• arabayı geri alma edit : arabayı kurtardık. sizlerin ve avukat arkadaşların sayesinde detaylı bilgi dava süreci devam ettiği için veremiyorum. ama hepimize içten teşekkür ediyorum.

gelişme editi : aracın kime satıldığı bulundu. şahısların biri dün yakalandı ifadesi alınıp salıverildi. noterin de ifadesi alınıp bırakıldı. 10 gün önce aynı şahıslar tarafından aynı noterde sistem yok sistem gitti diyerek yine dolandırılan bir okul müdürü arkadaşımın aracından da bir haber yok. gerçekten mağduruz. bir an önce bu eziyetin bitmesini istiyoruz. sizden isteğimiz bir kamuoyu oluşturarak bize yardımcı olmanız. twitter’da #urfadaogretmenlerdolandırılıyor etiketine yazarsanız çok seviniriz.

haber link https://www.haberler.com/…ldiklari-14228090-haberi/

sayın sözlük yazarları bir öğretmen arkadaşımın başına gelen olayı sıcağı sıcağına aktarmak istiyorum.

"merhaba, urfa’da öğretmenim. 2 gün önce opel insignia model aracımı ilana koydum. biri aradı araca bakmak istediğini söyledi. kendi ustasıyla geldi baktılar ettiler. 167 bin liraya anlaştık. 500 tl kapora aldım. taşıt kredisi kullanacağını söylediler. noterde bana elde 23 bin lira verdiler. kalan 143.500 liranın bankadan hesaba geçeceğini söylediler. burası önemli. noterde ki görevli “imza atmazsan para hesaba geçmez” dedi. ben de kurum görevlisi olduğu için vardır bir bildiği deyip imzaladım. sonra para gelmedi aracı da yeğenimiz kaza yapmış acil gitmemiz lazım deyip götürdüler. o gün karakola gidip nitelikli dolandırıcılıktan şikayetçi oldum. noter katibini de aldılar. noterdeki kameralar 6 7 aydır çalışmıyormuş zaten. ifade verdik. aynı şahıslar aynı noterde aynı yöntemle 10 gün önce tanıdığım bir okul müdürünü de dolandırmış. şahısların sabıkası kabarık fotoğrafları isim soy isimleri hepsi mevcut ama bulunamıyorlar. benim aracımı da aynı gün zaten hemen başka birine devretmişler. bunları size anlatmamın sebebi hem başka insanların canının yanmaması hem de hukuki açıdan ne yapabileceğimle ilgili bilgili ve deneyimli arkadaşlardan bilgi almak. belki bir kamuoyu oluşturup süreci de hızlandırabiliriz. şimdiden herkese teşekkür ederim. "

mağduriyet boyutu çok büyük ne yazık ki çok üzücü bir olay başkasının başına gelmemesi adına üzülerek yorumlarınıza sunuyorum.

desteğinizle inşallah bir an önce öğretmen arkadaşımızın mağduriyeti giderilir.
  • yıl 2021, mekan türkiye. sözüm ona %99'u müslüman "yeni türkiye". o beğenmedikleri (kazık mı soktular nedir bilmiyorum) 80'lerde söz senetti.
  • “imza atmazsan para hesaba geçmez” değil o. "paranızı almadan imza atmayın" olacak. öğretmen olup da bunu bilemiyorsa bir insan hiç boşuna ağlamasın.

edit: yazarlardan bir sürü mesaj geliyor. "noterin söylediği doğru taşıt kredisi ile satışta satış işlemi gerçekleşmeden para hesabınıza geçmez" diyorlar. söylenenler bir nebze doğru fakat noter satış sırasında kredili işlemse eğer araç üzerindeki rehini görür ama rehin miktarı ne kadar göremez bu yüzden eğer kredi ile araç satacaksanız öncelikle kredi kullanılacak bankadan satıştan sonra satış bedelinin hesabınıza geçeceğinde dair bir teminat mektubu/taahhütname almanız gerekir. sonuç olarak para ya da teminat almadan noterin sözüyle imza atılmaz. bu konudaki satıcı muhtemelen aracını yüksek fiyattan satacak olması sebebiyle acele etmiş gibi görünüyor.
  • soylemeyelim diyecegiz ama emniyet icinde de suc ortagi bulunmasi bir ihtimal dahilindedir. adamlarin her turlu bilgisi var ama bulunamiyorlar olayi bana bunu dusundurdu. magdur ileri gelen biri olsaydi, suc isleyenler 5 dakikada paket edilmisti.
  • kusura bakmayın da kurum görevlisi değil tillahı gelse o para hesabıma gelmeden imzayı atmam. geçmiş olsun ama hata sizde, fazla iyi niyetli olmak başa iş açar azcık açık göz olun.
  • noter katibi de işin içinde olduğu dolandırıcılık. hangi noter veya tapu kadastro memuru o cümleyi kurar? benim şimdiye kadar yaptığım bütün alım satım işlemlerinde '' parayı aldınız mı?'' diye sordular veya '' parayı almadan imza olmaz'' dendi.

acaba noter katibinin elde edilen kazançtan aldığı pay yüzde kaç merak ettim.
  • noterlik sisteminde imzalasanız bile veznede "alışverişiniz bitti mi? paranızı aldınız mı?" diye sorgulanır. iki taraf da "sıkıntı yok paramı aldım, verdim" demeden işlem bitmez. sağlıklı hiçbir kurum çalışanı da kişinin beyanı olmadan hadi imzala vs. demez.

*imla
  • öğretmen olup da bunu bilemiyorsan dememeli, ülkede noter gibi bir pozisyonda olup böyle işlere karışanlara hesap sormalı. insan olun azıcık pezevenkler.
  • öncelikle geçmiş olsun.

böyle bir tongaya bir öğretmen nasıl düşebilir bence bu daha vahim..

3 yaşındaki kızıma mamanı ye parka götürücem diyorum, önce üstünü giyin yanıma otur sonra yerim diyor. yani biliyor ki üstümü giyersem parka gitmek zorunda kalacağız..

işte bu olayda aynı hesap.. üstelik bu iş için güvenli sistemler kuruldu, ne diye ille de bakkal alışverişine döndürüyorsunuz !
340 entry daha
hesabın var mı? giriş yap