• bi arkadaşımın tanımlamasına göre birisi kısa ve kalın diğeri uzun ve ince. artık çeperler hangisini kabul ederse.
  • 12 aylık olanı parası için tercih edenler sanırım ilk 3 ay götünden kan alındığını ve aylık 45 liraya çalıştığını bilmemektedir. evet geri kanaln 9 ayda ayda 2bin küsür para alınmaktadır ama önemli olan bu değildir. para amk ya. gider, gelir. ama kaybedilen zaman? asla geri gelmez. genelde para için tercih edildiği görülen bu askerlik tipinin para için tercih edilmemesi gerekliliğini anlatmaya çalıştım bu yazımda.

kısa dönemde ise, 5 ay beş kuruş para almazsın. ama senin devren olan asteğmenin henüz 7 ayı varken sen askerliği bitirmiş evine dönmüş olursun.

12 ayda 3 ay maaş almıyorsun. 2 ay daha alma, bitir gel askerliği. böyle düşününce versus mersus kalmıyor.
  • yıl 2014, bir sonbahar günüydü. eylül'ün ortalarındayız sanırım. 3 - 5 gün önce işte.

ben askere kasımda mı gitsem yoksa şubata mı bıraksam diye yazı tuğra atıyorum o aralar. hadi karar verdim gittim diyelim o zamanda kısa dönem mi yoksa yedek subay mı olsak derdi var. bende gidip yerinden göreyim dedim. egeyle karışık marmara turu attığım günlerden bir gün kalktık gittik arkadaşın asteğmen olarak yaptığı şehre.

şehir ismi söylemiyorum. (bkz: isim vermeden erotik hikaye anlatır gibi hissetmek)adam eve çıkmış. sabah 8, akşam 5 çalışıyor mu asker mi belli değil. ama masal bu ya tam da geldiğim günün ertesi nöbette. akşama kadar tek başıma tam bir metropolitan olan şehirde takıldım. zor günler için hep bellekte yanımda taşıdığım (bkz: american pie american reunion)'u açtım ve 2132135 kez izledim. (bkz: are you okay) sahnesinde yine yerlere yattım. o da ne! telefon çalıyor. baktım (bkz: en büyük asker bizim asker) arıyor. karnı açıkmış da bana yemek kap gel diyor pezevenk. dedim fırsat bu fırsat. gündüz yaptığım kıymalı makarnayı dost yoğurt kabına koyup bim poşetine attım.

baktım yürüme mesafesi. her adımda içimde bir buhran başladı. avuç içlerim terledi. nizamiyeyi görünce ayaklarım titremeye başladı. yolun ortasında kitlenmiş kalmışım. telefon çaldı açtım. bizim adam gelsene aq ben nizamiyede nöbetçiyim dedi. kendime gelip mavi fitness ayakkabılarım, kısa gri şortum ve cafcaflı yeşil tshirtümle nizamiyeden içeri daldım. 2 asker var put gibi durmuş bekliyor. bizimki de albay sanki takılıyor. gelen giden komutanım çekiyor. komutanım yemek yiyebilir miyiz, gomutanım işeyebilir miyiz, gomuytanım bizim bişey başı izin verdi oturabilir miyiz falan filan? her çeşit insan var.

yeni bir asker geldi teslim olmaya. geç kalmış 7-8 saat. açtırdı bizimki bavulları baktırdı. bir de fırça kaydı, tutanak tuttu. adam titriyor asker psikolojisinden dolayı. bende:
    -geç kalınır mı lan askere, mal dedim! içimden.

pis pis güldüğüm anlardan birinde başka biri- ne komutanı çözemedim henüz- kapıyı açtı. bana baktı ve kim lan bu yarram dedi. bende bacak bacak üstüne atmış, küpemle oynarken sallama çay içip poşet esprisi yapıyorum erlere. ayağı fırladığım gibi emredin komutanım çekmişim. kendime gelince herkes gitmişti. meğer adam bilmem ne çavuşuymuş.

gel zaman git zaman bizim asteğmenin diğer erlere göre ne kadar rahat yaptığını gördüm. niye yedek subaylık istedin dedim. adam evimde sıçmak için dedi.

