şükela:  tümü | bugün
 • kocaman bir bahçesi, bahçede dolaşımı kolaylaştırmak için bisiklet kiracıları vardır. bahçede gezerken kralların kaçamaklarını gerçekleştirdikleri mini köşkler* dikkati çeker.
 • paris'ten c2 rer hatti ile ula$ilabilinecek; gidi$ geli$in fikir vermesi acisindan 5 euro'ya geldigi yerdir. bahceleri pek guzel olsa da giri$i yuksek tutmu$lar. saraydaki 20 odayi gezmek icin verilen para ise aslinda degmez.

  bu sarayi buyuk $irketler ya da aileler 190 bin dolar odeyerek bir geceligine kiralayabiliyorlar. hall of mirrors ve yanindaki 2 oda ile bahce kullanima aciliyor bu durumda; parayi nasil kazanacaklarini iyi biliyorlar demek lazim.
 • saray 14. louis zamanında yapılmıştır. sarayın on havuzunda gunes tanrısı apollon'un arabası bulunur.*. aynı sekilde koruluklarda, su perileri arasında dinlenen apollon heykeli yine cok goz kamastırıcıdır. velhasıl 14. louis doneminde sanat tum ihtişamıyla krallıgın emrindeydi ve bu da saraydaki muhtesem yapılardan gorulebilmekte..
 • ondorduncu lui tarafindan yaptirilan bu saray marie antoinettein "ekmek bulamazlarsa pasta yesinler" sozlerini sarf ettigi balkonun yer aldigi, av koskudur. paris'in banliyosunde bulunan saray, fransiz krallarini saltanat ve ihtişama doyurdugu ve ustun bir sinif olusturma cabalarindan dolayi halki gormezden gelmeye basladigi donemin bas mekanidir. fransiz ihtilalinin basladigi yerdir. fransizlar bu tarihinden dolayi sarayi gormezden gelmek istedikleri icin olsa gerek uzun yillar kapali tutmuslardir, ancak ozel izinlerle ozel misafirlere gezdirilmistir. daha sonra balayinda gezen zengin ve unlu bir amerikali olan roosevelt tarafindan restore ettirilerek tekrar ziyarete acilmistir. bugun parasini bastiran sarayi bir gunlugune (mesai bitiminden bir sonraki mesai baslangicina dek) kiralama ve orada bir davet verme imkanina sahiptir. pek cok yeri altin kaplama, bazi yerleri de som altin oldugu soylenir. marie antoinettein odasinda yatak ortusu ve perdelerin rengi solmasin die flasli cekim yapmak mumkun degildir.
 • bahcesi ve aynali salonu (veya koridoru, her neyse) disinda hicbir ozelligi olmayan, sadece uc bes odasini gezebileceginiz (ki odalar da hemen hemen bos, esyalari ne yapmislar bilmiyorum), dolmabahce'nin rahatlikla uce bese katlayabilecegi saray.
 • 13. louis taraından 1624 yılında av köşkü kullanılmak üzere yaptırılmaya başlanmış, daha sonra yapılan eklerle bu halini almıştır
 • versay diye okunan saray adı.
 • saraylarin iktidarin sembolleri olmaya basladigi dönemi baslatan saraydir. yapimindan sonra avrupa'nin diger ülkelerinde de krallar benzer ihtisamda saraylar yaptirmislardir.
 • versay sarayının inşaatında 30.000 işçi çalştırılmış.sarayın inşaatına 1661 yılında başlanmış tamamlanmas ise tam 50 yıl sürmüştür.
 • 1871'de otto von bismarck önderliğindeki prusya'nın, napoleon bonaparte'ı yenilgiye uğratarak almanya birleşmesini ilan ettiği , 1919'da fransızların versay anlaşması'yla almanya'ya 1871'in karşılığını verdikleri , intikam sembolü olan mekan.
hesabın var mı? giriş yap