• xiaomi’nin kasim 2021’de tanittigi ve turkiye’de nisan 2022 itibariyle 12.000 tl / 800 usd fiyatla satisa sunulan yeni escooteri.
    alt modeli olan (bkz: xiaomi mi pro 2)’yle karsilastirildiginda aralarinda 2-3.000 tl gibi ciddi bir fiyat farki var. ancak, 10 inch’e cikarilan arazi tipi disli lastikleri, 65km’ye cikan menzili, 120 kg’ye cikan tasima kapasitesi ve cok daha saglam sasesi ile bu fiyat farkina ragmen tercih sebebi olacak gibi gorunuyor.
    hepsiburada.com’dan 11.900 tl fiyatla gectigimiz hafta aldim. ilk izlenim olarak, malzeme kalitesi, tasarim ve teknoloji olarak marti vs gibi kiralik tum scooterlardan cok daha ileride oldugunu soyleyebilirim. henuz test edemedigim menzil konusu disinda teknik tum verilerilerini karsiliyor.
    simdilik gordugum tek kusuru, park ayagi yere cok yakin ve kucuk hiz kasislerinden gecerken yere surtuyor.

— kullanim tecrubemi artirdikca bu entry’i guncelleyecegim —

guncellemeler:

+ kutusundan turkce kullanim klavuzu da cikiyor.

+ 5 saniye diye soyleniyor ancak, 5’yen fazla (yaklasik 10 saniye civari) ayni hizda gidince cruise control otomatik olarak devreye giriyor. kullanimda kesinlikle ise yarayan bir ozellik.

+ 10 inch sisme lastikleri hem islevsellik hem de goruntu acisindan gayet iyi. surus konforu, dolgu lastikli kiralik scooterlerden bariz farkli. xiaomi’nin dijital pompasini aldim. 50psi’a ayarlayip lastikleri sisirdim. basinc, ayarladigin degere gelince pompa otomatik olarak duruyor. lastik basincini olcmek ve dengelemek konusunda bu pompa gayet iyi is cikariyor.

+ on tarafindaki borular, scooteri şasesinden kilitlemeye olanak sagliyor. estetik ve saglamligi artirici ozelligi disinda boyle bir islevi de var. helezon sifreli bir kilit aldim. scooteri kullanirken gidonun alt tarafina sariyorum, gayet pratik oldu.

- park ayagi gercekten yere cok yakin. uyduruk tum kasislere surtuyor ve bariz dusme tehlikesi yaratiyor.

- izledigim videolardan lastiklerin tubeless oldugu aklimda kalmis. @nakosto uyarinca kontrol ettim. lastikler sisme. hem kullanim klavuzunda hem de lastigin uzerinde 30psi yaziyor. videolarda onerilen 50-55 psi degeri yuksek gibi…

- dijital ekrani, benzerlerine gore buyuk. hiz, batarya durumu ve vitesi gosteriyor. ancak, yuzeyindeki parlak malzeme nedeniyle gun isiginda okumak zor oluyor. saat fonksiyonu da yok. toplamda kac km gittiginizi aplikasyon uzerinden gorebiliyorsunuz.

+ uzun aradan sonra bugun denk geldi, kiralik scooterler icinde en sevdigim olan hoplardan bir tane kiraladim. gercekten de aralarinda surus konforu acisindan bariz fark varmis. navee acik ara daha iyi.
  • fiyatının 12 bin tl'ye düşünce hemen bi tane aldım. iki kişi yaklaşık 110kg biniyoruz, rampalarda falan banamısın demiyor. kendim 80kg insanım, çok dik yokuşları bile çıkabiliyor. bulunduğum şehirde şoförlerin durunca arabayı kaldıramayıp istop ettirdiği dik bir yokuşta denedim orada bayıldı ama olacak o kadar. kesinlikle trim sesi yok, çok stabil. süspansiyon yok ama 10 inç ve geniş lastiği sayesinde sıkıntı yaşatmıyor. yalnız ürün ağır 23kg, sanırım bu sebeple sürüş çok stabil, ancak ağırlığın fazla olması taşımayı güçleştiriyor. ben arabanın arkasına koyuyorum, eve çıkarmıyorum, zaten menzil 40km'yi rahat buluyor, bu mesafeyi de haftada bir yapsam ve eve 1 kez çıkarsam yeter. cruise control özelliği de var. bence piyasadaki martı scooter gibi ürünlerle kıyaslayınca en sevdiğim yanı tabanının geniş olması. 44 numara ayakkabı giyiyorum ve iki ayağımı çok rahat yan yana koyabiliyorum, bu durum çok ergonomik oluyor, diğer scooterler hem dar hem kısaydı ve ayakkabılarım sığmıyordu, hele iki kişi binmek zor oluyordu. şiddetle tavsiye ederim.

