• kedilerin ruffles ya da doritosu gibi bir şey sanırım. kedim yok ama dört tane kedim oldu gibi. balkonuma tadandılar. besliyoruz mecburen. bildiğim bir mevzu da değil, gidip araştırıp mama alacak halim de yok. mecburen gittim banabi’den sipariş ettim. orada da kuru mama bu vardı. ya arkadaş kediler müptelası oldular yemin ediyorum cips gibi yiyorlar.

yani neredeyse ben de tadına bakacağım.

önce başka bir mama daha vardı şimdi adını anımsamıyorum başka bir yerden almıştım o iyiydi biraz. onu koyunca hemen atlamıyorlardı kaseye. biraz naz yapıp dönüp dolaşıp geliyorlardı. biraz yiyip bazen bırakıyorlardı.

şimdi paket sesini duyunca mahallede kediler birbiriyle gizliden haberleşiyor gibi daha kaseye inmeden pakete saldırıyorlar. swat timi gibi iniyorlar resmen.

ne bok varsa içinde msg filan mı var bilmiyorum. 300 gramlık şey söylemesi ayıp 11,95 tl. kuru biftekli havuçlu lezzetli dolgu parçacıklarıymış. mına koim şimdi merak ettim baktım dana kıyma carrefoursa’da 43,90 mış. bunun kilosu 40 tl’ya geliyor.

dediğim gibi tereyağında kavurup ben yiyeceğim neredeyse. burada yazılanlara baktım kafam iyice karıştı. zararlı diyen var. kedinize en büyük kötülüğü edersiniz diyen var. whiskas satın alan su katılmamış orospu çocuğudur diyene henüz rastlamadım neyseki.

fakat ne yapayım? geçen bu banabide +1 yaş kediler için olan tükenmiş. gittim yavru maması aldım. demek ki herkes buna hücum etti. fakat onu da ayırt etmeden yiyorlar, ben yetişkinim deyip burun kıvıran henüz çıkmadı.

kedi kokaini gibi bir şey lan resmen. verdikçe daha fazlasını istiyorlar. altı üstü bir mama için birbirlerinin boğazına sarılıyorlar. sadece biftek ve havuç için kimse kimsenin gözüne pençe savurmaz bence. kesin bu ibneler paketin içine başka bir şeyler katıyorlar. catnip (kedi otu ya da cat weed) filan mı koyuyorlar yoksa diye insan düşünmeden edemiyor. bir tane çok sevimli suratlı kedi vardı onu beslemek fazla koymuyordu, o da pek uğramıyordu. bu mamayı bir kere tattı, o da abone oldu. 300 gram mama 3 gün dayanmaz oldu.

neyse sakın bulaşmayın bu kedi maması ve sokak kedilerini besleme işine diyecektim fakat aklıma hayvan sever camia geldi. şimdi durduk yerde linç yemeyelim. bulaşın en iyisi siz bilirsiniz de bu whiskas bildiğin bağımlılık yaratıyor kedilerde.

geçen bir tanesi girdi salonda dolaşıyor teklifsizce. hani nerede whiskas ? neden balkondaki kase boş dermiş? gibi, sanki beş verip beş alacağı var pezevengin. tinerci gibi haraca kesecek beni neredeyse. iki elimi yana açıp yok valla olsa dükkan senin biliyosun der gibi baktım. o da ben anlamam o whiskas buraya gelecek der gibi baktı. yok kardeşim yok işte mama filan, canımı mı alacaksınız gelin buradayım diye bağırırken buldum kendimi istemsizce.

dertsiz başıma durduk yere dert açmış gibi hissediyorum. hayır iyilik yapalım hayır duası alalım derken acaba hepten kötülük mü ediyoruz? versen bir türlü vermesen vicdan azabı.
  • kullanmayin! kullanmayin!

araya neon i$iklari koymak istiyorum. kullanmayin bunu efenim.

bizim icin cips neyse kedicagizlar icin de whiskas o. sizi sadece cipsle beslesek mideniz, barsaklariniz, bobrekleriniz, karacigeriniz filan nasil nallari dikerse bu da kediciklere aynini yapiyor. ucuz, her markette var; ama kullanmayin lutfen. ben kicimi bile kaldirmadan petburada.com'dan mama sipari$i veriyorum, hem pet shoplardan ve veterinerlerden ucuza geliyor, hem cok ucuza kristal kum da aliyorum ve marketten eve ta$imak zorunda kalmadan kapimda oluyor.

