• barista kit ile beraber verdiğim paranın son kuruşuna kadar helal ettiğim manuel espresso makinesi.
    evde ofiste tatilde çekirdek kahve, değirmen ve nanopresso yanımda.
    barista kit ile beraber bir 8 gr.lık iki de 16gr.lık kapaklı filter basket ve 120ml. kapasiteli tank geliyor. böylece isteseniz yanınızda 2 tane 8gr. 2 tane de 16 gr. çekilmeye hazır espresso taşıyabildiğiniz gibi evde aynı anda birden fazla kahve hazırlama konusunda da kolaylık sağlıyor.

puanım 10/10
  • hong kong merkezli wacaco şirketinin yerinde duramayan kahve tutkunlarına armağan ettiği muhteşem manual espresso makinesi .
    360 gr ağırlığındaki bu alet binlerce lira verilen espresso makinelerinin yaptığını sıcak su ve çekilmiş kahvenin olduğu her yerde yapabiliyor ; belki de birçoklarından daha iyisini .görünümü küçük bir termosu andıran nanopresso 70 milimetre su kapasitesi ve 8 gram kahve kapasitesi ile tek kişilik harika espresso lezzetini yanınızda taşımanıza imkan veriyor . doğa yürüyüşlerinde , kamplarda gittiğiniz ve güzel bir kahveye ulaşamayacağınız her yerde...
    makinede bulunan özel piston tasarımı, az bir miktar suyu 18 bar basıçla enjekte ederek espressonuzu hazırlamanızı sağlıyor . 18 bar evinize alacağınız espresso makinelerinin bile kolay kolay sağlayamayacağı bir basınç , bu sayede kahvenin lezzetini fazlasıyla çıkarabiliyor .
    ben bu sihirbazı şantiyelere gittiğimden espresso keyfimden mahrum kalmayayım diye aldım ama inanın evimdeki makinemden daha iyi kahveler yapıyor .herhalde evde de bunu kullacağım .

ayrıca şunu da şuraya bırakayım ;

nanopresso tanıtım videosu
  • kendime doğum günü hediyesi almıştım. şaka gibi bir alet, cidden espresso yapabiliyorsunuz yani. şimdi barista kit diye satılan double shot çekmenizi sağlayan aparatın peşindeyim.

en efsane use case ise, evde hazırlıyorsunuz kahvenizi, portafiltre'ye koyup çıkıyorsunuz evden sadece sıcak suyu koymadan. sıcak suyu da bir termos aracılığıyla taşıyabilirsiniz. sonra ormana gidiyoruz, sessiz köşemizi buluyoruz, öncelikle termostan su ekleyip tek shot espressomuzu kendi kabına çekiyoruz. sonra termostan ekstra su ekleyerek americanomuzu hazırlayıp doğanın içinde keyif çekiyoruz. afiyet olsun.
  • barista kit ile birlikte aldığım ve umduğumdan daha memnun kaldığım kahve yapma aleti. almayı düşünenler için işe yarayacak birkaç bilgi vermek gerekirse;

*öncelikle bundan aldığınız espressodan, büyük kahve zincirlerinde veya pahalı aletlerde yapılanlar düzeyinde lezzet beklemeyin. ama mokapot, aeropress veya piyasadaki ucuz espresso makinelerinden kesinlikle daha fazla espressoya benzeyen bir kahve elde ediyorsunuz.

* eğer double espresso, lungo, americano gibi kahveler yapmak istiyorsanız veya iki kişi kullanacaksanız kesinlikle yanında barista kit almanız gerekiyor. çünkü nanopresso standart olarak tek shot espresso üretiyor. maalesef pazarlama stratejisi bu şekilde.

* ürünü her kullanımdan sonra temizlemeniz gerekiyor. ama parçaları oldukça kolay sökülüp takıldığı için temizleme işlemi sizi pek uğraştırmıyor.

* yorumlarda sıklıkla yapılan espressonun soğuk olmasından bahsediliyor. bunun önüne geçmek için makinaya kahve sepetini yerleştirmeden, sıcak suyla ısıtmanız yararlı olacaktır. sıcak suyu su haznesine koyup birkaç kez sıkma işlemini yapmanız yeterli. tabi bu işlemi yapsanız bile çıkan ürün ağzınızı yakacak derecede sıcak olmuyor ama içilebilecek düzeyde bence. yine de “ben ağzımı yakacak kadar sıcak seviyorum” diyorsanız bu ürün size uygun değil maalesef.

