• tam sözleri:

uyan ey gözlerim gafletten uyan
    uyan uykusu çok gözlerim uyan
    azrail’in kastı canadır inan

seherde uyanırlar cümle kuşlar
    dillu dillerince tesbihe başlar
    tevhid eyler dağlar, taşlar, ağaçlar

semavatın kapuların açarlar
    müminlere rahmet suyun saçarlar
    seherde kalkana hülle biçerler

bu dünya fanidir sakın aldanma
    mağrur olup tac-u tahta dayanma
    yedi iklim benim deyu güvenme

benim, murad kulun, suçumu affet
    suçum bağışlayub günahım ref’et
    resul’un sancağı dibinde haşret
  • yanlış hatırlamıyorsam;

guftesi iii. murata, bestesi ali ufki beye ait çok güzel bir ilahi.
    bestede orta asyatınılarını duysak da; bestekarı polonyaasıllıdır.
    bu ilahiyi tekrar günışığına çıkaran muhteremse, ruhi ayangil'dir.

güfte:

uyan ey uykusu çok gozlerim uyan
    azrailin kastı canadır inan
    uyan ey uykusu çok gozlerim uyan

semavatın kapılarını açarlar
    alemlere rahmet suyu saçarlar
    seherde kalkana hulle biçerler
    uyan ey gözlerim gaflletten uyan

(bkz: uyan ey gozlerim)
  • http://www.uyaneygozlerim.com/ adresi, her seferinde başka başka solistler tarafında söylenen uyan ey gözlerim ilahilerini içerir. kimi zaman opera formatında, kimi zaman musiki formatında, kimi zaman mehteran tadında dinlersiniz. bu ilahinin aşıkları için faideli bir adrestir.
  • iii.murat'in yazdigi bir ilahi.
    insanlar uykudadir olunce uyanirlardan pasi alip, matrix in ozu tasavvuftura orta yapinca soyle bir sonuc cikiyor.
    neo : gozlerim neden aciyor ?
    morpheus: çunku onlari daha once hiç kullanmadin
  • bu "ilahi" eseri dinlerken gözlerimi bir an için kapıyorum da.. osmanlı imparatorluğu diyorum.. tam da bu eserin hissettirdiği gibi bir şey olmalı..
  • ister aşk şarkısı diyin ister ilahi, hiçbir melodi ve söz beni bu kadar etkilemedi. her türlü duyguyu bir arada yaşayabileceğiniz nadide eser. ameliyatlardan önce anestezi uygulamak yerine ard arda dinletilerek gayet güzel acıya karşı duyarsızlaştırabilirsiniz, tam tersi acıya daha çok hassaslaştırabilir dikkatli olun.
  • ideal bir cep telefonu alarm melodisi..
  • bu dünya fanidir sakın aldanma
    mağrur olup tac-u tahta dayanma
    yedi iklim benim deyu güvenme

nasil bir histir ki, bir insana bunlari yazdirabiliyor...
  • makamı nedir bilmiyorum. ben de 2 yıl ney eğitimi aldıktan sonra bıraktım üflemeyi. o zaman tanıştım bu eserle. ney kursum küçük ayasofya medresesi'ndeydi. ilyas hoca'ydı hocam. yine bir gün küçük ayasofya'nın o güzel yokuşlarından sultanahmet meydan'a çıkmıştım ki, bu ezgiyle karşılaştım. birden gözlerim doldu, kendime hakim olamadım. hava kapalıydı, yağmur yağacak gibiydi. ah güzel istanbul'umun uğruna neler feda edeceğim güzel havası... ah...

ezginin geldiği yere yöneldim. sultanahmet'te bir kasetçalarcıydı. içeri doğru meylettim. satış görevlisine çalan müziğin albümünü sordum. sanırım beni de, dükkanın mistik havasına aldanıp, içeri girenlerden biri sanmıştı. yarım ağızla cevap verdi: ''ney&gitar düet''. satın almak istediğimi söyledim. yurda kadar nasıl dayandım bilmiyorum dinlemek için. ilk saniyesinden itibaren öyle bir ayırdı ki dertlerimi benden... belki de o an yağmur başladı, bilmiyorum. güzel istanbul'umun güzel havası ah...

sonbahar, istanbul... eminönü'nden vapura binilmiş, kadıköy'e geçiliyor. hava nasıl yağmurlu... az sonra bir dosta kavuşacağımı bilmenin mutluluğu içimde, kulağımda ''uyan ey gözlerim- ney&gitar düet''... sadece 2 enstrüman konuşuyor, sözler yok. huzura bırakıyorum kendimi.

http://www.youtube.com/…6jneth53hq8&feature=related
  • sultan (bkz: üçüncü murat) hanın bir sabah namazını kaçırdıktan sonra kaleme aldığı rivayet edilen ilahi.
    ced bir başkaymış arkadaş başka.
hesabın var mı? giriş yap