şükela:  tümü | bugün
 • vikinglerin tek şansı ormanlık alanda sürpriz saldırı. viking taktiği genelde karşı tarafı gafil avlamak. meydan savaşında moğollar atlı okçularla içinden geçer vikinglerin. tek bir moğolu bile öldürebileceklerini düşünmüyorum meydan savaşında. teke tek orman içinde vikingler yakalarsa ancak moğolları sikerler.

  malazgirt savaşı bir örnek aslında. bütün viking varangian savaşçıları türk atlı okçuları tarafından katledildi malazgirtte.

  not: troll başlık ama yine de bilgi vereyim dedim. yazarın troll başlıklarına gülüyorum normalde.
 • vikingler'in anca başını alacağı savaştır.
 • yapılmışı var.
  altın orda devleti rus, viking ne bulduysa önüne katıp tertemiz yerleşmiş bugünkü ukrayna ve rusya topraklarına.
 • vikinglerin torunlarıyla moğollar karşılaşmıştır.

  9.yüzyılda isveçli vikingler, ticaret yolları üzerindeki bugün ukrayna, belarus, moldova ve rusya'nın bir bölümünü kapsayan kievan rus devletini kurmuştur. rus adı zaten isveççe "kürekçi" demektir. bugün, ilk hareket ettikleri bölge aynı isimle anılır (bkz: roslagen). bunların bir kısmı istanbul'a gelmiş, bizans imparatorunun yakın koruması olmuştur (bkz: ayasofya'da bulunan 900 yıllık viking yazısı).

  cengiz han, dünyanın ebesine atlamaya karar verdiği dönemde kievan rus'la ticari ilişkiler kurmak için elçi göndermiştir. ancak o dönemlerde şimdiki kadar medeni olmayan iskandinavyalılar bu elçilerin kafalarını kesmiştir. bu cevap moğol yasasına göre savaş ilanıdır. cengiz daha önce aynı hareketi yapan harezmşah devletine yaptığının aynısı uygulamış, tarihin en taşaklı komutanlarından subutay'ı (çin'den macaristan'a kadar yüzlerce savaşa girmiş hiçbirini kaybetmemiştir) kievan rus devletini yok etmekle görevlendirmiştir.

  işgal kalka nehri savaşıyla başlar. moğolların karşısında kievan rus, galiçya prensliği, çeşitli rus prenslikleri ve kıpçakların oluşturduğu koalisyon vardır. bu koalisyon moğol ordusunun 4 katı olmasına rağmen neredeyse tümüyle yok edilmiştir. savaştan sonra aralarında kiev knezinin olduğu rus prensleri korkunç bir ölüme kurban gitmiştir. hepsi birbirlerine bağlanıp ahşap bir platformun altına yerleştirilmiştir. moğol generalleri bu platform üzerinde yemek yemiş, içki içmiş ve dans etmiştir.

  savaştan sonra son teknoloji teçhizatlara sahip moğol orduları macaristan'a kadar ilerlemiş önlerine ne çıktıysa - kiev, moskova, ryazan, doğu avrupa, balkanlar vs- yok etmişlerdir. öldürdükleri insan sayısı dünya nüfusunda bariz bir azalma yaratmış, sürülemeyen tarlalar ormanlara dönüşmüş ve küresel soğuma gerçekleşmiştir.

  olayın yarattığı etki o kadar büyüktür ki dönemin en güçlü krallarından norveç kralı haakon ıv (viking torunu sayılabilir), kendisine kutsal roma germen tahtı teklif edilmesine rağmen korkusundan norveç'ten çıkamamış, teklifi reddetmiştir.
 • ormanda, çölde, nehirde, dağda, bayırda, havada, karada hatta vikinglerin en iddialı olduğu denizde bile moğollar vikingleri atıştırmalık niyetine yerler. kıyı yağmalayıp zayıf ülkelere çöken bir avuç yağmacıyı asyanın hatta dünyanın en büyük imparatorlıklarıını ve krallıklarını yıkan moğollarla karşılaştırmak bile abes.
 • her iki devlet de kendi dönemlerinde düşmanlarına korku salmış, zafer üzerine zafer kazanmış devletlerdir. ne var ki bu iki ordunun karşı karşıya kaldıkları zaman kimin kazanacağını söylemek için karşılaştıkları koşulları değerlendirmek lazım.

  vikinglerin en büyük gücü diğer rakiplerinin büyük hantal gemilerine karşılık hızlı küçük kadırgalara sahip olmalarıydı. bu sayede manevra kabiliyetleri çok gelişmiş deniz kuvvetlerine sahiptiler. buna karşılık moğulların hiç bir zaman tekne ya da gemileri olmadı. sadece japonya ve kore seferlerinde gemi kullandılar. o gemiler de çinlilerden kiraladıkları gemilerdi. moğol atlı askerlerini karşıya geçirmek için kullanıldılar. kaptanları ve tayfaları tamaen çinlilerden oluşuyordu.
  vikinglerin bir diğer özelliği ormanları iyi kullanabilmeleriydi. işgal ettikleri iskandinavya, almanya, ingiltere, fransa şehirleri yoğun ormanların içinde kurulmuştu. şehir kapısına gelene kadar viking ordusu kamufle olabilme yeteneğine sahipti. bu sayede baskınlar ansızın gelişir, şehir saldırıya yatağında yakalanırdı. vur kaç taktiği uyguladıkları şehirlerin askeri birlikleri geri çekilen viking ordusunu ormanın içinde kovalarken. sağdan soldan atak yaparak geri çekilen viking ordusu düşmanın bütüğünlüğünü bozmaya yönelik taktik uygular ve son derece başarılı olurdu.
  mogol ordusunda ise piyade birliği yoktu. yani bütün askerler atlı askerdi. (okçular dahil) orman içinde at sürmek mümkün olmadığı için moğol ordusu savaşlarını geniş düzlüklerde yapardı. zaten bulundukları coğrafya bozkır olduğu için tek bir ağacın bile olmadığı kilometrelerce alan içinde rahat rahat at koşturabiliyorlardı. ordu gücünü atlı askerlerin manevra kabiliyetinden alıyordu. düzenli formasyonda kalması gereken piyade birliklerinin kanatlarına sipahiler ile hızlı baskınlar yaparak düşman ordusunu göbekte sıkıştırmak ve okçular ile merkezi vurmak üzerine kurulu taktik tek bir savaşta bile başarısız olmadı.

