şükela:  tümü | bugün
 • bilge kan ismiyle türkçe'ye çevrilen. can yayınları tarafından basılmış yazar ` flannery o'connor: flannery oconnor`'ın ilk romanı.

  flannery o'connor, güney, amerika edebiyatını en yaratıcı, en yetenekli yazarlarından biri. ilk romanı olan bilge kan'da, koyu bir katolik olarak yetiştirilen hazel motes 'un öyküsü anlatılıyor. on sekiz yaşındayken, yaşadığı vadiden koparılıp askere alınan genç adam, kendisini ikinci dünya savaşı'nın içinde bulur. yaralı olarak yurduna, tennesses'ye döndüğünde artık bir nihilisttir. kendini toplumdan soyutlar. bir dinibütün olarak yetişen hazel'in içinde artık bir din karşıtlığı gelişmiştir. kendisine verilen din kitaplarını sessizce yırtıp atar, kafasında yalnızca bir tek şey vardır: kendi ati-kilisesini, isa'sız kilise'yi bulmak; toplumun dinselliğine karşı kişisel, ruhsal bir savaşıma girmek. çaresizlik içindeki hazel, sonunda kensi sinin bulur. bulmasıyla birlikte bu olağanüstü roman da kendi karanlıksonuna yaklaşır. yazarı'ın deyişiyle: "bilge kan, kendi iradesi dışında hristiyan olmuş birinin komik romanı, ama işte bu nedenle de çok ciddi bir roman. çünkü işe yarar bütün komik romanlar, yaşama ve ölüme ait olmalıdır " otuz dokuz yaşındayken ölen bu güçlü yazarla birlikte güney amerika edebiyatı, en yetenekli çağdaş temsilcilerinden birini de yitirmiş oldu*
 • soulsavers'ın broken albümünde bulunan aşmıs enstrümantal şarkı.
 • "âkil kan" olarak da çevirilebilir sanırım. bu isimde bir müzisyen var. daha doğrusu chris laufman isminde bir müzisyen var, wise blood ismiyle elektronik müzik icra ediyor. adam akıllı bir albüm çıkartsa isminden daha da söz ettirebilir. ama şimdilik en iyi şarkısı olan loud mouths ile nasıl bir potansiyel olduğu görülebilir. ben parçayı dinledim ve kendisinin adını bir kenara yazdım. aslında birkaç müzisyenin adını daha bi kenara yazmıştım ama annem kaldırıp çöpe atmış herhalde neyse artık.
 • 1979 tarihli john huston filmi.

  hristiyanlık dinini, dini irdeleyen, dinsel sorunları olan dinibütün yetiştirilmiş birinin dini sorgulamasını baz alan bir film.

  imdb: wise blood (1979) / john huston

  ek: bir harf kaydırması ile, yönetmen john huston, "jhon huston" adıyla büyükbaba rolünü oynamış kendi filminde.
 • 1952'de yayımlanan 252 sayfalık flannery o'connor romanı. güney gotik romanı, yani güneyin fakirliği ve yobazlığı içindeki şiddeti-ölümü işler.

  2. dünya savaşı gazisi motes'un savaş sonrası ortamda tanrı inancı kalmamıştır. bir karşı din için vaazlar vermeye başlar.

  din, inanma, özgürlük, toplum gibi konularda özlü bir sorgulamadır. hem modern hem de yakın tarih okumaları sağlar.

  bu kadar az talep görmesini hem dine karşı hem de dini destekleyen argümanları dile getirmesine bağlıyorum. yani tarafı olmadığı için kimsenin sahiplenebileceği bir kitap değil. bir de plot twistler var tabi, karakteri özümseyen ve kendine benzeten biri bu romanda kendini de değiştirmek zorunda kalıyor.
 • michelle fairley ve julian glover'ı da kadrosunda bulunduracak olan film projesi. (yönetmen ise bouli lanners.)
 • contemporary novel dersinde hocaya işlemeyi onerdigim roman, sen kendi dersinde anlatırsın demişti sarcastically, okumadığı belliydi. neyse roman su an elimde;
  ı like his eyes, she observed, they don't look like they see what he's looking at, but they keep on looking.
hesabın var mı? giriş yap