whiskas ile beslenen kedicik saglikli gorunse bile icten ice cok zayiftir bagi$iklik sistemi, erken ya$ta hastalanir, bobrek problemi cekerler. uzuntunuz, veteriner masrafi derken bin pi$man olursunuz premium mama kullanmadiginiza.

bir de, "ama kediler cok seviyor, i$tahla yiyor, ba$ka mama istemiyor" diyenler var. dogru zira whiskas icindeki maddelerle biz insanlar fast food ve kolaya nasil bagimli oluyorsak bu mamaya deliriyorlar. benimki kokusunu duyunca bile zipkin gibi oluyor, bin takla atiyor. ama kedinizin ayila bayila yemesi saglikli oldugu anlamina kesinlikle gelmiyor, o hayvanciga profiterol de verseniz cilginlar gibi yiyecektir mesela, ama cok zararli. bin tane forumda hala okudugum "ama kedim cok seviyor" argumanindan vazgecin lutfen, ben de pringles icin deli oluyorum ama her gun iki ogun pringles yesem iki yila kalp yetmezligi veya kolesterolden mevta olurum, ayni durum. o yuzden kedinizin miyavlamalariyla degil ara$tirip okuduklarinizla hareket edin lutfen.

bir daha,
    lutfen.
  • kedinizi seviyorsanız asla yedirmemeniz gereken marka. bizim oğlan uzun bir süredir gözüme bir hayli çelimsiz görünüyordu. adama ne versek sevdiremedik. kuru mama yiyor ama yani zannedersin sadece hayatta kalmak için. dedim ben bu hayvanı biraz semirteyim. kuru mamanın üstüne biraz da yaş mama ekleyip bu şekilde vermeye başladım.
    baktım mamalar patır kütür gidiyor. neyse efenim yaş mama bitti. petshop, whiskas göndermiş iki kutu. eee dedim iyisinden de yesin çocuk. hani piyasanın en bilinen markası ya. neyse iki gün ayıla bayıla yedi. dün akşam eve geldik. anaa bizim oğlan saksıya işeme halinde. dur napıyorsun falan derken bir baktım küçük bir kan gölü. panikteyim tabi. yani çişinde kan falan var değil bildiğin kan işiyor. sabahı zor ettik. koştur koştur veterinere gitttik. dedim böyle böyle idrarında kan var. zaten herif masaya çıkar çıkmaz korkudan salınca veterinere bişi anlatmama gerek kalmadı.
    dedim 3 gündür yaş mama veriyoruz. acaba yapar mı falan dememe kalmadan whiskas mı verdiniz dedi. eğer kısırlaştırmış olsaydınız şimdi böbrek taşı olmuştu. farketmeseydiniz de ölebilirdi dedi. ya dedim 3 günde böbrek taşı mı yapar? uzun sürede yapıyormuş. bizim kısırlaştırılmadığı için ucundan döndü. 5 gün antibiyotik tedavisi. okuyanlar okumayanlara anlatsın lütfen. katim mama dolaşıyor raflarda.

umarım reklamlarındaki kediler yaşıyordur.
  • içinde her ne varsa kedilerde bağımlılık yaratan mamadır.
    kullandığım bir marka değildir fakat ne zaman versem kedi silip süpürüyor ve deli gibi peşimde dolaşıyor, devamlı bana bakıyor, yerimden kalksam o da fırlıyor, aklı fikri o mamada.

neyse benimki yaşlı bir kedi ve son bir senede bayağı bir çöktü, dev gibi siyamın kamburu çıktı, bütün kemikleri sayılıyor, patileri yamuldu, sindirim sorunları da başladı, sık sık ağırlaşıyor, günlerce hiç bir şey yemiyor, yaşatmak için zorla ağzına şırıngayla zeytinyağlı süt veriyoruz.

geçenlerde whiskas verdik, o ağzına bir şey sürmeyen kedi gözünü üstümden ayırmıyor, habire kesiyor, taciz ediyor, patiyle vurup hadi versene lan kıvamına geldi.
  • kedi maması üretip hala reklamlarında "kedilerin tercihi" gibi bir slogan kullanan firma. benim tercihim mi olacaktı allasen?
  • allah rızası için bunu kedilerinize kesinlikle vermeyin.
    gerçekten bu gıda ürünü nedeniyle kedimi kaybetmek üzereyim.
    iki böbreğide yetmez durumda şu an ve kreatin oranı hasta bir kedinin yaklışık 4 katı kötü durumda.

