• bazı bünyelerde işlemeyen çözüm yolu. bi 20 sayfa okumuşum, heh diyorum başım ağırlaşıyor sonunda uyuyorum. kitabı kapatıp koyuyorum, dönüyorum diğer tarafıma uykuya dalmak için. beklee beklee beklee yok amk! demek ki neymiş, kitap elden bırakılmayacakmış.
  • uzun süredir yaptığım hede.

bunu yaparken dikkat edilmesi gereken yeni kitap okumamaktır,tabii amaç uyumaksa.yoksa kitabı bitircem,dur çok heyecanlıymış diye kastırıp uykunuzu iyice kaçırırsınız ya da gün içinde de okuyan biriyseniz kitap yetiştiremezsiniz,her gün 2 şer 3 er aynştayn mı olacan lan başımıza.(yaşanmış bir mahalle abisi tepkisi,ayştayn'ı yazar sanıyor)

daha önce okunmuş, ara sıra canınızın tekrar okumak istediği kitaplar seçmekte fayda var aksi halde yeni güzel bir kitaba yazık edebilirsiniz.

tabii bu uyuma sorunları çektiğiniz,kafanızı yastığa koyduğunuzda düşüncelerin uyutmadığı zamanlarda yapılmalı.*sorunlarınızı bi nebze unutmanıza başka bi dünyaya girmenize yarar.

uykun düzenli ise hiç uykunu kaçırma,gün içinde oku kitabını.
  • ders kitabı olmadığı sürece aslı astarı olmayan iddia. tersine hali hazırda bulunan uykuda kaçar gider ve elindeki kitap bittiği için ertesi gün yenisini almak zorunda kalırsın. maddi manevi zarar.
  • yatakta yatarken veya yatay pozisyonda yapıldığı takdirde beyne ve vücuda daha çabuk yayılarak daha etkili olan uyku ilacı...
  • kitabın en heyecanlı yerinde uyku bastırır. bu sefer de uyumamak için kasar insan. sonucu, elinde kitapla uyuyakalmaktır.
  • esasında uyanmak için kitap okunmalıdır. ama anca...
  • özellikle ders kitabı okunduğunda gözkapakları aniden ağırlaşır, üstünüze tatlı bir ağırlik çöker, böyle bir ambar dolusu buğdayın içinde kaybolur gibi, gömülürsün uykunun içine.
  • okul yıllarımda sınavlara çalışma sürecini "yumurta kapı teorisi" çerçevesinde en sona bırakırdım. bu da "uyumadan önce pijamaları girip yatağa atlama" adımına denk gelirdi. o zamandan beri bilinç altı arkadaşımız yatakta bir şeyler okumayı "sınav için hazırlanmaktan kaçmak" olarak aldığı için benim için en doğal şeylerden biri bu artık.
hesabın var mı? giriş yap