şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: d vitamini)
 • ludacris'in çok ilginç bir kafa ürünü içeren yeni klibi. kendisine ty dolla sign eşlik ediyor.

  klibi
 • ludacris'in acayip saran şarkısı. youtube'da şarkının yorumlarında yazıldığı gibi tarzını hiç değiştirmedi, yine sağlam bir iş çıkarmış.
 • tanım: vitamin d, yağda çözünebilen, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi gerekli minerallerin de vücut tarafından emilimini artırma gibi önemli işlevi olan bir vitamindir. ayrıca kas zayıflığına karşı vücudu korur, kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir.d vitamini sindirim sisteminden kalsiyum emilimini artırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder. güneş ışınlarının etkisiyle deride d vitaminine dönüşür. bu vitamin, kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve vücutta kullanımı için gereklidir. kuvvetli kemik ve dişler, bu vitaminin kalsiyumu buralara yerleştirmesiyle olur.

  kaynakları: karaciğer, balık, balık yağı, yumurta, tereyağı, peynir, mantar,süt.

  günlük ihtiyaç: 0-30 yaş arası için 200 ıu, 31-50 yaş arası için 300 ıu, 51-70 yaş arası için 400 ıu ve 71 yaş ve üzeri için 600 ıu [1]

  azlığı: az miktar da kalsiyum ve fosfor alınmasına bağlı olarak kemiklerde yumuşamaya ve kemik ve diş yapısında bozulmalara neden olur.

  fazlası: bulantı ve kusma yapar. böbreklere zarar verir.

  çocuklar için önemli: çocukların güneşin dik gelmediği saatlerde açık havada gezdirilmesi durumunda, deri altındaki ön madde d vitaminine dönüşür.
hesabın var mı? giriş yap