• ankara'daki için konuşuyorum, gerçekten emniyet müdürlüğünün yüz karası. göt kadar daracık bir alanda 30-40 silme yabancı ve polisler ingilizce bilmiyorlar varın siz düşünün. hepsinin elinde ufak not kağıtları. dertlerini o kağıtlara yazıp, oradaki gariban yabancıya uzatıyorlar. bu arada koskoca oturma izni için sadece 1 polis çalışıyor, bu da aşırı yığılmalara neden oluyor. mesela biz 10:30'da sıra numarası aldık, öğle tatili dahil 15:10'da sıra geldi. 5 saat bekledik abicim ve sikimsonik bir pembe dosyayı görevli polise teslim etmek için. bir de son olarak polisler çok lakayıtlar. mesela bir gurcu erkek gelip bir şey sorunca şu çayımı içmeden kimsenin dosyasına bakamam iki dakka müsade derken at gibi 1.80 japon kız gelince are you speak english diye kendi imkanlarıyla sıtıa sırıta ingilizce konuşmaya çalışıyorlar. çok mu zor yani oraya üç dört tane ingilizce bilen polisi koymak. ben yabancı olsam çıldırırım heralde...
  • ankara emniyetteki bu birim inanılmazdır. türkçe bilmeyen bir yabancı nasıl burada işini yaptırıyor, anlamış değilim. telefonla ulaşmak için ilk önce 15 dk telefonun açılmasını bekliyorsunuz. telefon açılırsa ben bile (hani ilkokulda türkçem de hep beşti) istediğim cevapları alamıyorum, "arkadaşım için herhangi bir belge gerekli mi? ben gelemeyeceğim, eğer lazımsa şimdiden söyleyin hazırlayalım o gelirken getirsin." sorusuna "gelsin bakarız" diye cevap alıyorum. sonra yabancı arkadaşım gidiyor ve obaaaa, şu belgeyi getirmeden işleminizi yapamayız. üstüne şu kadar dolar da vereceksin. eee noldu, neden telefonda söylemediniz? veya telefonları neden mevzuatı bilmeyen memurlar açıyor? türkçe bilmek bile yeterli olamıyormuş burada...
  • yabancıysanız, evlenme, boşanma, adres değişikliği gibi bilgileri buraya zamanında bildirmeniz gerekiyor. yoksa bir önceki eşinden boşanmasını ve yeni evliliğini işlettirmemiş olan eşim gibi siz de polisten "bir dahaki boşanmanı zamanında işlet" diye ayar alabilirsiniz. üstelik polis bunu size türk eşinizin tercüme etmesini isterse benim eşim gibi bozulmaca yok, tamam mı yabancı kardeş!
  • diğerlerini bilemiyorum da bugünlerde izmir birimi
    (bkz: suriyeli kaynıyor)
  • birkaç yıldır ankara'dakine gittiğim emniyet birimidir. ülkemizin dışında yaşananların da etkisiyle (ilk gittiğim zamanlara göre) fazlasıyla kalabalık bir yerdir, randevulu sisteme geçmiş olsa da durum böyledir.

bu gidişlerimin bir kısmında çok iyi bir kısmında da tuhaf deneyimlerim oldu. polisle şöyle durumum oldu böyle durumum oldu diye yazmayacağım zaten bir sürü yazılmışı var. zira derdinizi uygun dille anlattığınızda (*) çarklar uygun şekilde işliyor.

maalesef daha büyük bir problem sizinle beraber orada bekleyen yabancılar. "ay ırkçı bu, yabancı düşmanı bu" falan demeyin, sekiz aylık hamileyseniz* veya yaşlıysanız* oturacak yer bulmanız problem olabilir, düğün yeri dans pisti hesabı koşuşan çocuklara ve gişe önünde yandan kaynama hareketlerine karşı dikkatli olun. zira oradaki kitlenin çoğu kuzey avrupa kökenli değil, ip gibi sıra maalesef yok. üstelik bekleşen kişilerin çoğu deplasmanda olsa da sizden önce memuru yeterince yorabilmektedir*:

memur: tamam ama x belgeniz var mı? durumunuzu ispat eden, y'den alınan belge yani.
    kişi: (aksanlı ama düzgün bir türkçeyle) arkadaşınız buna ihtiyaç olmadığını söyledi.
    memur: hangi arkadaşım ilgilendi?
    kişi: şuradaki. (oranın amiri olan ofis içindeki kişiyi işaret eder. bana sorarsanız konuştuğu falan yok, sadece "amirin böyle dedi" diye uyanıklık yaptı.)
    memur: tamam gidelim bakalım. (kişiyle beraber giderler, içeride birşeyler olur ve dönerler.)
    memur: bakın işte size y belgesi gerekiyor. getirin sonra görüşelim.