sözün özü evinde sıçmak isteyenler dua etsinde asteğmen çıksın.
  • şahsi fikrim yedek subaylık iyidir. zamanında ben de çok kararsız kalmıştım. iyi ki yedek subay yapmışım. asteğmen rütbesi yedek subay okulundan çıktığında alınan rütbedir. yedek subay kabaca meslekçi ve takım komutanı olarak ikiye ayrılır.
    2.5 aylık takım komutanı acemi okulu için sınavlardan birinden kaldığında er olma riski var ancak kimse öyle bir durum yaşamıyor. ben spordan kaldığım halde bütten 60 verip geçirdiler. önemli olan çabalamak. öbür türlü beni zaten geçirecekler diye salarsanız göze batar. başarılı olup %10'luk dilime girerseniz kura yerlerinde istediğiniz yeri seçme hakkı var. kura yerleri, kura çekiminden önce gelir ve görürsünüz. yüzde ona girenler sırayla, kura yerlerinden istediklerini seçebilirler. blue eyes white dragon adlı yazarın aktardığına göre terör mağduru varsa(şehit yakını gibi) kura yerinde olmayana da gidebilirler. kendi memleketin bile olabilir ama belli bir nufüs şartı aranıyor diye personel yedek subaydan duymuştum ama ben kendi acemilik yedek subay okulunda öyle bir şey söylemediler. birisi mesajla aydınlatırsa düzeltirim. şahsi fikrim herhangi bir şart olmadan kura yerinde kendi memleketin varsa başarılı olduğun için seçebilirsin belki torbada da karşına çıkabilir.

bizim acemilik yedek subay okulu eskiden doğu ağırlıklı yollarken yakın zamandan itibaren bizim dönemde dahil orta anadolu ve trakya ağırlıklı yerler vardı. genelde iki dönem öncesi asteğmenin yerini gittiğin için kura yerleri okulun sonununa doğru açıklansa da bellidir. 3-5 küçük süpriz olabilir. tabi birden hepsini değiştirip doğu ağırlıklı yine yapabilirler ama düşük ihtimal. doğu ya da batıdan ziyade allah iyi ast-üst komutanlar ve askerler ile karşılaştırsın. biz de başarı dilimine girdiği halde kendi ilini değil memmun kalacğı başka ili seçmişti. bizim acemilik okulunda daha önceki dönemlerin nereye gittiğini yazan tablolar vardı ve telefon numaraları da yazdığı için sorma imkanı olmuştu.

yedek subaylık insani koşullarda askerlik yapmaktır. altındaki astsubaylar komutanım genelde demez ancak seviyeli bir ilişki yürütüldüğünde hiçbir sıkıntı olmaz. yedek subaylığı seçtiği halde kısa dönem geliyorsa en azından kafası rahat olur. seçtiğim halde kısmet değilmiş der. tabi rütbeli olunca bazı rütbeli işleri kitlenebilinir dikkatli olmak lazım. kabul edilcek iş var kabul edilmeyecek iş var. sorumluluk var ama gerçek hayatta sorumluluk alacağın için tecrübe olacak. er-erbaşla arkadaş olmayacaksın arada mesafeli bir ilişki olduğunda saygılı biçimde yaklaşırlar. bazen bayram bazen yılbaşı nöbeti için kitlenecek en uygun adam görebilirler ancak kıta birliğinde 9 ay görev olduğu için kafaya takmamak gerekir onun yerine taktik yürütmek gerekir. bayram nöbetleri 3 yazdılarsa peş peşe tutup memleket yakınsa birkaç günlüğüne gidip gelenilirsin. üstelik bayram ve resmi izinler askerlik düşülmediği için nöbet yoksa rahatlıkla kullanabilirsin.

acemilikte öğrenci maaşı 300 lira verirken kıtaya çıktığında mehil parası ödenir km başına ve 3500 tl aylık maaşın olur. genelde meyin izni kullanıldığı için acemilikten sonra 15 gün tatil hakkı olur. bize kullanılmazsa yanar dedikleri için kullandık, iyi geldi. terhis olunca da 1200 lira terhis parası verirler fakat onu geç yatırıyorlar genelde. ben 17 ocak'ta terhis oldum, 11 şubatta resmen bitti galiba 11 mart gibi anca yatırabildiler. benim gibi izinleri terhis mahiyetinde kullanan yedek subaylar benden daha geç ya da daha erken parasını alan oldu. bütçe olarak sıkmadığım halde iyi para birikti.

son olarak kısa dönem de olsanız yedek subay da olsanız kazasız belasız askerlik dilerim.
  • yaşam şartları açısından arasında bildiğin uçurum olan 2 askerlik çeşididir.

birinde devlet memurusun , sabah 8 akşam 5 mesai yaparsın, maaşın yatar , sigortan işler, bordron vardır , yıllık iznin vardır, ordu evinden faydalanırsın...

diğerinde bildiğin yaylalar yaylar askerisin... koğuşta 100 kişi ile yatarsın , izin günleri dışında dışarı çıkamazsın, cep telefonu vs yasaktır... gerektiğinde tuvalet bile temizlersin...

her ikisi de aynı şeymiş gibi "biri 12 diğer 6 ay tabiki 6 ay daha iyidir " gibi saçmalıklara itibar etmeyin...

