• ben değil ama karşı komşum 70 yaşından sonra gitmeyi bıraktı. nedenini sorduğumda imama sövmek istemiyorum dedi.
  • camilere siyaset girdiginden, hutbelerde suya sabuna dokunulmayip ele verilen kagittakileri okuyan hocalar oldugundan, cuma oncesi sohbetlerinde 40 yildir(belki daha da eski de ben kirk kusur yildir camiye giderim yani giderdim) konusulan konularin, anlatilan menkibelerin(menkibe tabiki degismez, zaten demek istedigim menkibe anlatmanin degismesi, insanlarin ve memleketin dertlerinden konusulmasi) degismemesi sebebpleriyle- ki daha cemaat ve cami hijyeni konusuna girmedim bile - artik cumalara gitmiyorum.
  • 10 yıl önce yüksek lisans dersinden önce boş bir sınıfta sıranın üzerinde akşam namazını kılmıştım. bu dinbaz eğitimsiz münafıkların aksine sabahları alarm kurar sabah namazına kalkardım falan filan. bu şekilde dikkat etmeye çalışırdım.

sonra yakın çevremle ince analizler, beyin fırtınaları sonucunda burada bir sıkıntı var dedim ve bıraktım. bu münafıkların da payı var ancak tamamı bunlar değil. yıllardan beri kulaktan kulağa gelen ne idüğü belirsiz arap adetlerini neden din diye uyguluyorum ki ben dedim. şu an deistim ve sadece allah diyorum geri kalan tamamen boş.

hele o hadisler yok mu?! mesela bak bir tane sahih hadis buhari'den: "şeytan zort diye osurur" bunu hz. muhammed söylemiş, yersen! cidden sahih hadis.

her gün 5 vakit namaz kılan sayısı zaten az da kılanları git incele patır patır hızlı hızlı kılıyor. artık ritüel haline gelmiş duygu sıfır. yemişim öyle ibadeti. senin sevgilin sana karşı duygusuz birşekilde takılsa hoşuna gider mi? hayır. e peki allah ne yapsın senin oat pat kıldığın duygusuz namazı...

mesela şunu da düşündüm; 10 dk önce duştan çıkmışım 5 dk önce osurdum diye neden abdest alıyorum? sonuçta gaz çıkarmışım. gaz ağızdan da çıkar götten de çıkar ne alaka yani abdest! daha böyle bir sürü hikaye var.
  • birkaç sebebi var

camilerde siyaset yapılması

yalnızca siyaset değil bir partinin propagandasının yapılması

hutbelerde çağımızın gerekliliklerine uygun şeyler anlatılmaması

bu ülkenin kurtarıcısı olan ulu önder mustafa kemal atatürk ün yok sayılması hiç bir şekilde adının anılmaması
  • hayali arkadaşıma küstüm de bir cevap olabilir.
  • o toplulukla ortak hiçbir noktam olsun istemiyorum. ben o camideki insanlar gibi değilim. hayata bakışım, beklentilerim, mutlu olduğum şeyler… alakamız yok.
    sırf bu yüzden cennet fikri bile kötü görünmeye başladı. bari diğer dünya da şu ortadoğululardan kurtulalım.
  • çünkü tanrıya inanmayı bıraktım.
  • tanrıyı orada bulamadım. hep kul doluydu.
    yoksa bilirdim örgülü saçlı tanrıya selam etmeyi
    redifler dizmeyi
    hacer-ül esvedde de lotus durmayı!

benim biricik örgü saçlı tanrım, sol dudağına aşk izi benler biriken bir kadındır mıdır, kire, kesife ve medeniyete bulaşmamış?

benim özgür tanrım bir inşaat ustasının çalınan emeğiyle yapılmış bir taş yığını içinde ne yapmaktadır ki? im-kan-sız-lık manifestosu.

ve ne işim olacaktır ki orada? sadık hidayet gibi duvarlardaki işlemeli fayansları izlemek dışında, ömer hayyam gibi halı çalmak dışında...
  • ben direkt dini bıraktım çok rahatım. siz haftada 1 saat ibadet yapıcaz diye gidip hükümet propagandası mı dinliyonuz olum hala.
  • namaz kılmıyor olmak.
hesabın var mı? giriş yap