edit: gelen sorular üzere, mühendis yorumu katarak cevap vereceğim;

ayaklık tasarımı yere sürtüyor;
    - 30 km kullandım, hiç sürtmedi, nasıl yerlerden geçiyorsunuz da sürtüyorsunuz anlamadım. lastik havası inik mi biniyorsunuz yoksa? çok derin yerlerden hafif sağa yatırarak geçirin tamamdır.

lastik sürekli patlıyor;
    - bu sorun araştırdığım kadarıyla doğru hava basıncı ile kullanmazsanız oluyor, 31psi hava basın devam edin, bir de tüm yükü arka lastiğe bindirmeyin, iki lastiğe olabildiğince eşit yüklenin.

hız sabitleyici düzgün çalışmıyor;
    - bence çok stabil çalışıyor, sadece diğer markalara göre biraz daha geç devreye giriyor ve ilk devreye girdikten sonra müdahale eder de tekrar hızınızı sabit tutarsanız daha çabuk devreye giriyor. yani alışmanız lazım.

fren yapınca fırlatıyor, rejeneratif birden devreye giriyor;
    - rejeneratifi kapatın gitsin. şebekenin 7 saatte sarj ettiği bataryayı rejenaratif özellik ile ne kadar sarj edebilirsinizki? kapat gitsin. illa kullancam derseniz de alışmanız lazım, biraz şaşırtıcı yerlerde devreye girip/çıkıyor, yine alışmak gerekiyor.
  • ilk günden arka lastiği patladı ama hatalı olanın ben olduğunu düşünüyorum çünkü lastiklerin havasını bastığım yerde gösterge yoktu adam aşırı hava bastı (30-33 psi arası olması gerektiğini okumuştum) o yüzden sakın göstergesiz hava bastırmayın patlatırsınız, arka lastik kolayca sökülüyor, tamir ettirdim. 20 dakikada halledildi. onun haricinde gerçekten güçlü.. 64 kiloyum, zayıf olmamın avantajından dolayı yokuşları uçarak çıkıyor, gayet sağlam. dezavantaj olarak açılan ayak kısmı gerçekten yere sürtüyor, yüksek kaldırımlardan inerken çıkarken sürtme yapabiliyor o yüzden yavaşlamakta fayda var. bartında yaşıyorum, genellikle yokuşlu yerler var ona rağmen ilk sarjla 50 km yaptım. alttaki arkadaş lastik tamir ücretleri 800 lirayı buluyor yazmış, dolgu lastik o fiyat olabilir ama ben tamir için 30 lira ödedim, iç şambrel e yama yapıldı. önemli olan iyi usta bulabilmek bence, çıkarcı bazı işletmelere aldanmayın.
  • ilk tam şarjında tamı tamına 72 km menzil sunarak büyülemiş bir makinadır.

kilo:83
  • iki günlük sahibi olarak tasarımı ve deneyimiyle beni kendine aşık etmiş bir ürün. üst kalite malzemeleri ve hissayıtıyla göz dolduruyor. kullanımı ise oldukça konforlu. martı'nın güncel segway araçlarıyla karşılaştırdığımda ivmelenmede yavaş kalsa da yokuşlarda canını okuyor. herşeyden önemlisi ize upuzun menzili! 65 km fazla optimistik olsa da rahatlıkla 40-50 km görebiliyorsunuz. ilk açılışta kullanmadan önce 35-40 psi arası hava basılması ve full şarj edilmesi önerimdir. tabi birde kask :)
  • sağlam konstrüksiyonu ve kallavi lastikleri ile
    çok sevdiğim mi pro 2'yi verip onu alsam hayalleri kurduran elektrikli scooter.
    yalnız 10 inch ve geniş enli lastiğine rağmen arka lastik patlama belası devam ediyormuş, dolgu lastik bunun için de varmış.
    olur da alırsam mi pro 2'de olduğu gibi dolgu arka lastik ile kullanırım.
    ön lastik kolay kolay patlamiyor, ayrıca elektrik motoru on lastikte olduğu için titreşimi arttırıcı özelliği nedeniyle önü dolguyla değiştirmek sakıncalı.
  • bugün itibariyle alanlar arasına katıldım tamda sınır kilolarda biri olarak şuanlık deneyimlerime göre gayet güzel bir sürüşü var metrobüs ev arası rahatlıkla götürecek gibi duruyor.
    bir kask bir kilit bir telefon tutucu aldım mı bütün ihtiyaç bitiyor şuanlık.
  • almak için 11 bin tlnin altını görmesini bekliyorum. gerçekleşmeyecek gibi
  • iki-üç ay kadar önce aldım. uygulamasından bazı dandik ayarlar yapılabiliyor, olmasa da olur ayarlar bunlar ama bence. ya da basitçe scooter'ın kendi ekranına menüsüne eklenenebilirmiş bence. uygulamadan cihazı kilitleme özelliği var. uygulamadan cihazı kitliyorsunuz ve siz açana kadar cihaz kullanılamıyor. sürüklenerek bir şekilde götürülmesine de direniyor. elektrikli motor fren yapıyor. ama yine de zor da olsa sürüklenebiliyor.