be dangalak herif, şartlar birebir aynı olsa idi elbette kısa olanı daha iyi olurdu ! uzun olmasının belli ki bir cazibesi var !

ben kısa işaretleyip yedek subay olarak askerlik yaptım ! iyiki de asteğmen olarak yapmışım. şuan özel sektörde türkiyenin önde gelen makina üreticisinde satış mühendisiyim ve aldığım para 7 sene önceki yedek subay maaşımdan az !

erken çıkıyorum diye hava basan kısa dönem gidip daha beter bir yere teslim oluyor "özel sektör" 'e. .. patron zulmü , özel sektör sömürüsünü 6 ay daha geç yaşarım , tsk 'da subay olarak rütbeli amirden emir alırım.. gidip özel sektör patronlarının kölesi olmaktan iyidir.

ha yazdıklarım dağlarda çatışan yedek subayları kapsamaz.
    ekmek parası kazanma derdi olmayan zengin çocuklarını da kapsamaz..
    yaşadığı şehirde kız arkadaşı , karısı- çocuğu , nişanlısı , hasta anası olup da kısa isteyeni de anlarım...

bunun dışındaki kıyaslar saçmalıktır.
  • ikisi de muhteşemdir. keşke 30-40 yıl olsaydı da doya doya yapsaydık. 90-100 de olabilir. belki de 500.
  • kısa dönem olursan, kısa sürede gelirsin. normal askerden pek bir farkın olmaz.

yedek subay olursan, memur gibi işe gider gelirsin, ya lojman ya da bir kaç yedek subay arkadaşınla birlikte bir evde kalırsın. bir asker için oldukça iyi maaş alırsın, tutumlu olursan bir araba parasıyla dönersin. ezilmezsin, kendini iyi hissedersin, rütbe güzel birşeydir, insanlar onbaşı rütbesi alınca bile gurur duyuyorlardı kendileriyle.

edirne de böyleydi.
  • her sey, emrinde oldugun komutana bakar
  • (bkz: e hiçbiri)
  • bu başlığa girilen entrylerde düzeltilmesi gereken bazı noktalar var.kısa dönem askerlik hepimizin bildiği gibi hiç dağıtım izni,cart izni curt izni kullanılmazsa 5ay 5 gün sürmekte.uzun dönemde ise doktor,eczacı,veteriner,diş hekimi gibi samsun sıhhiye okulu çıkışlı bir asteğmen iseniz hiç izin kullanmadan 42 gün erken terhis olabilirsiniz.bu durum komando okulundan,topçu,hava savunma , istihkam,tankçı,personel,piyade,jandarma okullarından çıkan asteğmenlerde 32 gündür.yani 12 ay yerine toplam 10,5 ay askerlik yapılır uzun dönemde.elbet burada bir şart var.bağlı olduğunuz bölük komutanınız size bu izinlerinizi zorunlu olarak kullandırırsa o zaman kötü.eğer iyi anlaştığınız bir bölük komutanınız varsa paşa paşa erken terhis olursunuz.3 ay hiç para alamama durumu doğru.ancak,batıda eğitim alıp benim gibi türkiye'nin öbür ucuna göreviniz çıkarsa bugünün parasıyla sadece yol harcınız 2.500-3.000 tl olarak cebinize gelir.bunun bir de dönüşü var.dönüş için eğer evraklarınızı tugay maliyesine iletirseniz 750- 800tl dönüş harcı da alırsınız.2000 tl bugünün şartlarında az para değil.yemeğe,konaklamaya,ulaşıma para harcamadığını varsayarsak para biriktirme şansı var.ki ben de bu şanslı güruhtanım.biriktirdiğim parayla dönüşte istediğim arabayı alabilmiştim.kimine bu maaş az gelebilir.şu an yeni mezun kpss'de b tipi kadroya atanmış bir mühendisin 2.200 tl maaş aldığını unutmayalım.bankada işe başlayan yeni mezun taş çatlasa memur kadrosunda 1000-1500 tl alacak.

ez cümle:kpss'den düşük puan almış,atanma ihtimali bir sene içinde görünmeyen,iş başvurularına cevap bile gelmeyen arkadaşlara uzun dönemi her şart altında tavsiye ederim.onun dışında daha yüksek maaşlarla zaten çalışan,maddi ve ailevi durumu yerinde adaylar direk es geçebilir.

edit:vagus579'un uyarısı üzerine atladığım bir şeyi de eklemek isterim.samsun sıhhiye okulunda acemilik eğitimi 1 ay sürdüğü için buradan kıtalara dağılan asteğmen arkadaşlar sadece bir ay maaş almazlar.
hesabın var mı? giriş yap