• --- spoiler ---

1x04

güzel bir detay barındıran dizi.şerif olduktan sonra odada herkesin özgeçmişini buluyor ethan.

şerifin sekreteri olan kadının özgeçmişinde school bus driver yazıyor.

bu kadın oyuncu (bkz: siobhan fallon) forrest gump'ta forrest çocuğunu okula uğurlarken okul aracının şöförlüğünü yapıyordu.:)

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

(bkz: founder effect)
    (bkz: bottleneck effect)

o çok fazla olan mantık hataları özür dileyerek söylüyorum biraz cehalet ve biraz da türk seyircisi olmaktan ileri geliyor. yani seyirci anlamadığı yerlere mantık hatası adını veriyor. wayward pines, özellikle de esasen bir roman olduğu ve bölüm bölüm yazılmadığı için, mantık hatası barındırmıyor. barındırdığı iddia edilebilecek tek nokta, 2000 senenin abby evrimi için çok kısa bir süre olması. özellikle altıncı bölümde iyice gördük ki bu tiplerin derisi de dişleri de epey farklı. ilk homosapiens'e dair fosillerimiz 200 bin yıl önceden olduklarını söylüyor. ve bu 200 bin yılın sonunda o dönemki homo sapiens'le onun bir alt türü olan bizim aramızda abby'lerle bizim aramızdaki kadar fark yok. bu, evrimsel biyoloji ile bariz bir şekilde çelişen bir nokta. bu da teorik bir sorun, dizinin senaryosu içindeki bir tutarsızlık ya da çelişki değil.

bunun dışında hakikaten muhteşem bir hikaye wayward pines'ın hikayesi. daha iyi yapabilecek tek şey, karakterlerin daha derinlikli yaratılması ve üstteki zaman meselesinin üstesinden gelinmesi olurdu.

şimdi, son olarak ben bu üstteki bakınızları neden verdim, ne için verdim?

200 gönüllü çoluk çocuğa karışsaydı blabla diyen arkadaş ve onun gibi düşünenler için verdim. 200 insanın founderı yani genetik kaynağı olduğu bir toplumda genetik çeşitlilik o kadar az olur ki, tek bir genetik hastalıktan bir anda yok olabilirler. genetik varyasyonun azlığından kaynaklı nesil tükenme sorunu az miktardaki kaynak popülasyondan dolayı gerçekleşiyorsa buna founder effect denir.

dış etkenler sebebiyle* gerçekleşene ise bottleneck effect denir. 200 kişiyle insanlık kurtarılmaz yani. ayrıca dünyada bir tek amerikalı salaklar mı kalmış epey kibirli saçma bir yaklaşımdır. böyle bir durum olacak olsa, hakikaten de ya japonlar ya da amerikalılar kalır dünyada.*

ama, 2 bin yıl, evrimsel scale'de 3 saniye falan. hele ki hikaye içinde 2095 yılında amerika'nın hala nickles and dimes bastığı da gösterilmişken, oradan aberration'lara geçiş kalan süre içerisinden tek kelime ile, imkansız.

danışacak profesöre falan gerek yok. popüler bir evrim kitabı bile* bunu anlatır. bu bir sıkıntı. ama al tarihi kafanda 40 bin 573'e kurtul sıkıntıdan.

--- spoiler ---

on numara hikayeye sahip dizi. son dönemin en iyisi.
  • izlemeyenler icin ozet geciyorum; bir kasaba var, tek adam yonetiminde, herkesin yedigine, ictigine, kiminle evlenecegine, kac cocuk yapacagina karisiyor. ayrica itiraz edip sorgulayani oldurtuyor, okullarda genc nesillere kendi fikirlerini empoze edip gelecegini garanti altina aliyor. sorun cikarsa kasabaya katilleri doldurup kendi halkini oldurtup kendisini kurtariciymis gibi gosteriyor.
    beyler, cok ciddi telif hakki talep etmemiz lazim, avukat yazarlar goreve.(bkz: swh)
  • --- spoiler ---

"villada sikiştircem hepinizi"

