• "üçüncü adamı savunmak imkansızdır, evet imkansız... bunun ne demek olduğunu açıklayacağım. pique'nin bana pas atmak istediği anı hayal edin. ancak ben çok agresif bir oyuncu tarafından markaj altındayım. öyleyse pique'nin topu bana atamayacağı ortada; bu bariz. eğer uzaklaşırsam, markaj yapanı da yanımda götüreceğim. sonra, messi derine gelir ve ikinci adam olur. burada pique birinci adam, messi ikinci adam ve ben üçüncüyüm. çok uyanık olmalıyım değil mi?! daha sonra pique ikinci adama yani messi'ye pası atar ve beni marke eden oyuncu topun oynandığı alana doğru hareketlenerek markajımdan ayrılır. messi de topu pique'ye geri gönderir. işte tam bu anda ben tamamen demarkeyim ve pique hemen topu bana gönderir. eğer beni marke eden oyuncu topa odaklandıysa, o an boşta olduğumu fark edemez ve ben artık üçüncü adam olmuşumdur. işte üstünlüğü elde ettik ve bunu savunmanın bir yolu yok. işte bu hollanda ekolü, johan cruyff... işte bu hollanda ekolündeki üçgenlerin evrimi... "

"üçüncü adamı aramak; örneğin, orta sahada topa sahipken, her zaman pas atılabilecek boşta bir oyuncuyu bulabilmektir. bunun da sebebi savunmada rakip hücumculardan sayıca bir fazla olmak ve bu fazlalığı bir şekilde öne doğru kaydırabilmektir. diyelim ki; top puyol'da ve rakipten bir oyuncu ona müdahale edene kadar topla ilerliyor. eğer puyol'a müdahale edecek oyuncu beni marke eden kişiyse, bu durumda üçüncü adam benim. eğer puyol'a müdahale edecek oyuncu iniesta'yı marke ediyorsa, o halde üçüncü adam iniesta. işte biz bu şekilde sahanın her alanında rakibe üstünlük sağlamaya çalışıyoruz... üçe-iki üstünlüğü kovalarsın ve üçüncü adamı bulduğunda o da daha ileri çıkarak tekrar bir üçe-iki kovalar. işte böyle ilerliyoruz."

demiş futbol dehası, ex-oyun kurucu, geleceği parlak teknik direktör.

kaynak: "senda de campeones", marti perarnau.
  • messi'ye hitaben: "bu pas sağ ayağımdan kalbine gelsin..." diyen adam.
  • "ikzavi" şeklinde telafuz edilmişliği de vardır ki duysa muhtemelen futbolu bırakırdı.
  • bu adamın önüne bırak villa'yı - torres'i veysel cihan'ı koysan en az dört teknik direktör veysel'i attığı gollerden dolayı uefa yılın futbolcusu ödülüne aday gösterir.

bu adam barselona'da bir adet fight club kurmuş olsa ve idman-maç saatleri dışında onu bunu pataklasa kim şaşırır ki? mesai saatleri içerisinde en zorlu maçların, en ateşî anlarında bile sukütu elden bırakmıyor ve forvetleri gol attırana kadar bal gibi reçel gibi pasları ile besliyor. öyle bir adam düşünün ki öss matematik birincisi tipli iniesta'nın bile yanında mütevazi ve gösterişten uzak kalmayı başarabilsin. öyle bir futbolcu düşünün ki diğer takımların götü kendisine transfer teklif etmeyi dahi yemesin.

ancak kendisi türk futbolunun dolaylı yoldan da olsa katili durumunda. kendisini izleyen süper lig teknik direktörlerinin aynı kurguyu mustafa sarp, baroni ve antalyasporlu ertuğrul ile denemesi mevyesini türk milli takımının dünya kupalarına katılamaması ile verdi. inşallah tez zamanda maçları şifreli kanaldan yayınlanır da anadolunun dört bir yanında 4-3-3 görmekten kurtuluruz.
  • bu adamın topuna tarağına bi şey söylemek haddime değil ama uzaktan çok düzenli tertipli adam izlenimi veriyor. evinde odasında herşey yerli yerinde, bi şey kaybetse maksimum 1 dakkada bulur gibi sanki. randevusuna filan da geç kalmaz böyle adam, düzenli olarak annesini babasını arar hal hatır sorar.
  • son verdiği röportajdan bir kesit;

bu barcelona tüm zamanların en iyi takımı mıdır ?

xavi: tarihte çok iyi takımlar vardı. pele’li brezilya, cruyff’lü ajax, sacchi’nin milan’ı. lakin son 20 yılın en iyi takımı barcelona.

messi olmasaydı nasıl bir barça olurdu ?

xavi: messi tüm zamanların en iyi futbolcusu. o pele’den maradona’dan ya da cruyff’dan bile daha iyi. onu öyle korumalıyız ki soğuk algınlığı bile yaşamamalıdır. o bizim için belirleyici olandır. onsuz bugün olduğumuz konumda olamazdık..
  • marca gazetesinde kendisinden, yerli selcuk inan diye bahsedilmektedir.
  • futboldan anlayan ile anlamayanı ayıran futbol yıldızı.
  • al da at dercesine verdigi harika paslardan biri icin: http://inciswf.com/1308734545.swf
  • 35 yaşında, yıllık 10 milyon euro ücret ile katara giden futbolcu.

yıllık 10 milyon euro
    aylık 833 bin euro
    günlük 28 bin euro
    saatlik 1170 euro

yani adamın saati 3500 lira gibi bir meblağ...

bu nasıl para amk ? bu nasıl sistem ? bu nasıl adalet ? bu ne lan ?
hesabın var mı? giriş yap