• kısaca "xerjoff lira" adıyla bilinen, özellikle açılışında limonlu, portakallı, tarçınlı, vanilyalı, taze kek kokan kadın parfümüdür. erkek de kullansa yadırgamam ama hem erkekte hem de kendimde "neden portakallı kek gibi kokalım?" diye sorgulatmaktadır. fakat sorun şu ki, çok doğal ve güzel kokuyor. o yüzden "çünkü neden olmasın" diye cevap verip arada kullanıyorum :)

zaman geçtikçe o kek kokusu azalıyor ve kan portakalı / limon, vanilya, lavanta, meyan kökü temeline oturuyor. yine de çok doğal kokuyor. arada tarçın da var ama aklınıza gelen belirgin tarçın kokusu gibi değil. sadece dengeleyici olarak mevcut.

bu parfümü epeydir bildiğim ve sample kullandığım halde hiç şişesini almamıştım. en son geçen gün aldım. evet beğendim ama beni hayal kırıklığına uğratan yanları da oldu. xerjoff markası zaten çok pahalı parfümleri olan ve bulması çok da kolay olmayan bir firma. genel olarak da çok kalıcı parfümleri var ama bu parfüm bende kaliteli bir edp süresince kalıcı oldu. yayılımı da ilk 1 saatin sonunda kol boyu mesafesinin de altına düşerek tene yakın kaldı. halbuki önceki dekant deneyimlerim ve kullanıcı görüşleri daha iyiydi. formülü mü değişmiş benim algılarım mı değişti anlamadım. yukarıda dediğim gibi zaten sürekli portakallı kek gibi kokmak da iyi bir fikir mi ona henüz emin olmasam da bu kadar para verdiğim parfüm yeni patlatılmış öküz ödü gibi bile koksa azıcık daha performanslı olmalıydı sanki :) yine de kıyafette daha iyi performans veriyor.

kadınların bu parfümü kullanırken layer yapmasına gerek yok. üzerine başka parfüm sıkmayın bence. açılıştan sonra o belirgin koku değişiyor. gayet rahat ve kadına uygun bir hale dönüşüyor. erkekler kullanmak isterse evden çıkmadan 15-20dk önce sıkın ve üzerine hafif tatlımsı yönü olan ama çok da tatlı olmayan erkek parfümleriyle layer yapmanızı öneririm. o zaman 10 numara olacak göreceksiniz.

kek gibi kokmak isteyen herkes kullanabilir ama hepten yaz sıcaklarında kullanmayın yeter.
  • ilk xerjoff satın almam ve casamorati serisinden ikinci en sevdiğim güzel lira, hafif aromatik, hafif baharatlı, sıcak gurme, narenciye karamel…
    peki lira nasıl kokuyor?!? bergamot ve kan portakalından gelen bir lezzet patlaması, tarçın ve meyankökünden gelen biraz baharat, lavantadan gelen tazelik, karamel ve meyankökünden gelen biraz tazelik ve tatlılık ile lezzetli bir tatlı portakal vanilyalı pandispanya türü kokusu.
hesabın var mı? giriş yap