şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orduda tarafsızlık ve sekülerlik ilkesini çatır çatır çiğnemiştir. anayasada da belirtildiği gibi insanlar türkiye cumhuriyeti'ne din bağıyla değil, vatandaşlık bağıyla bağlıdır. esas olan duygu vatanseverliktir. sen böyle kafana göre riyakarca işler yaparsan, yemek dualarını değiştirirsen, cenaze törenlerinde segah tekbiri çaldırırsan, subaylarına cihat şiirleri okutursan, kendi dünya görüşünü insanlara dayatırsan, daha sonra o kıtada hazırolda bekleyenler arasında bulunması muhtemel deist, ateist, agnostik, tengrici, şaman, rum, yahudi, ermeni ya da alevi kökenli olup da türk ordusunda zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmekte olan bir vatandaşa, "bizim bir emrimizde gözünü kırpmadan canını vereceksin" dediğinde o kişinin içinden "nah veririm sizin kafanızdaki insanlar için canımı" diye geçirebileceğini de hesaba katacaksın ve buna kızmayacaksın. aidiyet böyle oluşturulmaz. çok yanlış yapıyorsunuz.
 • ışid tarafından, cihad adına diri diri yakılan iki askere bırak allah'ı milleti bile sahip çıkmadı. oradan kendine pay biçsin.
 • en son tsk'da boyle islere girisildiginde 15 temmuz olayi yasandi. hatirlatmak istedim.
 • asıl cihadın sözlük anlamını bilmeyenlerce savunulan kişi.

  cihat
  (-dı ) arapça eskidil isim
  din uğruna yapılan savaş

  büyük türkçe sözlük
 • benim işime gelen davranış.

  kimse kusura bakmasın ama ben bu iktidar için askere gidemem. şehit falan hiç olamam. benim vatanım evimdir*, düşman evime girmeden kılımı kıpırdatman. eğer varsa imkanım taşırım evimi başka yere.

  madem kardeşim siz cihat istiyorsunuz. o zaman müslümanları ve kendi mezhebiniz olanları alırsınız savaşırsınız. ben sizle aynı yolda yürümem. bizi almayın askere olsun bitsin. gerekirse yok cizye vergisini ödeyelim.

  mesaj kutumun komikliklerle dolamsı editi: imla. cizre vergisi değildir o.
 • inançsızlara askerlik zorunlu olmasın o zaman. niye ben başkasının ideolojik savaşına hizmet edeyim ki?

  tanım: türk vatandaşını yurtsuz bırakacak ayrımcı hareketler.
 • bu binbaşı dönemin gazına gelmiş, halt etmiştir. düşmanla savaşırken yapsa amenna derim ama bir savaş yok. alelade bir yemin töreni. yani askerleri o anda motive etmeyi gerektirecek herhangi bir özel durum da yok iken sırf bir yerlere şirin görünme çabasına kendince uygun gördüğü, geçer akçe olduğunu zannettiği ve belki de daha önce de yapıp başarı sağladığı (terfi, iltimas vb) işlemiş böyle bir yöntemle denemiştir. ticaretten sanata her yerde var bu karakterlerden ama çok az ortak değeri kalan bir ülkede bu yaptığı ayrıştırıcı nitelikte işlerdendir.

  eğer ülkenin ordusunda bir eğilimin hakimiyeti var algısı yaratırsanız, orduya olan güveni de azaltırsınız. türkiye bunları gördü, yaşadı. bunu en iyi bilecek olan da akplilerdir. ben akpli olsam bu subayın ceza alması için ben uğraşırım ama onlar aynen 28 şubatçılar ve onların siyasi karşılıkları gibi yapıp sahiplenecekler. 20 yıl sonra da oturup ağlayacaklar.
 • tsk subayı değildir, jandarma subayıdır, anlayın artık bunların farklı şeyler olduğunu çünkü gün geçtikçe daha da derinleşecek bu ayrım.
 • süleyman soylu'nun içişleri bakanlığı'na bağlı j.gn.k.'lığı subayıdır.

  https://m.youtube.com/watch?v=fkszgfldwsq