• yakin zamandaki bir guncelleme ile cift dokunma ile ekrani acma ozelligi * kaldirilmis olan telefon.

benim gibi kac gundur tik tik yapip niye acilmiyor lan bu bozuldu mu acaba demeyin bosuna.
  • 3 gündür kullandığım telefon.

iş hattı için kullandığım iphone 6/16'nın hafızası artık yetmediği için, çift hat kullanılabilen, arttırılabilir hafızalı, sanal santral uygulamasının sorunsuz çalıştığı bir telefona ihtiyacım doğdu. tüm bunları iphone ile yapamadığım için de, android bir telefon bakmaya başladım. seçenekler arasında huawei p20 lite, samsung a6 plus gibi bir kaç tane daha telefonu araştırırken, xiaomi mi a2 lite'ı da inceledim. seçeneklerin arasındaki tüm telefonlardan daha iyi özelliklere (4 gb ram, 4000 mah. pil gibi) sahip olduğunu görünce de vadi istanbul'daki mi shop'tan 64 gb hafıza 4 gb ram olanını 1900 tl'ye aldım. internette 1750 gibi rakamlara da denk geldim ama ithalatçı garantili olduklarından yanaşmadım. mi shop genpa garantisi ile satıyor.

gelelim 3 günün sonundaki izlenimlere;

bir kere 4000 mah. pil, inanılmaz konforlu bir şey, pil bitmek bilmiyor.

android one işletim sistemi, güncelleme beklememek için bir avantaj. herkesten önce alıyor.

forumlarda yazanın aksine, parmak izi algılama hızı düşük falan değil, iphone ile arasında bir fark göremedim. parmak izini hızlı ve stabil algılıyor. belki iphone ile algılama hızı olarak bir fark vardır ama dediğim gibi ben kıyaslamamda hiçbir fark göremedim. varsa da eğer, o kadar mikrosaniye fazla zamanım her zaman var.

kamera da yine öyle forumlarda bahsedildiği gibi kötü falan değil. hatta bir iki yerde kamera için ''leş'' yazmışlardı, denediğim zaman hayret ettim. internet gerçekten de bilgi çöplüğü ve kullanmayan insanların kullanmış gibi yorum yazarak, insanları yanlış yönlendirdikleri bir yer. iphone 7 ile karşılaştırdığımda ile kamera olarak hiçbir farkı yok. diğer telefonum ile karşılaştırdığımda ise, onun altında ama arada neredeyse 4 kat fiyat farkı var. ön kamera ise, öyle ahım şahım değil ama iş görür.

3 günlük kullanımımda, herhangi bir uygulamada takılma ya da crash yaşamadım. ihtiyacım olan tüm uygulamaları sorunsuzca çalıştırdı.

ekran çözünürlüğü parıl parıl güneşte bile gayet güzel.

eksi yönleri ise, dediğim gibi ön kamera vasat ve androidten kaynaklı görsel abukluklar var. insanların soyadlarını yarıya kadar gösterip ....... şeklinde noktalar ile tamamlamalar vs. ama bunlar bu telefona özel değil, androidin acayiplikleri. alışılmayacak şeyler değil tabii.

sonuç olarak; bu fiyat bandındaki telefonlar içindeki en fazla donanıma ve göreceli olmakla beraber, en estetik telefon diyebilirim. xiaomi, zaten güvendiğim bir markaydı, bu ürünüyle de bir kere daha beğenimi kazandı.
  • 1.260 liraya n11.com'dan 11 kasım 2018'de satın aldığım ve halen daha kullandığım android one projesine dahil olan akıllı telefonum. benim satın aldığım modelde 3 gb ram ve 32 gb depolama alanı var. kutusundan şarj aleti ve kılıfıyla geldi. ilk aldığım günden bu yana kılıfını çıkartmadan kullandım. usb kablosunda henüz bir yırtılma olmadı.

android geçmişi
    11.11.2018: android 8.1
    26.12.2018: android 9
    19.04.2020: android 10

kullandığım süre içerisinde adaptive battery ve digital wellbeing özellikleri sürekli aktif konumdaydı.

