• her kadın çok rahatlıkla, üstelik oscar hak edecek biçimde yalan söyleyebilme becerisi ile yaratılmıştır. bu beceriyi kullanmak isteyen sahtekarlar, kullanmak istemeyen düzgünler olarak ikiye ayrılırlar.

edit: yalan söylemeyen kadın candır, canandır.
  • maalesef benimdir.

anlatacağım şeye başlarken kendi içimde söyleyeceğim yalanı büyük bir mantık çerçevesinde oluşturmama rağmen yine doğruyu söylüyorum. yalanımın bir şekilde ortaya çıkıp beni çok utandırmasından korkuyorum. herkes benden şüphe edecekmiş, yalancı olduğumu anlayacakmış gibi hissediyorum.
    beni kötü gösterecek, en basit, önemsiz detaylarda bile aşırı dürüstüm.
    tedavisi varsa lütfen söyleyin, çok zor durumdayım.
  • sizin yalan söyleyemediğini düşünmenizi isteyen kadındır. aksi mümkün değildir...
  • birkaç yıl önce aldığım bir kararla benim bu. daha önceleri söylüyordum beyaz yalanlar.

mesela bir arkadaşım "görüşelim" diyordu. yorgun oluyordum, ama bunu söylemek yerine "işim var" diyordum. sonra düşündüm beyaz da olsa değer mi yalan söylemeye diye. vazgeçtim. artık direkt söylüyorum görüşmeyi isterim ama yorgunum vs. diye.

ya da bir yere gideceğim, yanlış planladığım için ya da tembelliğimden geç çıkıyordum yola, geç kalınca da trafik tıkalıydı diye bahane buluyordum. şimdi özür diliyorum böyle bir durum varsa, özür dilerim geç kaldım, çünkü..." diyerek gerçeği söylüyorum.

başta biraz kaba gibi algılanma ihtimaliniz olsa da alışıyor insanlar ve saygı duyuyorlar. tavsiye ederim çok rahatlatıyor insanı.
  • ben değilim bu. çok rahat yalan söylerim sıkışınca. hatta öyle bir söylerim ki kendim de inanıp "lan yoksa doğru mu söyledim" diye düşünürüm. peki kime söylerim? tabii ki korktuğum kişilere söylerim. beni sorgusuz yargılayacak kişilere, ufak, masum bir durumu abartıp olay haline getirebilecek potansiyelde olan kişilere söylerim. ne gerek var başımı ağrıtmaya. anlatsan anlamaz, doğruyu söyledin diye madalya da takmazlar. salla gitsin o yüzden. yalan söylemek ince iştir, ama asıl önemli olan -kilit noktası- o yalanın ortaya çıkmamasını sağlamaktır.

kimse gelsin beni alkışlasın diye anlatmadım bunları. ya da övünülecek şeyler diye görmüyorum, ama güzel yalan söylerim, canım istediğinde.
    gerzekçe kurallarınız, yargılarınız, bencillikleriniz olmasaydı söylemezdim. bu yalanı hak eden sizlersiniz, bizleriz.

kız arkadaşlarıyla sinemaya gidecek 15-16 yaşlarındaki kızı sinemaya göndermezseniz o da kütüphaneye gidiyorum diye yalan söyleyecektir.

sevdiğiniz kadının geçmişi sizin için o kadından daha önemliyse o kadın size ikincisin diyecektir.

sonuç olarak anneniz, babanız, kardeşiniz, arkadaşlarınız, sevgiliniz, eşiniz, çocuklarınız vs. hepsi yalan söyler. kimi korktuğu için kimi alışkanlık haline getirdiği için. kimse ayak yapmasın ay ben söyleyemem diye.
  • sürekli savaşmak zorunda kalan kadındır.
    her zaman hakkını savaşrak, tartışarak saatlerce anlatarak almaya çalışır. zor olan yolu seçmiştir ama hiç gocunmaz. onlar gibi sahtekar yılan olacağına asabı bozulsun, yorulsun daha iyidir.
    karşısındaki öküze bak ben bu işi diğer yılanlar gibi tatlı dille yalanla da kıvırabilirim ama ben dürüstlüğü seçiyorum güven bana çabamı boşa sayma diye haykırır. fakat öküzümüz bunu hiç bir zaman anlayamayacağı yetmezmiş gibi bu kadar dürüst bir kadına defalarca yalan söyler.
    öküzümüz kendisi yalancı olduğu için bütün insanları da yalancı olarak kabul eder ve kimseye güvenmez.

