• (bkz: kanser)

bu firmanın, çalışanlarının, angarya işlerini yapsın diye araya aracı koyan konsoloslukların ayrı ayrı amına koyayım. bir yer baştan aşağı kanser olamaz diye düşünürken, bu siktiğimin firması beni haksız çıkardı.

bu firmanın var olma nedeni, asli görevlerinden biri olan, bulundukları ülkedeki vatandaşlar için kendi ülkelerine aracı olma görevini tam anlamıyla yerine getirmek istemeyen siktiğimin yabancı ülke konsoloslukları. sırf bu götelekler evrak düzenlemesi aşamasıyla uğraşmamak için angarya işlerini bu siktiğimin firmasına vermişler. kendi ülkeleri için para verdiğim yetmiyormuş gibi üstüne bir de sırf evrakları toplayıp parmak izi alıp konsolosluğa gönderiyor diye 90 lira da bu pezevenklere bayıldım.

çalışanlarının hepsi ayrı çöp, ayrı ayrı kanser. asgari maaşla oturup çalışan göteleklerin tavrı bir konsolosluk görevlisi, bir konsolos, bir dış işleri bakanı gibi amına koyayım. havanız, afranız ve tafranız kime? tek yapacağın şey o siktiğimin belgelerini sıraya koymak ve parmak izi almak ama gören de dış politika belirliyor sanır. gelen insanlara anlamsız bir şekilde üstten bakıyorlar. sen de türk vatandaşısın, yarın öbür gün olur da o kuş kadar maaşınla yurt dışına çıkabilirsen sen de bu rezil aşamalardan geçeceksin. işlemim yapın kadın sürekli böyle yarım ağızla mıy mıy iş yapıyor.

dangalakların internet sitesi bile dünyanın en kullanışsız sitelerinden biri. lan tek yaptığınız iş evrak toplayıp konsolosluğa postalamak bir de parmak izi almak. düşünebiliyor musunuz, koskoca bir firma sırf bu iki angarya iş için var. tek yaptıkları evrak almak ve göndermek. siktiklerim. zaten yaptıkları işin kimseye bir katkısı yok, aksine zararı var. üstüne bir de dingil dingil tavırlara bürününce bu hıyar ağaları kendimi sikmek istiyorum.

90 lira para alıyorsun başvuru başına ve tek yaptığın iş evrak toplayıp göndermek. 90 lira ya. oraya verdiğim 90 lira, sokağa atacağım 90 lirayla aynı. bana hiçbir getirisi yok hizmet olarak. sonuçta o 90 lira hizmet bedeli aslında o siktiğimin konsolosluklarının bok yemesi. normalde bu ücret konsolosluğa yansımalı ama yansımıyor tabii, çakal çünkü hepsi. hem aradaki angarya işini başkasına yaptırırken benden ücret al hem de hiçbir sike karışma. rahat dünya. bir işe yarasa bana koymayacak ama o 90 lirayı vermek yerine konsolosluğa gidip evrakları teslim edebiliyor olabilirdim eskiden yaptığım gibi ama yok, bedavaya para kazanacak bu puştlar.
  • kendini konsolosluk görevlisi sanıp insanlara yukarıdan bakıp kaba görmeyi normal kabul eden insanlarla dolu bir işletme. tekel olmanın ve rekabetsiz dünyanın ne kadar kötü olabilecegini gösteren yegane kurumlardan. insanlara kopek gibi davranma hakkını kendinde gören ve yoldan geçen insandan farkı olmamasına rağmen kendini çok değerli zanneden insanların bir araya geldiği şirket.
  • tam olarak 112? bu işe yaramaz kuruma para vermiş birisi olarak bela okumaktan başka birşey yapamıyorum. ankara şubesinde 1 belge eksik diye mail adresi verip çıktı almanızı istedikleri bölüm sizden 20? istiyor. baya baya 1 adet çıktı için tam 20?! 2 adım ötede 1-2? vererek çıkarabildiğiniz belgeye, 20? istemek nedir çözemiyorum. bugüne kadar damga basılan yerlerin fotokopisini hiç istemediler çünkü pasaportu veriyorum ya? sırf fotokopi parası almak için bile sizi kasten oraya yolluyorlar.