ekran kullanımı ve pil ömrü
    aldıktan iki ay sonra: son şarj 33 saat önce, 11sa 33dk kullanım, %18 kalan pil.
    aldıktan 1 yıl 6 ay sonra: son şarj 15 saat önce, 10sa 51dk kullanım, %18 kalan pil.
    fark: 42 dakika kayıp.

pilin eskiye nazaran daha hızlı bittiğini söylemeliyim. ancak bu durum, bu telefona özel değil. birçok telefonda benzer bir durumla karşılaşmak mümkün. üstelik 4000mah batarya mevcut. şimdilerde yeni bir batarya almayı ve ileride mevcut batarya ömrünü doldurunca değiştirmeyi düşünüyorum. daha önceki telefonumda böyle bir sorunla karşılaşmıştım (bkz: sony xperia z1). piyasada ne yedek parçası ne de teknik servisi vardı.

ısınma ya da kilitlenme problemleriyle karşılaşmadım. hatta şarjdayken çok oyun oynamıştım. şarjda oyun oynarken ısısı normale göre daha fazlaydı. fakat engel teşkil etmiyordu. şimdilik android 10'dan dolayı bazı yazılımsal sorunlar mevcut. zamanla güncelleme gelecektir diye düşünüyorum.

kamerası o kadar iyi değil. ön kamerası daha da iyi değil. performans anlamında ise pubg gibi oyunları rahatlıkla oynadığımı söyleyebilirim. genel olarak memnunum. fiyat/performans gözeterek satın aldığım bir telefon.

telefonun tüm özelliklerine xiaomi'nin web sayfasından bakılabilir.
  • hanıma aldım bundan, 4/64 versiyonundan. kendim de iphone kullanıcısıyım. telefon mortu çeksin de kendime de aynısından alayım diye bakıyorum. öyle de bir telefon.

cayır cayır akıyor. bağırıyor ben kaliteliyim diye. hız desen başım dönüyor, pil ömrü desen çılgın atıyor. hanımdan çok ben karıştırdım 3-4 gündür.

china is rising diyorum. bu bir, huawei iki.
  • dün itibariyle iphone 4'ü hakkın rahmetine kavuşan 59 yaşındaki sevgili validemize aldığımız telefondur. ilk izlenim olarak telefonu eline aldığı anda ekrana bakmasıyla kafamıza vurması bir oldu. böyle büyük ekranlı telefonlar var da niye bana zaten bozuk gözlerimle işkence çektirdiniz oldu. haklıydı birşey diyemedik. ardından whatsapp, işcep, facebook vs falan derken bilgisayarda kullandığı herşeyi bir bir yükledi, şu an saat 3 oldu hala acaba zil sesimi bu mu yapsam yoksa şu mu diye bize dinletiyor, keşke daha önce alsaymışız dediğim telefon olmuştur.
  • android p güncellemesi ile radyosu kullanılabilir duruma gelmiştir.
    (bkz: two thumbs up)
  • an itibariyle siparişini verdim. ilk defa android kullanacağım için hem ucuz hem saf android olan bu telefonu tercih ettim.

androidi güzelleştirmek ve kullanımını rahatlatmak adına bu telefonu hangi uygulamalarla nasıl kullanmalıyım? tüm önerilere açığım. teşekkürler.
  • bugün çıkarılan güncelleme ile kullanıcıları markadan soğutan yavaşlık ortadan kalktı. teşekkürler xiaomi.
  • android 10'da ram yönetimi boktan olduğundan açtığınız app'ler arasında geçiş yaptığınızda arka plandaki bütün app'leri yok ediyor. app'ler arka planda gözüküyor ama açtığınızda sıfırdan açıyorsunuz aslında :d

telefonu sırf bu berbat özelliği yüzünden değiştirmeyi düşünürken biraz araştırdım android 9'a downgrade ettim bu kadar mı fark eder?

edit:

ne çok kullanan varmış şu videoyu izleyerek yaptım

https://www.youtube.com/watch?v=hb-5sqxmk4a

downgrade sonrası geliştirici ayarlarından otomatik güncelleştirmeyi kapatmayı unutmayın ben iki kere downgrade etmek zorunda kaldım :d
  • her güncellemede şarj konusunda biraz daha sıçan telefonum.
hesabın var mı? giriş yap