• türkiye'ye giriş yapmasıyla almanlıktan aldığımız hazzı pekiştiren bira markası.

weihenstephaner'ın hefe-weizen şekline göre daha doygun. 7.9 alkol oranıyla ön planda. yine de içimi kolay ve benim içimde bissürü alkol var diye bağırmıyor.

kısacası;
    bayinizden isteyiniz.

not: eskişehir cafe del mundoda satışına başladık.
  • bildiğimiz weihenstephan biraya göre daha açık renkli ve bariz acı bira.
  • tam olarak bir scheider unser aventinus olmasa da aynı tip biranın gayet başarılı başka bir örneği olmuş.
    aventinusdan daha uygun fiyatlı güzel bir weizen bock örneği kısacası.

not:ipa
  • weiss-severlerin ayıla bayıla içtiği weihenstephaner*'nın weizenbock yorumu diyebiliriz.

bu birayı yurtdışında geçen sene içmiştim. beklentim fazlasıyla yüksekti, o yüzden sonuç benim açımdan biraz hüsran oldu. biradan aldığım keyif beklentimin oldukça altında kaldı.

bock tekniğinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama bira kendine özgü yoğun muz-kişniş tadını ve kokusunu kaybetmiş. açılıştaki o yoğun kişniş kokusunu alamadım. mayalı banana bread aroması ise silikti. "alkol hissedilmiyor" gibi yorumlar okudum ki eyvah eyvah. sertliği kolayca hissedilen ve birayı acılaştıran bir alkol tadı var vitus'ta.

hani bildiğimiz klasik ws'nin bock versiyonu diye içerseniz olmaz. yarı yarıya değişmiş bir bira içeceksiniz buna hazır olun. öyle schneider weiss serisiyle kıyaslanabilecek bir bira da değil. schneider aşığı biri olarak tap 5-6-7, hiçbiriyle boy ölçüşemez diyebilirim vitus için.

vitus beğenebileceğiniz ortalamanın üstünde bir bira, fakat damağınıza sağlam bir weizenbock kalibrasyonu istiyorsanız vitus ceketinin önünü ilikleyip, köşeye çekilmeli.
    https://brewercameron.files.wordpress.com/…ap-5.jpg
  • 7.7'lik alkol oranıyla standart weihenstephanere göre sert ve tadı acı olan bira.
  • normal weihenstephaner'e göre aroması çok daha yoğun, tadıldığı ilk anda hafif bir dark havası veren bira.
    içtikçe kendine özgü tadı oturuyor.
    mutlaka denenmeli.
  • eyvallah weihenstephaner'den daha acı daha sert daha yoğun ama allah'ını seven nereden bulunur onu yazsın dediğim bira.
  • acımtırak olmasa içimi iyi olabilecekken tadından ötürü bir daha almayı düşünmediğim buğday birası. alkolü hızlı içince etkisini belli ediyor.
  • bugün ilk kez deneyimlediğim ve çok beğendiğim alman birası. içimi ve lezzeti çok güzel.
  • herkes içimi sert demiş de %7.7 alkol oranına sahip olup da, bu kadar güzel olan bir bira yok herhalde. içimi bizim %5 alkollü biralardan daha hafif.
hesabın var mı? giriş yap