şükela:  tümü | bugün
  • ister mühendislik olsun, ister başka bölümler olsun en mükemmel yöntem uzaktan eğitim yöntemidir.

seksen yüz kişiyi amfiye tıkıp büyük çoğunluğun tahtayı görmediği, hocanın sesini tam duymadığı verimsiz bir ders ortamı yerine sese ve mükemmel bir görselliğe tam hakim olunan ekran başında ders dinlemek çok daha verimli olacaktır. bu yöntemle slayttan bas oku geç yapamaycak olan akademisyen mecburen kendisini çok iyi bir şekilde derse hazırlamak zorunda kalacaktır. ayrıca ders videosu kaydedilip tekrar izelenecek şekilde öğrencilerin ve hatta dileyen herkesin erişimine açık olmalıdır. varsın isteyen herkes defalarca tekrar dinlesin, öğrensin. bu yöntem ülkenin ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır.

özetle üniversitelerde ders anlatım kısmı uzaktan eğitim yoluyla; geri kalan proje, sınav, laboratuvar, vs kısmı yüz yüze eğitim yoluyla olmalıdır.
  • ders notları herkese açık olmalıdır. dileyen istediği eğitimi almalı ve sınava girerek belgeleyebilmelidir. lise dahil eğitim online olmasını düşüncesindeyim. öğretmenler belirli günlerde öğrencileri ile bir araya gelerek sorularını yanıtlayabilir, projelerini beraber yapabilir.

böylelikle okul için yapılacak yatırımlar, yakıt ücreti, taşımacılık, bina masrafı türk eğitim sistemindeki yükü azaltılmış olacaktır.
  • evet ekran karşısında çayını kahveni içerek, hatta çatır çutur yemek yiyerek, konforlu evinde olmak güzeldir.
    tek sıkıntı kendine o sorumluluk duygusunu verebilmek.
  • uygulamalı dersler, projeler ve sınavlar hariç teorik dersler pandemi bitince de uzaktan eğitim yoluyla verilmeli.
  • desteklediğim bir eğitim şeklidir.
    trafik rahatlar
    insanlar daha az hastalanır
    toplu taşıma daha çok tercih edilir
    eğitimde kalite artar
    online videolar genellikle kesintisiz kaliteli eğitim sunmaktadır
    örnekleri vardır
    öksürmeyi, hapşırmayı bilmeyen, ağzını kapamayan, görgü kurallarına uymayan kişilerden uzakta olursunuz
    masraflarınız azalır
    kalitesiz, önyargılı, yüksek egolu, tribal ve gereksiz hocaların kahrını çekmezsiziniz
    not ile, öğrenci bırakmakla tehdit edilmez, (bkz: hoca bana taktı) korkusu yaşamaz, psikolojik şiddete maruz kalmazsınız.
    giyinmesini, oturmasını bilmeyen müsveddelere katlanmak zorunda kalmazsınız.
    egosunu tatmin etmek ve "burada benim borum öter" haksız üstünlüğünü kanıtlamaya uğraşan kimselerin tacizine maruz kalmazsınız.
    herkes öğrencilere karşı objektif olur ve öğrenciler eşit olarak eğitimini görür, sınavına girer.
    sosyalleşmek isterseniz pek çok kulüp var oralarda eğlenirsiniz tabi tercihe bağlı olarak ve böylece ilgi alanlarınıza ilgi duyan ortak noktanızın benzeştiği pek çok insanla biraraya kolayca gelebilirsiniz.
    edit: bazı eklemeler yapıldı. noktalama işaretleri düzeltildi.