sevgili insanlar karşınızdakiler ne kadar sahtekar olsalar da siz dürüstlüğünüzden ödün vermeyin sizi defalarca aldatsalar da siz aynısını yapmayın.
    elbet bir gün siz kazanacaksınız da demiyorum kazanacağınız hiç bir şey yok mesele seviyeyi alçaltmamak.
  • benim eşimdir. hayatta yalan söyleyemez. söylemek istediğinde ağzı yüzü birbirine girer. vüctu dilini kontrol etmeye çalıştıkça daha da açık eder kendini. yalan söyleme girişimi ile itiraf süreci arasında en fazla bir buçuk dakika zaman süre olur.

geçenlerde çok yaklaşmıştı başarılı bir yalan söylemeye ama o da tesadüfen patladı. gece biraz erken yatayım, yatarken de kulaklıktan bir şeyler dinlerken sızayım dedim. kendisinden de geldiğinde telefonumu şarja takmasını rica ettim. ama unutmuş. sabah alarmın çalmasından bir dakika önce, tuvaletten dönerken komidinin üzerinde telefonumu görünce hatırladı şarj meselesini. "eyvah" surat ifadesiyle aldı telefonu, parmak uçlarında telefonu şarja takıp yine parmak uçlarında tam yatağa dönecekti ki göz göze geldik. dedim "gel gel, çabana sağlık. deminden beri seni izliyorum". tesadüf o ara uyanmıştım bende ve izlerken de çok eğlenmiştim.

eğer başarılı olabilseydi, muhtemelen "ben taktım ama gece elektrikler kesildi herhalde, alla allaaa" falan diyecekti ama yine olmadı. başarılı bir yalan çok yaklaşmıştı halbuki. benim içim acıdı valla yalanın ortaya bu şekilde çıkmasına.
  • samimi kadındır. evlenilir bununla.
  • yalan söyleyemeyen erkek kadar gerçektir. özel hayatta yalan söyleyemiyorum, genel olarak da hiç beceremiyorum. yalan söyleyebilmek için çok hızlı düşünebilmek gerekiyor. ben oturup yalanımı planlayacağım, provasını yapacağım, alternatif çıkış rotalarını düşüneceğim, ohooo. doğruyu söyleyiveriyorum o arada. ama iş ortamında istersen söyleme. tek ayak üstünde kırk yalan söyleyen ne erkekler gördüm iş hayatında, ben onlara çırak dahi olamam. şimdi ağzımı bozdurmadan dağılın bakem.
  • her insan yalan söyleme potansiyeline sahiptir. farkı ortaya çıkaran ise karakterdir. bazı kadınlar yalan söylemeyi tercih etmeyecek kadar kendi karakterine saygı duyan kadınlardır. başkası değil kendi karakteri ve kendine olan saygısı önemlidir. düzgün ve karakterli bir kadın dürüst olmayı her türlü tercih edecektir. bu bir yetenek meselesi değil tercih meselesidir ve insanın karakteri tercihleri ve seçimleri ile ortaya çıkar.

edit:zamanında kendine çok yalan söylendiği için ve göz göre göre salak yerine konulduğu için bunun insanı ne kadar kırdığını ve üzdüğünü bilen bu nedenle de aynı duyguyu kimseye yaşatmaya gönlü elvermeyecek kadar da hisli ve duygusal bir kadındır. bir insanın yalan söylememeyi tercih etmesi yalan söylendiğini anlamadığı anlamına da gelmiyor. çoğu zaman saf yerine koyuluyoruz ama aslında ne olduğunun da gayet farkında oluyoruz.
hesabın var mı? giriş yap