şükela:  tümü | bugün
 • interaktif web icerikleri hazirlamak, icin evan you adindaki bi google calisani tarafindan gelistirilen js kutuphanesi. nested objeler olsun live binding olsun kolaylik sagliyor. 15 dakikalik bi inceleme sonunda genel olarak facebook instagram isbirligiyle hazirlanan react e benzedigini soyleyebiliriz. bir kac aydir reacti kullaniyorum. sanki bunun yapisi daha temiz gibi geldi bana. react kadar genis bi api si olmadigi icinde olabiliir. kullanmak lazim.

  [http://vuejs.org/ http://vuejs.org/]
 • birçok modern uygulamada kendisine yer edinmeye başlamış olan kütüphane. yakın zamanda stabil versiyon 1 sürümü yayınlanacaktır.
 • 2. versiyonun geleceği duyurulmuş olan javascript kütüphanesi

  https://medium.com/…e-js-2-0-8af1bde7ab9#.8jbf14k43

  react benzeri virtual dom yapısını barındıracakmış.
 • angular ve react tutoriallarından daha fazla karşıma çıkıyor. yakın zamanda inceleyeceğim.
 • diğer frameworklere harcanan zamana acıtan framework. angular ve react'ten ne farkı var anlatılsa çok daha güzel olacak.
 • 2.0 sürümü için boynuz kulağı geçti diyebiliriz. adamlar bir yılda neler yaptılar.
  https://medium.com/…is-here-ef1f26acf4b8#.bcs2j8z43
 • typescript desteği yoktur.
 • diğer frameworkler ile olan kıyaslaması dökümantasyonunda bulunan ve aynı zamanda typescript desteği komünite tarafından geliştirilen frameworktür. keşke biraz daha araştırmayı ve okumayı sevebilsek.

  0.7.x sürümünden, 2.0 sürümüne gelene kadar çok fazla yol kat etmiş, fakat bu yolları kat ederken production'da kullananları, minor updatelerde değiştirilen önemli sayılabilecek özelliklerle üzmüştür. neyse ki github'dan bug'ı bildirdiğiniz anda bug kapanıyor ve gelecek yeni minor versiyonda, bu bugfix release ediliyor.

  sanırım en ilgi çekici özelliği hızlı öğrenilebilmesi ve kompleks veya büyük diyebileceğimiz uygulamaları inşaa etmemizde bize bir ortam sağlaması diyebiliriz.

  vuex kullanarak veya kendi isteğiniz şekilde service ve model katmanı yaratarak, hızlıca büyük çapta uygulamalar çıkartmaya başlayabilirsiniz.

  componentlerin çalışma yapısı ve birbirleriyle olan iletişimleri 0.7 versiyonundan beri sürekli değiştirildi. sanırım 2 versiyonu uzun bir süre devam edecek. ki bence öyle olmalı.

  react veya angular ile karşılaştırması gerekirse, en büyük avantaj hızlıca öğrenebilmek.
  bilmeniz de fayda var ki react ve vue size sadece view engine sunuyor. angular ise içerisinde herşeyi olan başlı başına bir framework. vue her ikisinin yaptığı güzel şeyleri içerisinde barındıran bir kütüphane. vue angular'dan ng-if ng-repeat gibi şeyleri kopyalamış. component yapısı gibi şeylerde react kütüphanesinden geliyor.

  piyasada 3-4 sene önce başlayan tüm projeler neredeyse angular ile yazıldı piyasa.çünkü çok popülerdi. fakat büyük çoğunluğu performans yönetimini iyi yapamadığı için patladı. herkes pişman oldu.
  ardından react çıktı ve bir çok proje react ile yazılmaya başlandı. sıra buna geliyor.

  bugün react ile vue arasında tercih yapacak olsam yapamam. çünkü teknoloji ihtiyaca göre seçilir. o yüzden çalıştığınız şirkette, bu tercihi yapabilecek yeterliliğe ve konuma sahipseniz iyi düşünün.
 • rakipleriyle kapıştırmışlar https://vuejs.org/guide/comparison.html