* teknik özelliklerinde 18 bar basınç yaratabildiğinden bahsedilmiş ama yorumlarda okuduğuma göre bu değer sürekli üretilen bir değer değil, en fazla üretilebilecek basınç değeri. yani tüm sıkma işlemi boyunca bu basıncı sağlayamıyor alet.

* en önemli hususlardan birisi de bu makinede kullanacağınız kahvenin öğütme derecesi. açıkçası ben ilk başta bununla ilgili bayağı bir sorun yaşadım. kahveyi çok ince öğütürseniz makineyi tıkıyor ve akış çok zor oluyor. akışı kolaylaştırmak için templemeyi gevşek yapınca da tadı bozuluyor. kendi deneyimlerime göre en uygun öğütme derecesi espresso makineleri ve moka pot arası.

* öğütme demişken; eğer benim gibi kahvenizi aldığınız yerde öğüttürüyorsanız “nanopresso için öğütür müsünüz?” deyince büyük ihtimalle yüzünüze bön bön bakacaklardır. bu yüzden çekirdek espresso aldığınızda öğütme derecesini espresso-mokapot arası, mokapottan çok az daha ince olarak tarif edin. yine kem küm ederlerse direkt mokapot için öğütülecek deyin.

* açıkçası ben kapsül kahveleri pek sevmediğim için hiç denemedim ama makinede kapsül kahve de kullanabiliyorsunuz.

* makinenin ufak bir parçasını çıkartarak basınçsız şekilde de kullanabiliyorsunuz. arada filtre kahve yapmak isteyenler için gayet ideal bir özellik.

son olarak, internette kullanım ile ilgili birçok yerli ve yabancı video mevcut. izlemenizi tavsiye ederim.
  • satın aldığımdan beri kendisiyle küçük çaplı aşk yaşadığım espresso makinesi. barista kitiyle birlikte çalışma masamda duruyor, arada kaçamak bakışlar atıyoruz birbirimize.* birde süt köpürtücü + değirmen alarak bu işi taçlandırmak istiyorum. böyle ekipman ya da kahve önerileriniz varsa yeşillendirin lütfen efendim.
  • bundan üç sene önce ablamın yurtdışından getirttiği; ama kullanmayı beceremediği için bu çok boktanmış diyerek bana verdiği alet.

öncesinde evde sadece nescafe yapan ve filtre kahve demleyen bir insan olarak, kaliteli kahve içmenin ne kadar keyif verici olduğunu öğretti bana bu alet.

sonrasında kendime v60 kiti ve ayrıca full ekipmanlarıyla beraber bir espresso makinesi alarak hayattan aldığım keyifi arttırmama sebep oldu.

her türlü ekipmana sahip olmama rağmen hala nanopressodan vazgeçemiyorum. bir yere giderken mutlaka çantama atıyorum. barista kit ile gelen bütün basketleri doldurduktan ve bir termosa da sıcak su koyduktan sonra benden mutlusu yok.

uğraşması bile inanılmaz keyif veriyor. kesinlikle tavsiye ediyorum.
  • bi kaç saat önce amazon tr üzerinden makine+kapsül aparatı+kılıf olarak sipariş verdim. 4000tl tuttu, vergi kargo dahil. bi kaç senedir filtre kahve içiyordum, kendim öğütüyorum. artık günlük kahve ihtiyacımı karşılamadığını farkettim, daha sert bi şeyler istiyorum. starbuckstan double shot ice coffee alırım hep. ona yakın bi şeyler yapacağım. portatif olması harika bi şey. uzağa bi yere falan giderken de yanımda götürüp o havalı aktiviteyi yapmak istiyorum. arkadaşlarım çok övdü bu ürünü, amazonda da satışı ve yorumları bayağı iyi.
  • nanopressonun bir üst modeli olan picopresso kullananlar varsa yeşillendirebilir mi? bir kaç sorum olacak.
  • dünyanın en güzel icadı dediğim makina. fakat titiz kullanmama rağmen ne oldu neden oldu bilmiyorum çok kısa sürede nazara geldi. kahve vermiyor ve yeterli basınç oluşturamıyor. firma ile yazışma halindeyiz.

çok dertliyim sözlük...
hesabın var mı? giriş yap