(*) yabancının anadilinin bilinmemesi gibi bir sıkıntı mevcut, bunun düzelmesi de çok olası görünmüyor. diliniz çok işlek değilse bir türk ile gidin. (evlilik nedenli durumlarda tc vatandaşı eşi de istiyorlar zaten.) şu satıra kadar sabredip okudunuz ve anladıysanız kendi derdinizi anlatmada problem yaşamazsınız sanırım. polis değilim. sistem benim durumum için de çok pozitif çalışmıyor.
  • yabancılar şubesi olmasına rağmen içinde ingilizce bilen tek bir allahın kulunun olmadığı yer. bürokrasi sağolsun yanında türk biriyle gitse bile 5 saatte çıkamıyor insanlar. bir de tek başına dil bilmeyen yabancı biri olduğunuzu düşünün. bina da dökülüyor ayrıca.
  • okulu baslamadan turkce dersi alayim diyerek 1 ay erken gelmis (normalde oturma izni isini okul hallediyor) erasmuscu arkadasimiz icin buraya ugramak gerekdi. simdi izninizle birkac sorum olacak:

* 15m+ nufuslu, son yillarda yabanci nufusunda en azindan benim gordugum kadariyla ciddi artis olan bi sehirin her iki yakasina da birer sube acip iş yükünü azaltmak nicin mumkun degil?
    * temel muhatabi yabancilar (yani ne diyor: potansiyel olarak turkcesi olmayanlar) olan bir yerin, en azindan hatiri sayilir nicelikte insan tarafindan konusulan belli basli dillerde neler istendigini anlatmasi gerekmez mi? bence gerekir
    * bu yogunluktaki bi yerde ogrenim vizesiyle nicin sadece tek bir personel ilgilenir?
    * bu madde bizim gittigimiz gune ozgu olabilir, ama madem randevu saatinden 4.30 saat sonra ilgilenilecek, randevu vermek niye?
    * normal ev salonu buyuklugunde bi oda dusunelim, bunun 9/10u vezne tarafindan cevrili olsun. veznenin ic tarafi polisler tarafindan kullaniliyorsa da lays pakedi gibi buyuk cogunlugu havadan olussun ve dolayisiyla asil kendisiyle ilgilenilmesi icin yapilan bu ofise gelecek yabanci, yuruyecek yer bulamasin. peki ama nicin??

arz ederim.

(bkz: bureaucracy a love story)
  • emniyet mudurlukleri bunyesinde bulunan, turkiyede ikamet eden yabancilarin izinleri ile ikamet izni olmayanlarin da sinirdisi edilmeleri ile ilgilenen bir birim.
    istanbuldaki sube icinde ana dil rusca olup, nezaret bolumunde cay servisini sinirdisi edilmek icin konsoloslugundan odenek bekleyerek haftalarca subede yatan alonalar, svetlanalar yapar. cok acirim her gittigimde onlara..
  • bu şubeyle işiniz varsa öncelikle türkçe bilmeniz gereklidir. türkçe bilen yabancı değilseniz hemen türkçe bilen bir arkadaş edinin. tabi bu entryi anlayabiliyorsanız zaten sorun yoktur. birisi akıl edip ingilizce randevu formu koymuş ama o forma ulaşmak için de türkçe bilmek zorundasınız.
  • vatan caddesi'ndeki emniyetin a blok 1.katında bulunan departman. kesinlikle bir tanıdık vasıtasıyla gidin. gitmediniz mi? en önce gidersiniz saat 15'de gün almak için. en az 1-2 saat beklersiniz. 10 gün sonraya gün alırsınız. 10 gün sonra gidersiniz karga bokunu yemeden. sıraya girersiniz. içeri girip sıra numarası alırsınız. akşama belki işinizi bitirirsiniz. o kadar polis arasında ingilizce bilen sayısı bir , bilemedin ikidir. he ne diyodum ? tanıdık bulun , öyle gidin..
hesabın var mı? giriş yap