şükela:  tümü | bugün
 • nereden bulaştı, kim kafalarına bunu soktu anlamadığım olay.

  yahu tamam devlet hastaneleri genel olarak bakımsız, personeller ilgisiz, suriyelilerden dolayı her türlü hastalık bulaşabilir ama arkadaş bi araştır lan!

  emin ol en fazla 1 saat mesafende iyi bir devlet veya üniversite hastanesi vardır.

  ille sonunda kocana geri ödenemez kredi çektirip batıracaksın amk.

  mesela doğumda da böyle. özel oda, kapı süsleri, doğum fotoğrafçılığı vs. gereksiz masraftan başka hiçbi sike yaramayan atraksiyonlar..

  not: kızdığım davranış şekli, acil olmayan tıbbi vakalar için geçerli
 • yazarın düşüncesine tamamen katılıyorum. dahası herhangi bir acil durumda özel hastane ölüm riskini almadığı için hastayı hemen bir devlet hastanesine postalamakta gecikmiyor. hatta hastayı ışınlıyor. nereye gideceğine bile bakmadan hastayı yine hasta yakını tarafından ayarlanan bir ambulans ile devlet hastanesine kitliyor. yoğun bakım servisimiz dolu veya hiç yok diyerek şerefsizlik yapılıyor.
 • özel hastaneye gidince statüsünün arttığını düşünüyordur. ne kadar yolunursa o kadar statülenmiş olur.
 • çocuğunu özel okula göndermek için kısıtlı imkanları olan kocaya dünyayı dar eder aynı zamanda. kafalar bir değişik çalışıyor bu insanlarda. acilen kapıya konulması lazım, bunlarla ömür geçmez.
 • yeni nesil anneleri ve onların kocalarını ilgilendiren durumdur...

  memlekette tüm devlet veya üniversite hastaneleri sanki 10 numara kadın zoraki kapris yapıyor...

  sana ne, bana ne...
 • iki saat kuyruk beklemek istemeyen, zamanın değerini bilen, insan gibi güleryüzlü muamele görmek isteyen ve maddi boyutunu karşılayacak güçte insandır.
 • eğer kişinin çocuğu hiç yoksa ya da istanbul'da çocuğunu doktora götürmek zorunda kalmamışsa, ya da cidden çok ama çok şanslıysa bu yorum yapılabilir. diyelim, acilden giriş yapacağın bir durum oldu, o dönemin hastalığını kapmadan döndüğümüzü bilmem. yok el ayak hastalığı, yok grip vs. çocuğa özel yatma örtüsü serilmez, kullan at sen götürürsün. hemen yanında, 3 çocuk daha bakiyorlardir, senin çocuğuna doğru öksürür, hop nur topu gibi 1 hafta yatacağı yeni bir hastalık alır. nasıl bir kalabalık, suriyeli ya da değil, bir çoğu özensiz kitle düşünün. çocuktan kan alınırken, bir bant yapıştıramaz mı bir hastane, ödenek kısıtlıymış! ya da bir parcalamadan al o kanı, az özen el kadar bebeğe.iyileri de çok ama hastane ekip işi. sadece sağlık sisteminde değil, bizde para etmiyorsan, çok az kişi karşısındakine özenir. tamam yoğunsunuz da biz de can taşıyoruz . ya da misal çocuğu nöroloji için doktora götüreceksiniz, bir gün almayı deneseniz ya? geçen sene 2 ay alamayınca vazgeçtim. kimsenin cebine parası batmıyor. harika doktorlarımız olabilir, ancak en basiti, her seferinde başka doktora denk düşüp, sürekli tedavinin farklılaşmasından tutun da yüzünüze bakmayanına kadar. özel hastanelerin de çoğu, sizi yürüyen cüzdan olarak görüyor ya o da başka sorun. hastane sistemimizle ilgili açmayalim ağzımızı. hastanelerimiz şöyle böyle iyi ya. bir de çekene sormak lazım.
  işini iyi yapan doktorları, hemşireleri tenzih ediyorum ama herkes yaşadığını bilir.
  edit: son not kısmını yeni gördüm. yazarın bahsettiği şeyi anlıyorum. özentilik bakımından bahsetmiş buna hak verebilirim. ancak sistem o sistem değil. yoksa her hastaneye kafamizi sokmamiz 300, 500den başlıyor. bu ekonomik dar boğazda çoğumuz cebimize düşman değiliz de. sistem malumumuz.
 • "özel hastane tutkusu" tanımına kesinlikle katılmadığım bir başlık.
  yorumlarımı yapmadan önce objektif davranmaya çalıştığımı anlamanız için şunu belirteyim, oğlum 18 aylık ve 4. aydan sonra özel hastaneye hiç götürmedim. tüm acil durumlarda çocuk acili olan devlet hastanelerine, aşıları için de aile sağlığı merkezine gidiyoruz.
  fakat bazen o kadar ilgisiz, o kadar baştan savma ve yapı olarak o kadar hijyenik olmayan koşullar oluyor ki o an cebinde parası olsa koşarak uzaklaşır insan.
  en basiti, cerrahpaşa çocuk acili bilen varsa iç içe iki odada muayene edilir çocuklar. doktorları çok iyi olmakla birlikte, aynı odada iki hatta 4 çocuğun bakılabiliyor olmasının güvenliğini sorguluyorum. son gittiğimizde menenjit şüphesi bulunan biri var içeride dediler. bulaşabilir diye muayeneye almadılar mesela. bunu çocuk 40 derece ateşliyken o kadar yolu gidip bir de 20 dakika bekledikten sonra öğrendik ve tekrar bir 20-25 dk yol giderek başka hastaneye ulaştık.
  onun arkasında kanuni eğitim araştırmaya gittik. o kadar kalabalıktı ki 1 saatten fazla sıra bekledik. verdiği ilaçlar sadece ateş düşürücü ve ishal kesiciydi. zaten ne anlattığımı çok anladığını sanmıyorum yorgunluktan bitmişti kadıncağız. dolayısıyla çocuk iyileşmedi ve 1 gün sonra aşırı sıvı kaybıyla 4 serum yedi.
  bunu niye bu kadar uzun anlatıyorum, bu bahsettiğim aslında çocukların sık yaşadığı problemlerden biri fakat çocuğun 2-3 gün kıvranmasına o tedirginlikle oradan oraya koşturmamıza gerek var mıydı?
  eğer güvendiğimiz bir özel hastane veya doktor olsa ve maddi anlamda çıkabilecek yükten korkmasak evet kesinlikle özel hastane tercih edebilirdim.