7. bölüm, öğretmen megan
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

benim dizi ile ilgili anlayamadığım detay hadi yiyecek olayını tohum, dna vs.. sakladın hallettin. araba ve inşaat malzemelerini bozulmadan 2000 yıl nasıl sakladın? metal yorgunluğunu nasıl çözdün? benzin, elektrik vs.. gibi enerji sorunları nasil halledildi? 2014 de tüm bunları aşacak teknolojiye sahip miydiniz? bu sorulara cevap verebilir mi bilemiyorum. en azından 2000 yaşında arabaya cevap vermesi gerekiyor.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

gitmek isteyen 3-5 capulcuyu ne diye zorla tutarlar icerde anlamiyorum. sal amk ciksinlar disari sakatatlarina ayrilsin ipneler. boylece kasabada aksiyona da mahal olmaz.huzurlu ve steril bi wayward pines da yasar gidersiniz.
    --- spoiler ---
  • olayların içyüzünü açıklamak için son bölümü beklemediklerinden dolayı wayward pines ekibine teşekkürü borç bilirim. inşallah gerisinide izlenilir kılacak şekilde devam ederlerde diğer gizem türünde dizi yapanlara bir örnek olur. losttan sonra gizem üstüne gizem ekleyip iptali yiyincede hiçbişeyi açıklığa kavuşturmadan siktirolup gitmek bayağı bir moda olmuştu.
  • ilk bölümüyle oturaklı bir giriş yapan dizi. fakat konusu itibariyle sezonlar boyu sürebilecek bir tabiatı yok gibi. sonuçta seyirci de başrol karakteriyle empati içinde olduğundan bir kasabada tıkılı kalmaya ne kadar dayanabilir ki? tek sezon, 10-12 bölümde bağlanır diyorum.

yukarıdaki entrilerde gördüğüm kadarıyla pek çok işe benzetilmiş. bense, hiç kimsenin henüz truman show'a benzetmemiş olmasına biraz şaşırdım.
  • eğer çok fazla olan mantık hataları umursanmaz ise gideri olan dizi.

--- spoiler ---
    benim aklıma yatmayan en saçma olay şu:

zaten olaydan haberi olan ve bu işe gönül vermiş en az 200 insan varken ne diye farklı insanlarla kasaba kurup kurup yıkıyorlar ? seçilen insanlar çok yetenekli , akıllı falan da değil. bildiğimiz basit kişiler ve kasaba içerisinde de önemli bir üretimde bulunmuyorlar. hazır 200 kişi gündüz merkezde çalışır , akşam da kasabaya inip mutlu mesut çocuk yapa yapa topluluğu geliştirirler.

olaydan habersiz insanları sırf aksiyon olsun diye kasabaya doldurup bir de kasabayı kameralarla gözetlemek saçma olmuş.

--- spoiler ---
  • --- spoiler s01e05 ---

zamanda yolculuk hikayesi olduğunu düşünmüyorum, muhtemelen yıllarca dondurucuda bekletilen insanlar belli bir sırayla kasabaya salınıyor ve muhtemelen yıllardan 2014 değil uzak bir gelecekte geçiyor olaylar bir zombie istilasının ardından sadece bu kasaba kaldı muhtemelen ama neden insanlardan gerçekler saklanıyor bilemiyorum, belki umutlarını kaybetmemeleri içindir.

edit: uzak bir gelecek demiştim ama ben bile bu kadarını tahmin edememiştim; 2000 sene nedir lan antik olmuşuz resmen. insanlara gerçekleri söylesinler falan diyordum ama bu durumu çoğu insan kaldıramaz kafayı yer. bir çoğunun uyandırılmasının sebebi damızlık olmaları zaten. bazılarını da ihtiyaçtan uyandırılıyorlar onlara da zamanı gelince içerisinde bulundukları durumu anlatıyorlar.

spoiler s01e05---

diziyi çok beğendim yılın en heyecanlandırıcı, merak uyandırıcı yapımı olmuş.
hesabın var mı? giriş yap