şükela:  tümü | bugün
 • karatecilerin donlari dusmesin diye bellerine bagladiklari kumas parcasi. yesil olmasi takanin daha yolun basinda, zararsiz oldugunu belli eder.
 • abd'nin kuzeydeki komunizm gücüne karşı islamı bir silah olarak, güneyden kızıl komunistleri sarmak için kullanma politikasına verilen isim. afganistan/pakistan/ırak/(şah döneminde)iran/suudi arabistan/ürdün ve hattta türkiye işte bu dönemde yeşil kuşağın parçaları olarak kullanıldılar hep. o yeşil kuşak işte bugün israil'in başına intihar komandocularını, abd'nin başına da usame bin laden'i çıkardı. bir başka deyişle kendi ürettikleri silah bu kez kendilerine çevrildi, bomba ellerinde patladı! açık bir şey var ki hamas da, islami cihad da, usame bin laden de bir zamanlar abd ve israil ortak çıkarlarına hizmet ediyorlardı. sonuç: çıkarların için, sosyalizmi bitirmek için terörizmi ve radikal dini destekleyen israil ve abd bugün bunun bedelini ödüyor. hayat zaten bir tercih ve bedel meselesi değil midir?
  (bkz: hayat tercih ve bedel meselesidir)
  (bkz: usame bin laden)
 • varolusculuk felsefesinin secim ve kaybedisleri cercevesinde abdnin gotunde patlayan strateji.
 • amerikanın sscb ye karşı islamiyeti kullanmak üzere geliştirdiği bir tür muhafazakar dolayısyla sağ tandanslı politika. şimdilerde bir tür evlilik ile hibrid politikaların anası olan bu politika ülkemizde ılımlı islam, radikal dinci gibi kavramların da kaynaklığını etmiştir.
 • 6 sigma uygulayan $irketlerde çalı$anların büyük bölümünün olu$turduğu grup..
  kara ku$aklar takım olu$turup bunları yönetirken, ye$iller bu takımlardaki oyunculardır.
  (bkz: black belt)
 • sovyetler birliğinin amerika karşısında bir güç olarak yükselmeye başladığı yıllarda amerika'nın rusya ve çin'i dünyanın geri kalanından ayırmak için geliştirdiği projedir. bu amacı gerçekleştirmek isteyen amerika hindistan'ın sınırlarının ucundan ortadoğu'nun avrupayla birleştiği noktaya kadar olan bölgeye, komünizm karşıtı akımlar pompalamaya başlamıştır. rusyanın kuşağın ardına sarkmasını engellemek isteyen petrol milyarderi arapların da bölgedeki terörist yöntemlerle çalışan örgütleri desteklemesiyle kızıl ordu sonunda afganistanda iflas eder ve kuşağı delme konusunda yaşadığı ikinci başarısızlıktan sonra dünya sahnesinden yavaşça çekilir.
  komünizm tehdidinin yok olmasıyla yeşil kuşağa duyulan ihtiyaç da ortadan kalkar. ne var ki bölgede gerçel anlamda bir güç oluşturulmuştur ve amerika'nın projeye verdiği desteğin ortadan kalkması bölgedeki radikal islam akımlarının kendine yeni bir hedef seçmesiyle sonuçlanır. bundan sonra ne mi olur?

  (bkz: 11 eylül 2001)
 • shotokan karate'de sinav katasi heian godan olan kusaktir.