• 2k senin ben amk.
  • dünyayı, ozzy osbourne'un elinden kurtarmaya çalıştığımız sıra tabanlı taktik-strateji oyunudur:
    thin man
    ozzy osbourne
  • dünya ülkeleri arasında en pahalı türkiye'de satılan oyun.
  • ben yapimci firma 2k saniyordum, meger fiyatiymis o.
  • 70-80 tl gibi makul bir fiyata satılsa düşünmeden alacağım ama 219 tl gibi saçma sapan bir rakamı görünce yolumun malum ortamlara düştüğü oyun. anca 1-2 sene sonra steam indirimlerinde alınır. evet 2k firmasına sövenlere ben de katıldıktan sonra artık oyunun nasıl olduğuna geçebilirim.
    oyun bir önceki xcom'a göre çok daha gerçekçi geldi bana. nedenini nasılını bilemiyorum ama ciddi ciddi saatlerce ekrana kilitleyip dünyayı kurtarıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. uzaylıların avatar projesini durdurmak ve geriletmek için devamlı planlar yapıyorsunuz. the x-files ile beraber harika gidiyor bu ara. mekanlar bu sefer çok çeşitli. bir önceki xcom'da belli bir noktadan sonra çok tekrarlıyordu oyun, mekanlar hep aynı geliyordu. bu sefer gittiğim her görevde farklı bir mekanla karşılaştım. bir de tabii kendi yarattığınız ve silah renginden silah ismine kadar düzenleyebileceğiniz askerlerle oynamak aşırı keyifli olmuş. görevlerde kurtaracağınız vip'leri bile siz oluşturabiliyorsunuz.
    her şey güzel ama optimizasyon konusunda büyük sıçışlarda oyun. neredeyse her şeyi kapattığım halde akıcı değil, görev başlangıcı ve bitişinde yükleme süreleri uzun, görev ekranında gemiden gelen her bağlantı, her konuşma öncesinde 4-5 saniye öylece bekliyor. gemi ekranında da odadan odaya geçişlerde bile kasıyor. internette performans arttırımı için çözümler var ama bende hiçbir şey değiştirmedi. bir an önce patch gerekiyor.
  • xcom enemy unknown' un üzerine koyarak seriye kaldığı yerden emin adımlarla ilerleyen oyun.

-öncelikle oyunun grafikleri muazzam. futuristik tasarımlar ve renk paleti göz dolduruyor.
    -asker ve silah modifiye seçenekleri oldukça fazla. keza, düşman çeşitliliği de öyle...
    -oyunda tripodlardan tutun da, bioshock' tan fırlamış gibi duran mr. bubbles vari asit dolu robota kadar oyuncuyu ciddi anlamda zorlayacak düşmanlar var.
    -her düşmanın yetenekleri ve verdiği tepkiler farklı. bazı düşmanları öldürdüğünüzde geriye birden fazla sayıda dönebiliyor.
    -zorluk seviyesi ilk oyuna göre çok daha zor.
    -ilk oyunun enemy within pakedine rağmen, monotonluğu bu oyunda yok. her şey sürekli değişkenlik halinde.
    -ilk oyuna göre daha karanlık. enemy unknown' un daha mizansen bir yapısı vardı. bu oyunda ise daha gerçek bir hava hakim.

son olarak oyunu illegal yöntemlerle edindiyseniz, crack' ten kaynaklanan cpu ısınma sorunu yaşanmakta... bu sorunu işletim sistemini ingilizce diline çevirerek halledebiliyorsunuz. ancak yine de oyunun kendisinden kaynaklı bir optimizasyon sorunu olduğu da kesin. sayısız bug' ları saymıyorum bile... bunlar da oyunun eksileri.

8.5/10
  • başarılı oyun. türkiye fiyatı oldukça pahalı.

oyunda uyuz olduğum nokta sürekli bir mevzu çıkması ve oyunun durması. arkadaş 2 günlük research'ü bile durmadan bitiremiyorum.
  • rusya'da 58 tlyken türkiye'de 220 tl olan oyun.
  • malum ortamlardaki versiyonunun durumunu merak ettiğim oyun.

oyunun kendisinden kaynaklı bug ve crackten kaynaklı aşırı cpu ısınma sorunları olduğu söyleniyor,

teyit edebilecek arkadaşlar yeşillendirin de iki lafın belini kıralım.
  • 219 lira ne lan it. gene sinirim bozuldu bildiğin, ilkini long war modu ile klasikte bitirdim az önce ve şu anda 5-6 senedir yapmadığım bir şeyi yaparak bu oyunu malumdan indiriyorum, hayır yap 100 lira bir çok turn based strateji delisi çokta düşünmeden alacak, en olmadı ilk indirimde atacak sepete; 219 yapınca ne oldu kafasını aldın olan bu. ayıp lan.

edit: g2a, kinguin vb sitelerde 100-150 arasına key olarak alınabiliyor evet biliyorum, ancak 2k o keylerden gelecek parayı da hak etmiyor ancak seneye, öbür seneye bundlelara düştüğünde.
hesabın var mı? giriş yap