  yine kendim için endodontiden randevu almaya çalıştım aylarca. alamadım. özelde 3500 tl fatura çıkardığı için diş tedavimi yaptırmadım. bekliyorum.

  bir de bu yorumlardan önce lütfen bakırköy devlet hastanesinde, kanuni kadın doğumda filan doğum yapmış kadınlarla bir konuşun. yakınlarıyla bir konuşun. sonra kendiniz veya eşiniz oralarda doğum serüveni yaşamak isterseniz diyecek birşeyim yok. imkanı olmayanlar, bu ülkede hayvandan beter muamele görebiliyor.

  tercihiniz bu yöndeyse gerçekten diyecek hiçbirşeyim yok.
 • açık söylemek gerekirse ben de başlık sahibine katılmıyorum.

  sanıyorum özel hastanedeki doktorlar ve hemşireler devlete oranla daha ilgili ve görece daha iyi dersek kimse alınmaz. bakın kötüdür demiyorum...

  e çocuk sahibi oluyorsunuz, her şey mükemmel gitsin, hiç bir sorun çıksın istemiyorsunuz. canınız yahu. tabii ki her şeyin en iyisi olsun istiyorsunuz.

  daha önce burada defalarca okuduk(özel, devlet fark etmeksizin), doktorların ve hemşirelerin yanlış müdaheleleri sonucu sakat kalan yavrucaklara hepimiz üzüldük, hepimiz isyan ettik. bu durumda canınızdan bir parça sırf 3-5 lira daha az ödeyeceksiniz diye niye ömrü boyunca sorun yaşasın ki? elinizde imkan varsa niye riskinizi artırasınız ki?

  demem o ki insanlarda sadece özel hastane merakı yok. doktor merakı var çünkü sorun yaşamak istemiyorlar. e sicili en düzgün ve görece ünlü doktorların hepsi de özelde.

  not: henüz çocuğumuz yok ama olursa biz de özel hastane tercih edeceğiz.