şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1948'lerde hürriyet gazetesi "türkiye türklerindir" sloganı ile yayın hayatına başlar. bu ilk sayılan "voice of turkey" için biraz garip bir slogan olsa da (özellikle o yıllarda), hürriyet hala ülkemizin sesidir.
 • türkiye'nin sesi radyosu "türkçe" yayını radyo 1 kalitesine yakındır, yani gayet iyidir.. sık sık açar dinlerim ama tamamı yabancı dillerde yayın yapan "voice of turkey" biraz sahipsiz kalmış gibi .. yayın mecburiyetten yapılıyormuş gibi bir hava var..

  kötülemek, gömmek değil maksadım ama biraz daha dikkat etseler iyi olur.. taşıdıkları ismin kıymetine uygun kalitede yayınlar yapmaları gerekir..

  örneğin;

  araya necefli maşrapa gibi, birkaç dakikalık bir enstrümantal türkü koyup uzun süre bunu loop'a alıyorlar.. ööyle dinliyoruz bu dolgu melodisini..

  veya

  "kazakça", "romence", "özbekçe" gibi dillerin sunumları gayet sağlamken, "ingilizce" haberleri sunmaya çalışırken benden bile berbat vurgularla ve kesik kesik okuyan amcamı koyacak yer bulamıyorum.. ekürisi olan kızcağız da mükemmel olmamakla birlikte yine onun kadar korkunç değil ama toplam kalitede bu kadar genel bir dil romen veya kazak lisanından daha özensizse bu işte bir terslik var gibi..
 • japonca yayında haberleri sunan spiker ablaların birine: "tane tane anlat da anlasın bu dümbelekler" demiş olmalılar ki neredeyse heceleyerek konuşuyor garibim..

  çok güvenilir bir veri olmasa da; ses tonuna bakılırsa bu tane tane konuşanın en gençleri olduğunu düşünüyorum..

  anadili japonca olan adalı bir safkan olduğunu düşündüğüm bu kızcağız biraz daha akıcı konuşsa iyi olur ama diğer yandan japonca eğitimi alan, öğrenmeye çalışan türkler için de bulunmaz nimet..

  japon muhiplerine saygıyla duyurulur.. * *
 • kısa dalgada hemen hemen günün her saatinde çeşitli dillerde yayın yapan radyodur.

  özellikle websdr üzerinden dinlendiğinde çocukluğunuzdaki parazitli sesleri tekrar duyabilirsiniz.