köksal engür'e dönüştüğünü görünce insan gözyaşlarını tutamıyor.
    --- spoiler ---

dedikleri kadar acıklıymış.
  • fazla ağlamaklı olmayan güzel film. babam ve oğlum gibi bir film beklemeyin sürekli şu adamdan. izlemesi keyifliydi. salonda ağlayan çoktu ama ben pek ağlanacak bir yer göremedim. ağlarsanız da öyle negatif sizi boğacak sinemadan çıktığınızda "kafama sıçayım" dedirtecek bir film değil.

--- spoiler ---

hanifenin gençliği ışıl yücesoya baya benziyordu. o konuda laf edecek varsa kafa göz girerim ha.

farah zeynep abdullah ve kerem bürsinden tiksiniyorum sebepsizce. mehmet günsür'ün cenazesinde karı bayıldı kerem de kucaklayıp götürdü ya ... hah orda mozambikten gelen bir yolcu uçağı hava korsanları tarafından kaçırılsa ve aşırı milliyetçi pilot uçaktaki herkesin ölmesini göze alarak uçağı bu ikisinin üzerine düşürse o zaman acayip bomba bir film olurdu.

şaka bir yana cidden ikisi de oldukça itici insanlar. en azından keremin yumurta kafası saçlardan ötürü seçilemiyordu.

--- spoiler ---

çağan ırmağın diğer filmleriyle kıyaslamadan, yüksek beklentiler içinde olmadan gidin gayet de keyifle izlersiniz.
  • başrollerinde sezen aksu ve bulut aras'ın oynadığı 1978 yapımı minik serçe filmininden bayağı esinlenmiş çağan ırmak. ama bu esinlenme hiç kötü olmamış, sonuçta bu fllmde iki kardeşin hayatları başrolde. hümeyra ve ışıl yücesoy muhteşem oynamış, alkışlanacak, yıllar boyu unutulmayacak bir performans sergilemişler. ayrıca senaryo, kurgu ve müzik her çağan ırmak filminde olduğu gibi bir basamak daha ileri gitmiş. bu da bir yönetmen için gurur verici bir şey olsa gerek. tek eleştirim;
    --- spoiler ---
    konser sahnesine kadar güzel bir ses tasarımına imza atanlar, filmin en acı alıcı yerine geldiklerinde artık sıkılmış olmali ki o sahnelere fazla özen göstermemişler.
    sahneye doğru seslenmeler yapay olmuş, kalabalık uğultusu alkışlıyor mu yuhalıyor mu belli değil.
    --- spoiler ---
    e bu kadar kusur kadı kızında da olur. sinemada seyrederseniz ayırdığınız vaktinizin ve paranızın karşılığını fazlasıyla alırsınız.
  • duygulandıran ama ağlatmayan, samimi ama bir yerde tıkanan bir film...niye tıkandığını bulmakta zorlanıyorum...
    filmin iyi ya da kötü olmasını ne kadar ağlattığıyla doğru orantıda düşünenlere diyecek bir sözüm yok; babam ve oğlum ya da dedemin insanları'nda olduğu gibi ağlatmadı diye "çağan ırmak bu sefer yapamamış" gibi yorumlar ne kadar doğru bilemiyorum...ilk yaptığı işlerden beri çağan ırmak'ı takip eden biri olarak; tarzını değiştirmediğini gördüğüm bir film daha oldu.
    oyunculuklar açısından, hümeyra ve ışıl yücesoy ne kadar devleştiyse mehmet günsür o kadar dibe vurmuş; şaşırdım..farah zeynep abdullah ise başarılı iş çıkarmış ama canlandırdığı karakter mimiklerine kadar bi küçük eylül meselesi'nden çıkıp gelmiş gibi..benzer karakterleri oynadığı için muhteşem bir oyunculuk diyemiyorum fakat dönem filmlerine tipinin ne kadar uyduğunu bir kez daha kanıtlamış.
    müziklere gelince...şarkılar filmden bağımsız düşünüldüğünde kenan doğulu'nun son zamanlarda yaptığı en iyi iş... ama kesinlikle o döneme uygun olduğunu düşünmüyorum ve şarkılar her söylendiğinde sanki kenan doğulu'nun sesini duydum hep, hatta bi yerde arkadan ozan doğulu gelip dj'lik yapacak sandım. bu kadar bariz şekilde doğulu kokması filmin havasından koparıp attı beni...
    uzun lafın kısası; asla kült olamayacak belki ama izlemekten pişman olmadığım güzel film...
  • eleştirilerim çok fazla filmle alakalı. ama ne yalan söyleyim ben beğendim, hele sonlarında hüngür hüngür ağladım.

beni zaten oldum olası aşk ile ilgili değil aile bağları ile ilgili konular hep daha çok sarsmıştır filmlerde. bu sefer de kardeşlik ilişkisi ağzıma sıçtı adeta.

şarkılar muhteşemdi. etkileyiciydi, kızımızın sesi başarılıydı, kostümler, eski klip ve sahne görüntüleri çok şahaneydi. farah zeynep abdullah'ı ölümüne kıskandım. hem o kadar güzel bir kız hem de rolü o kadar güzeldi ki, bu filmde ayperi olmak isterdim doğrusu. ancak feci yapaydı kimi sahnelerde. oyunculuğu yer yer itici gelmedi desem yalan söylerim. aynı şekilde mehmet günsür de hiç kendi gibi değildi. çok başarılı bulmadım. kerem bursin'i nispeten başarılı buldum. ışıl yücesoy ve hümeyra ise filmin bombalarıydı... yani beni o kadar etkilediler ki... abla hanifenin iç sesi... hatice'nin tutkularımın peşinden gittim temalı konuşması... ay hüngür hüngür ağlattılar beni bu iki abla.

verdiğim paraya da zamanıma da sonuna kadar değdi.
    kenan doğulu lafım sana; lan madem bu kadar güzel şarkılar yapabiliyosun, neden mahrum bırakıyosun bizi yıllardır. cık cık cık.

ellerine sağlık çağan ırmak.
  • ekşi sözlük bir siki de beğenmeme ekibine hiç kulak asmadan keyifle izlebilyeceğiniz harika çağan ırmak filmi
  • siz siz olun bu tür filmleri evde televizyon seyrederken
    yorum yapan teyzelerin geldiği seansta izlemeyin.
    film ile ilgili yorumlar birazdan.
    biraz edithpiaf'ın hayatı, biraz a star is born ve türkçe aparatı ile minik şerçe biraz bilindik hikaye olsa da yinede güzel film olmuş.
    film sonrası ki ağlayan bir insan olarak ağladım ama daha çok hani böğrüme öküz oturdu sıkıntısı geldi. özellikle hümeyra ve ışıl yücesoy'un hesaplaşma sahnesi ki belki biraz daha uzun olabilirdi gerçekten güzeldi.
    müzikleri de güzel bir film olmuş hatta baya iyi olmuş.
    sonuç olarak evet ağlatıyor ama arada farah'ın gayet doğal savurduğu küfürlerle eğlenceli hallerde yaşanmıyor değil.
    aslında giden için mi zor yoksa kalan için mi, biraz olayın bütünü bu, yoksa aynı erkeğe aşık kızkardeş hikayesinin tüm kültürlerde defalarca çekilmiş filmleri vardır.
    ayrıca o günün giyim ve aksesuarları, saç ve makyaj şekillleri baya iyiydi.
hesabın var mı? giriş yap