şükela:  tümü | bugün
  • (1881-1948 ). 1938'de fritsch birtakım entrikalar sonucu görevden uzakla$tırılınca brauchitsch hitler tarafından kara kuvvetleri ba$kanlığı'na (okh) ve silahlı kuvvetler başkomutanlığı'na (okw) getirildi. hitler aslında bu mevki için nazilere daha yakın olan reichenau'yu tercih ederdi fakat rundstedt (nazileri pek sevmeyen bir komutandı) onu ikna etti. rundstedt'in brauchitsch'i desteklemesi onun ordunun bağımsızlığından geriye kalanı koruyabileceğini ümit etmesindendi. fakat zaman ilerledikçe hayalkırıklığına uğrayacaktı. brauchitsch tüm çabalarına rağmen hitler'e kar$ı gelemiyordu, bir tartı$mayı kaybettiği zaman sinirleri o derecede bozuluyordu ki yenisi ba$latacak hali kalmıyordu, hitler'in çelik gibi sinirlerini bir türlü geçemiyor, zaman geçtikçe yıpranan kendisi oluyordu. 1941'de moskova'nın ele geçirelemeyi$inden sonra hitler brauchitsch'i adeta günah keçisi yaptı, bütün hataları onun sorumluluğundaymı$ gibi gösterdi. onu görevinden alarak yerine kendisi geçti. böylece hitler alman ordusunu yöneten ilk sivil oldu. brauchitsch değerli bir askerdi, nazizm'e yakın değildi. 1944'te hitler'in emirlerine kar$ı gelerek paris'in yokedilmesini önlemiştir.
  • fransayi isgale ta en basindan karsiydi ayrica mansteinin ardennes planina da karsi cikmisti. birkac komutani da yanina alarak surekli hitler i uyarmaya calisti ama bir turlu basarili olamadi.
  • 4 şubat 1938'den 19 aralık 1941'e kadar üçüncü reich'ın kara kuvvetleri komutanı.hitler tarafından tayfun operasyonu'nun başarısız olması sebebiyle günah keçisi ilan edilerek görevinden alındı ve ardından yerine başka birisi atanmadı.çünkü hitler kara kuvvetleri komutanlığını kendi uhdesine almıştı.bu ise alman ordusunun - bana göre- çöküşünü başlatan en önemli sebeptir.

    von brauchitsch son derece iyi bir karargah subayı ve planlamacıydı.wehrmacht'ın moskova başarısızlığına kadar olan bütün harekat planlarında dahli ve katkısı vardır.kurmay başkanı franz halder ile planlara son şeklini vermiştir.bu açıdan bakıldığında harbin başında alman ordusunun muzaffer olmasında kendisinin de önemli bir payı olduğu kabul edilmelidir.kuvvet komutanlığı boyunca ordu operasyonel bağımsızlığa sahipti.hitler harekatların uygulanması emrini veriyor ancak nasıl uygulanacaklarına karışmıyordu.ancak ne zaman ki von brauchitsch görevden azledildi o andan itibaren - 19 aralık 1941 - alman kara kuvvetleri (bkz: heer) operasyonel özerkliğini kaybetti.bunun doğal sonucu olarakta ordu, askeri kabiliyet açısından yetersiz olan hitler tarafından kendisine verilen taktiksel olarak hatalı olan direktifler sebebiyle günden güne eridi.

    von brauchitsch'in azlinden sonra alman ordusunun giriştiği ilk büyük çaplı harekat olan fall blau operasyonu planlamasında yapılan çok ciddi hatalar sebebiyle başarısız olmuştur.eğer hitler von brauchitschi görevden almasaydı doğu cephesindeki harekatlar kim bilir belkide tarihte olduğundan çok daha farklı ilerleyecekti ve belkide almanlar doğu cephesinde savaşı kazanacaklar ve belkide bu sayede bütün bir savaşı kazanacaklardı.