  bu iki devlet rakiplerinin zayıflıklarından ya da başka tesadüfler sayesinde kazanmadılar bu savaşları. başarılarının arkasında yatan en büyük sebep savaşacakları alanları kendileri seçmeleri, düşmanı buna mecbur bırakmalarıydı. sun-tzu' nun savaş sanatı kitabında da savaşacağın alanı seçmek savaşı kazanmanın en önemli kuralıdır der.

  yani bu iki devlet hiç bir şekilde bir birleri ile karşı karşıya gelemezdi. ne vikingler bozkır düzlüklerinde moğol atlılarının karşısına çıkacak kadar salaktı ne de moğollar vikingler ile denizde ya da ormanda karşılaşacak kadar... bu yüzden böyle vs lere girmek saçmalıktan başka bir şey değil. ya da kaplan mı yener köpekbalığı mı yener sorusunun cevabı ne kadar mantıklı ise bunun cevabı da aynı oranda mantıklıdır.
 • cengiz han'ın ragnard vokflurt abimizin derisini yüzüp, accık da sirke ve sarımsağınan baltık denizine bandırmasıyla son bulacağı versus.

  adam küresel soğumaya yol açmış, bunlar hala gak guk.
 • tufegin icadina kadar mogollarla kim kapisirsa kapissin mogollar alir. bir ordu en yavas bileseni kadar hizli ilerleyebilir. bu, vikingler dahil orta asya steplerinden gelmeyen tum ordular icin piyadedir. mogol ordusu %100 oraninda okcu suvarilerden olusur.

  bunlar at sirtinda dogan, kimi kavimlerinde kadinlara evlenmek icin savasta dusman oldurme sarti kosan ve bu yuzden amazon efsanesinin esas kokeni olan, yapimina 10-15 yillarini verdikleri yaylarla ates eden (ki son yuzyila kadar her turlu atesli silahtan daha uzun menzillidir bu yaylar), 10luk ordu duzenini avrupa'dan cok daha once benimsemis, bir yandan harzemsahlarla diger yandan macarlarla kapisacak kadar genis bir alani isgal etmis, subutay ve cebe'nin "hele ne varmis" diye kesif gorevine goturdugu birkac bin atliyla avrupa'yi fethetmenin esiginden donen, gunlerce savasip yemek yemedikleri icin atlarinin boynuna kesik atip at kani karismis kimiz icerek savasa devam eden, reisleri bugun yasayan her 10 kisiden birinin dedesi olan (ki tamami tecavuz. mogollarin o donem disari acmadiklari, ancak cengiz han'in hakimiyetinin baslarindan beri kaydettikleri tarihcelerde, "hanimi/esi olarak almak" direk tecavuz anlamindadir.), averaj 1. dunya savasi ordusunun bile yuksek ihtimalle bas edemeyecegi olum makineleri.

  ustelik cengiz han avrupalilardan farkli olarak asilzadelige zerre prim vermiyor. butun generalleri hakikaten harika generaller olduklari icin orada. fethettigi yerlerdeki bilim insanlarini, muhendisleri vs. oldurmeyip ordusuna katiyor. bu sayede bu atli barbarlar, surlarla orulu yerlesik dunya sehirlerini yerle yeksan eden manciniklar insa edebiliyor.

  vikingleri kulturel olarak daha cok seviyorum. cunku bir mitolojileri var *. mogollar ise yari-saman yari-dinsiz olduklarindan, ve iclerinde bir tane ozan, dengbej, hikayeciyi gectim, ciftci bile olmayan, %100'u savasci bir toplum olduklarindan bize biraktiklari kultur askeri taktiklerden ibaret.

  ama kimse gelip bana "x mogollari alir" demesin. mogollari mogollarin bile alabileceginden cok emin degilim.

  bonus: 20000 kisilik bir oncu birlik harzemsahlarin butun ordusuna (min 300000) denk geliyor. saldirmama emirleri var, mevzu cikmasindan kaciniyorlar. harzemsahlar saldiriyor. bu 1/15 orana sahip kuvvetler gunlerce carpisiyor. neticede oncu birlik dogru duzgun zaiyat vermeden geri cekiliyor.

  bonus 2: bu arada cengiz han bildiginiz kizil sacli mavi gozlu ginger. yuz hatlari orta asyali ama kim bilir hangi atasi nordic kadinlara tecavuz ederken bu pigmentasyon da karismis araya.
 • bir avuç yağmacıyla döneminin en hızlı ve donanımlı ordusunun versusu.
  sonuç belli moğol ordusu içinden geçer.