gerçekten nefret ve rezalet bir yerdir. yurtdışına neden hep çıkmak istediğinizi hatırlatan yegane yer.
  • entrilerin büyük çoğunluğu olumsuz tecrübeler ve şikayetleri içerdiği için az biraz tırsarak vize başvurusuna gittiğim firma.

altunizade'dekine gittim, çalışanlar aşırı güleryüzlü ve yardımsever idi. benim tüm evraklarım eksiksiz idi, her birinin fotokopilerini de almıştım lazım olur diye. başvuracağım ülkenin avrupa'nın en kıl konsolosluğuna sahip ülkesi * olduğunu bildiğim için, evrakları tek tek sıralı halde dosyama koymuştum. evraklarla ilgili hiçbir sorun yaşamadım, detaylı şekilde bilgilendirildim ve başvurumun 5 - 10 iş günü arasında sonuçlanacağını söylediler. randevum sabah 08:30'da olduğu için ortalık oldukça sakindi ve ilk randevu da benimkiydi.

şimdi başvurumu takip edeceğim, fakat vfs'nin sitesi hata veriyor, başvuru takip ekranını açamıyorum. yardımcı olabilecek yazarlar yeşillendirirse sevinirim.
  • danimarka vizesi için başvurduğum boktan şirket.
    nerde lan vizem? nerde pasaportum?
  • ankara'daki şubesi için konuşacak olursam; belgelerim tam olduğundan, benim için çok rahat bir görüşme olmuştu. zaten ne belgeler istendiğini de yazmışlar, eksik belgeyle gitmezseniz hiçbir sorun yaşamazsınız.

ben polonya için turistik vize başvurusu yapmıştım. her ülkenin kendi ayrı veznesi var. diğer ülkelerin vezneleri hakkında bir şey diyemeyeceğim, ama benim bulunduğum veznede güler yüzlü bir hanımefendi vardı. kendisiyle sohbet ede ede işimi hallettim. işlem de en fazla 5 dakika sürdü zaten. başvurumu bir cuma günü yapmıştım ve onu takip eden pazartesi günü de 3 haftalık vizem elime ulaşmıştı.
  • bu sabah vfs global gaziantep şubesindeki erasmus vizesi randevumuz için en yakın arkadaşımla dün gece yola çıktık. bütün belgelerimiz tamdı, en azından biz öyle sanıyorduk. bugüne kadar erasmus sürecinde başımıza gelmeyen olumsuzluk kalmadığı için bu vize randevumuzun da sorunsuz geçmeyeceğini göze almıştık .

internette genel olarak okuduğumuz vfs global ile ilgili olumsuz yorumlar canımızı sıkmaya başlamıştı ki gecenin 3 ünde yaptırdığımız seyahat sigortasında eğitim amaçlı olduğu yazmadığını ve öyle olması gerektiğini öğrendik. bu şekilde vize almamız mümkün değildi. neyse kara kara düşünerek sabah ettik antepe geldik 8.30 da vfs nin kapısına gittik. kapıdaki enteresan güvenlik elemanı birkaç soru sorduktan sonra bizi içeri aldı. durumumuzu anlattık; il dışından geldiğimizi, gece 1 den beri yollarda olduğumuzu ve buraya gelince sigorta ile ilgili bir sorun olduğunu farkettiğimizi söyledik. onlar da gayet anlayışlı ve kibar bir biçimde belgelerimizi kontrol ettikten sonra düzeltmemiz gereken şeyleri bir kağıda yazıp verdi ve saat 11 e kadar yapıp gelmemizi söyledi.

