şükela:  tümü | bugün
 • 13-18 ya$lari arasinda herhangi bir enstrumana haddinden fazla sardirirsaniz ebeveyninizden duyarsiniz bunu.
 • aslında geleneksel umut sarıkaya karekatürü'nde

  - hobi olarak he mi?

  şeklinde devam etmesi beklenir bunun ama bu haliyle de altımıza yarılmamıza yetmiştir.
 • etrafımızda pek sanatçı göremememize neden olan ana baba cümlesi.
  gençleri mutsuz eden, açık açık ya da yavaşçana sinsice beynimize gönderilen mesaj.

  "bıdı bıdı da şu bu... (hobi olarak kalması istenen şeyin dezavantajı olarak görülenler sayılır da sayılır, ki bu genelde işin ekonomik yönüyle ilgilidir.)
  "ha, ama yine de karar senin tabii ki. hayat senin hayatın çocuum"

  yani "yaşa, karnını doyur, barın. ama mutsuz ol"

  ayrıca sanat eğitimi bu ailelerce nedense z planı olarak görülür hep. "öss den bi şey çıkmadı, e bari şu yetenek sınavlarına giriversin. hiç yoktan iyidir." mantığında olanlar kadar, bu kadar anlayışlı(!) olmayanlar da vardır. bu ikinci grup ailelerin çocukları şöyle ele avuca gelir (ailelerini tatmin edecek) bir meslek edinmek uğruna sonsuza dek öss ye girecekler belki de, kim bilir.

  ne istediğinin gayet farkında olan ve de mutlu olmak, sevdiği işi yapmak uğruna hayatının geri kalan yönlerinin standartlarından feragat edecek kadar cesur olanlar ise.. ah ne özgürdür onlar.

  bakarsınız onlara ve teknik değil önemli olan, kendini yaptığın şeye ne kadar yakıştırdığındır dersin.
 • etrafımızda pek sanatçı görmememize sebep olmayan ana baba cümlesi. sadece heves olmayıp da sanat yapmak isteyen adamı zaten annesi babası durduramaz. anne babasının sözüyle sanattan vazgeçecek kişi sanatçı olsa ne olur alla aşkına. bunu yapan kişi için ya geçici bir hevestir bu iş ya da para daha tatlı gelmiştir.
 • ne kadar konvansiyonel meslek seçersen seç, ebeveynler bu kalıbı kullanmadan rahat edemez.

  - baba makina mühendisliğini kazanmışım!
  - eczacı olcaktın eczacııı... hem evinin kadını olurdun, hem çocuğunu büyütürdün, istiyosan gene mühendisliğini de yapardın hobi olarak
 • sol frame'de gordugum anda beynimde simsek cakmasina sebep olan oneri cumlesi.. artik otomatik olarak sinirsel aktivitem artiyor korkarim ki bu cumleyi duydugumda..

  hayir bu cumle o kadar sinir bozucudur ki, insana universite diplomasini sanki hic varolmamiscasina yok etmek, tum akademik alanlardaki kayitlari ortadan kaldirmak arzusu ile doldurur.. bitir de naparsan yap dediniz, bitirdik iste ne bu hobi hobi hobi..

  hakikaten eger bir universiteden mezun olup da o isi yapmak degil de, daha cok sanat, muzik, cart curt falan gibi bir alanla ilgilenmeyi tercih ediyor iseniz; bakiniz sozlukte caps lock yok ama capslerle haykirmak istiyorum buradan: sakin mezun olmayin!! olmayin! hoca takti diyin, depresyondayim mezun olamadim deyin, bolume zekam yetmiyo deyin, kolunuzu falan kirin sinavlara giremedim deyin*, fakat sakin mezun olmayin.. oldugunuz anda o diplomada yazan seyin disindaki her sey "hobi" olacak bir sekilde..

  simdi dusundum de, sadece bizzat size soylenmekle de kalmaz hatta bu asap bozucu kalip; aile bireylerinin baskalarinin yaninda da bunu laf sokma amaciyla kullanimi vardir ki onun tadi bambaskadir, onu da belirtmeden gecemeyecegim..

  dusundum de simdi yarin obur gun unlu falan olsam bisey yapsam, cikis albumunun ismini "hobi olarak" koymazsam ne olayim.. ben koyamazsam hobi sureci geregi, birisi koysun benim adima, sozlukten rica ediyorum..*
 • ebeveynlerin bokunu çıkarmadan duramadığı kalıp

  - baba ben aristokrat olucam
  - yapma demiyorum hobi olarak gene yap
  - baba?
  - yapma demiyorum lobi olarak gene yap
  - ya bab..
  - yapma demiyorum kobi olarak yine yap
  - terliklerini getireyim mi baba ühühühüh
  - yapma demiyorum bobi olarak gene yap
  - yeter baba kendine geliyosun..
  - yapma demiyorum obi wan kenobi olarak gene yap
 • - yapma demiyorum fobi olarak yine yaparsın evleadım
  - niyeaah (eleman sıyırır burada)...
  - kork benden

hesabın var mı? giriş yap