bu mamayla konunun ilgisi ise içerdiği kokulu ve kimyasal maddeler üzerine.
    su içmeyen halsiz birine redbull ile beslemeye çalışmak gibi bir şeydi.
    bunu afiyetle 3 hafta önce yemeye başlayınca sorunların üzeri örtüldü.
    fakat şu an ciddi manada 2 serum, günde 8 iğne ile beraber hayata bağlamaya çalışıyoruz.

haftaya kreatin oranı tekrar ölçülecek. tedaviye cevap verip vermediğine bakılacak.
    tamam hills, proplan falan pahalı fakat bunu yiyeceğine evde makarna artıkları, ciğer, tavuk vs yese daha iyi olur.

lütfen yedirmeyin ve insanların uzak durmasına ön ayak olun bu tip market mamalarından : /
  • ekolojik dengeyi bozduğundan şüphelendiğim mama.

kuyubaşında bir amca var, yeşil daihatsu jipi ile sabah akşam çimento torbası
    büyüklüğünde hazır kedi mamasını yollara, kaldırımlara döküp saçıyor.

kediler de onu bekliyorlar; ne kuş kovalayan var, ne fare tutan, ne de balık kılçığı
    veya kemiğin yüzüne bakan.

kuyubaşı deyip geçme, dünyanın merkezi kerem pastanesi olabilir.
  • kedi, köpek mamaları üç ana kaliteye ayrılır, whiskas en alt kalitedir. içeriğinde nitrit, nitrat gibi tatlandırıcılar barındırır bu sebeple çoğu kedi iştahla tüketir. aşırı yağlı, sindirimi zor ve biyolojik yararlanımı neredeyse yoktur. yavru, yaşlı yada genelde süper premium denilen üst kalite bir mamayla beslenen bir kedi yediğinde kusma, ishal şikayetleriyle karşılaşabilirsiniz. kedinizi sürekli bu mamayla beslemek, bir insanı cips, kola ile beslemekle eştir. sağlık sorunları kaçınılmazdır. diğer yandan firmanın sosyal projeleri, sponsorlukları, reklamları o kadar başarılıdır ki kedi sahibinin bilinçlenmesi genelde acı tecrübelerle olur. keşke firma mamaya para veren sahiplerine değer verdiği kadar, kedilere de değer verse. yüksek kar marjıyla kalitesiz mama satıp, o parayı reklama yatırmasa.
  • kedi, karga ve martı yan yana whiskas yiyordu, kazanan kapitalizm oldu.
  • daha paketi gördüğü an kedilerin gözünü döndüren singles adlı tek porsiyonluk poşet mamaları çıkaran marka. kedinizin damak tadı bir yana, sırf onu yerken kendini kaybetmesini izlemek için almaya değer.

yıllarca unutulan edit: insanların abur cubur yemesi gibi, ara sıra yapılabilecek bir şey bu. bu entry'yi yazmamdan bugüne geçen süre zarfında birçok kişiyle kedilerin (sadece whiskas değil) bu tarz market mamalarına verdikleri aşırı olumlu tepkiyi tartıştık. teyzemin kedisine böbrek yetmezliği teşhisi kondu ve en büyük sebebin bu tarz market mamaları olduğu söylendi. internette araştırıldı, yaklaşık aynı sonuca varıldı. sokak kedilerini açık mama denilen, muhtemelen enerji içeriği yüksek, besleyiciliği düşük mamalarla beslemenin bu tarz bir vebale sebep olmasından/onların aç kalmasından duyulan çaresizlik konuşuldu.

her halükarda, whiskas'ın özellikle singles mamaları hastalık, depresyon vb. durumlarda kedilerimiz hiçbir şey yemediklerinde çoook nadiren burun kıvırdığı mamalar. bu açıdan, yutturulması gereken parazit, antibiyotik vb. ilaçları kakalamak için de idealler. özetle, pisileri 7/24 bu markanın ürünleriyle beslediğim/beslemeyi önerdiğim sonucu çıkmasın. (bunlar başka başlıkların konusu ama veteriner ağzıyla whiskas'ı gömüyor gibi olmayayım diye ekliyorum.)
hesabın var mı? giriş yap