neyse ben de bu özelliği ek bi özellik olarak kullanıyordum makinayı dışarda bir yerde park ettiğimde. ama çok nadiren. aldıktan bir ay sonra yine dışarı kitleyip, uygulamadan da kilitledim. 4 saat sonra döndüğümde telefon, scootera bir türlü bağlanamadı. daha doğrusu bağlanıyor ama sanki tek yönlü bir bağ var gibi. vites değiştrebiliyorsun ama kilit açılmıyor. abuk sabuk bir durum yani. internetten falan o kadar baktım, sorunu yaşayan ilk insan benim sanırım. sorunu çözemedim. aldım makinayı götürdüm aldığım yere. eleman da şöyle bir baktı, azcık kurcaladı. "çok vaktim yok şu an bunla detaylı uğraşacak kadar. daha sonra yapmaya çalışacağım. kutusu falan burdaysa bana bırakın size yenisini verelim" dedi. yenisini verip yolladı beni. şaşırmayın la hemen, türkiye'de yaşamıyorum. adam verdiğim kutunun içeriğine bile bakmadı. müşteri-satıcı güveni kısmını aşmışlar yani. türkiye'de olsa muhtemelen garantiye yollarlardı. bir süre sonra ya kullanıcı hatası diyerek ya da bizim hatamız diyerek tamir eder, geri verirlerdi. ben de bir iki hafta scooter'sız kalırdım.

neyse yeni aleti aldım, onla mutluyuz bu ara. eskisiyle beraber toplam 400 km deneyimi olan biri olarak tecrübelerimi paylaşayım.

birincisi alet çok ağır. ben bile taşırken zorlanıyorum, eşim yeltenmiyor bile kaldırmaya. öyle sürekli katlayıp otobüse bineyim, merdiven çıkayım ineyim diyorsanız zorlar biraz.

en iyi koşulda 65 km diyor ama siz onu 50 falan olarak sayın. hiç sıfırlanana kadar denemedim ama bana en fazla 50 km falan gider hissiyatı veriyor.
    (ara edit: 25 km/h hızla düz yolda 42 km dayandı)

süspansiyonu yok, haliyle çukurlarda sarsıyor. ama size bi mühendis tavsiyesi vereyim. en iyi süspansiyon kendi vücudunuz. çukurdan geçerken ağırlığınızı topuklarınızdan alıp parmak uçlarınıza doğru aktarırsanız (ayak pençesi diyorlar sanırım o kısma ama bilemedim) ayak bilekleriniz size mükemmel bir süspansiyon sağlıyor.

uygulama dediğim gibi biraz amaçsız olmuş. uygulamadan hızınızı görebiliyorsunuz falan ama zaten ekrandan da görebiliyorsunuz.

cihazın ekranında bir menü yok. herhangi bir ayar yapamıyorsunuz. bu sayede belki de heklenip de hız sınırı aşılamıyor. henüz heklemenin yolunu bulamışlar bildiğim kadarıyla ki gerek de yok. manyak mısınız lan scooter'la 25 km/h üzerinde gidip ne yapacaksınız?

ayaklık çok kullanışlı ama arkadaş en küçük bir kaldırım inme-çıkmada kesinlikle takılıyor. yok artık burada da çarpmaz dediğiniz yerde yine de çarpıyor. bunu çizenin kalemini elinden almak lazım. bağlantı noktasını cihazın altına yapacağına yanına yapsana. yerden 50 cm yüksek araba yapıp yerden 2 cm yukarıya egzoz takmak gibi bir şey olmuş. scooter'ın yerden yüksek olmasının bi anlamı kalmamış bu ayak yüzünden. türkiye'de olsaydım alıp kaynakçıya götürüp kestirip yana kaynattırıdım. burda öyle şeyler çok olası değil.

ben hafif bir insanım. eşimle beraber toplam ağırlığımız anca 120 kg eder. ikimiz aynı anda bir kaç defa bindik. yokuş, düz yol falan farketmeksizin hızı düşmeden gidiyor. ancak ağırlık fazla olunca şarjı da daha hızlı tükeniyor.

bir garip nokta daha var, sorun mu normal mi bilmiyorum ama değineyim ona da. diyelim ki 25 km/h hızla gidiyorum. bir sebepten ötürü elimi gazdan çektim. biraz yavaşladıktan sonra tekrar gaza basıyorum ama hiç oralı olmuyor. tekrar gazdan elimi çekip tekrar gaz verdiğimde devam ediyor. her seferinde yapmıyor ama sık sık yapıyor bunu.
  • kendi menkul kıymetine sahip scooter, fiyatı en fazla dalgalanan yatırım aracı olmaya aday, bitcoin ile yarışıyor bu aralar. 15.000'den alıp ertesi gün fiyatı 12.000 olursa diye almıyorum şu an.
hesabın var mı? giriş yap