yaklaşık yarım saat içinde 3.5-4.5 ölçüsünde biyometrik fotoğraf ve 71 $ ve 30€ yu temin ettik. (benim yanımda hazır vardı arkadaşım tl getirmişti onu çevirdik) ondan sonra sigorta işine düştük. sigortayla ilgili 3-4 defa da emin olmak için vfs ye girip kendilerine sorular sordum ve bıkmadan kibarca cevapladılar ve en son olması gereken şekilde sigortamızı düzeltip yeni poliçelerimizle belgeleri teslim etmeye geldik. görevli bayana ricamızla dikkatlice inceledik belgeleri tekrardan ve işlemleri yapıp ayrıldık. 15 iş günü içinde sonuçlanır dediler adresimize gönderilecek pasaportumuzla birlikte. umarım bir sorunla daha karşılaşmayız.

burdan vfs global gaziantep şubesinde çalışan zayıf kısa saçlı ve yuvarlak gözlüklü cool bayana çok teşekkür ediyorum bizle ilgilendiği için. :)
  • musterilerine anlik korkular yasatmak icin ellerinden gelen herseyi yapan araci firma.

sanki konsolosluk gorevlisiymis gibi tavirlar falan cok gereksiz. cok isim dustugunden biliyorum. sana bu belgelerle vize cikmaz bile dedikleri oldu. bilmedikleri bir belge goturunce beyin ariza veriyor sanirim. bir keresinde de lehce yazilmis resmi bir davetiyenin davetiye olmadigina karar getirmisti bir tanesi. belge de baya resmi davetiye. bakti ve "bu davetiye degil" dedi. sonra kadinin lehce bilmedigi ortaya cikti ve almak zorunda kaldi belgeyi. bir de neyine guveniyorsun da "sana bu belgelerle vize cikmaz" diyebiliyorsun acaba? yani vize pasaport icinde, pasaport zarfin icinde. o zarfi da pasaport sahibi disinda hic kimse acamaz. yani teknik olarak kime vize cikmis cikmamis bilmen olanaksiz.

vize alacaklara tavsiye; vereceginiz belgelerden eminseniz cok takilmayin. insanlari korkutmak gibi gereksiz bir huylari var.

not: istanbul, ankara ve gaziantep subeleri icin konusuyorum. tum vize basvurularim olumlu sonuclandi.
  • eskidem konsolosluklar için aracı kurum kullanırdık şimdi bu vfsglobal için aracı kurum kullanılıyor.

yakında aracılara bir isim verirler onlar içinde başka bir aracı kulanmak zorunda kalırız gibi.

domates neden pahalı sorusunun cevabı gibi aracılar, aracılar.
  • ankara vfs global ofisindeydim bugün , kış olmasına rağmen bayağı yoğundu . randevu saatimden 5 dk önce girdim , ve sıra aldım hemen sıram geldi . hiç beklemedim yani .
    yunanistan'dan başvurdum vizeye, bir adet belgem eksik çıktı . görevli saat 3 e kadar getirebilirsiniz yoksa başvurunuz geçersiz sayılacak dedi . bir de yaz tatilinde de gitmeyi planladığım için dilekçe yazmıştım , kabul etmiyorlar ama ekleyeyim yine de dedi (son tatilim inşallah kabul ederler ama yunanistan bu ara gıcıkmış biraz .)
    belgeleri teslim ettikten sonra vezne ve parmak izine gönderdiler . halbuki , 2 adet schengen'im vardı daha önceden , tekrar istiyormuş beyefendiler , biyometrik fotoğraf da çekiyorlar tekrardan.
    377 liramızı "domaldıktan" sonra , parmak izi verip çıktım. vize de 10 iş günü içerisinde gelir dedi ama daha kısa sürer diye düşünüyorum . bir de verdikleri fişle alınıyormuş pasaport, başkasına da vermiyorlarmış.
    yunanistan'a başvuracaksanız şahsen başvuru alıyorlar sadece , acenta aracılı kabul etmiyorlarmış. vizem çıkınca editlerim .
    edit: vizem cikti, onceki 2 schengen e ragmen tek girisli 1 ay vermisler. neyse buna da sukur cunku pasaport teslim bankosunda pasaportlarin neredeyse yarisi icinde red kagidiyla duruyordu. bu aralar schengen sikintili gercekten galiba.
hesabın var mı? giriş yap