• yedikleri herzeden dolayı kendilerini eleştirilince hemen bok atmaya girişmiş topluluk.

az olabilirsin, ama senin yaptığın destekle bu durumlara gelindi, azdın ama bağırmaktan sesinin çok çıktığını zannettin, işine gelenlerce orda burda boy gösterildin, manipülatif olarak kullanıldın.

biz durumun buraya geleceğini yıllar önceden söylüyorduk ama kulaklarını tıkayıp durdun.

yaptığın tercihler konusunda ahkam kesenlere kızıyorsun ya, işine geldiğinde başkalarının yaptığı tercihleri eleştirmek konusunda ortalığı toz duman etmeye bayılıyorsun, seni eleştirenleri hemen darbeci addetiğinin farkında bile değilsin.

aldığın eğitim belliymiş, kendini biliyormuşsun. hah, işte o senin aldığın eğitimin tam ortasına sıçayım.
  • bu kampanyaya dahil olmuş olup şimdi "zaten bir avuç hıyarız, etimiz ne budumuz ne" diye ağlayanlara kulak asmamak lazım. dsiplilere sorsan referandumdaki %58'in %7-8'ini kendileri oluşturuyor. öyle azız mazız da demiyorlar yani bu halk düşmanları.
  • "biz bir avuçtuk ki bizim oyumuzdan ne olacak zaten evet çıkacaktı" diyeni mi dersin, "kemalistlere inat verdik grev hakkı, kürtaj tartışması, din eğitimi bizi hiç ilgilendirmiyor kemalistlere inat ooooh çatla da patla, yine olsa yine veririz" diyeni mi dersin, "sonuçları ne olmuş bana ne vur patlasın çal oynasın yeter ki evren yargılansın, hayattaki en önemli şey evren" diyen mi dersin, "aşk olsun sevgili başbakanım niye böyle oldu böhüüü" diyeni mi dersin, "ya tamam arkadaşlar ufak bir yanlışlık olmuş (yanlış yaptık değil yanlışlık olmuş;) ) niye bize bu kadar yükleniyorsunuz ki bundan böyle birlikte yürüyelim" diyeni mi dersin (sözlükte yok ama twitterda var bunlardan), "82 anayasası olmasın da ne olursa olsun şeriat gelse domalmazsam şerefsizim" diyeni mi dersin, "biz aptal diiliz size inat memleketi sikip attık oh olsun" diyeni mi dersin, "tkp, cehape, darbe, vesayet, kemalist kemalist kemalist" diyeni mi dersin...

böyle şen bir topluluğun şen ötesi sloganı.
    silmeseler entrylerini de yıllar sonra ibretlik diye göstersek..
    açtıkları yolda başımıza gelecekler daha yeni başlıyor... öngörmüştük. eee?

"kenan evren yargılanıyor ama sırf bunun için her şeye değer". bu çaptaki bir siyasi duruşla ne konuşacağız. anaokulunda mıyız??
  • evet kemalistler demokratik olmayan bir biçimde yargıya hakim idi, saçma sapan kararlar veriyorlardı*** ve gitmeleri gerekiyordu. ama gerçekten bunun için doğru zaman mıydı? iki uç birbirini dengeliyordu biraz. şimdi akp'yi dengeleyecek kimse kalmadı.*

bakın akp kürtajı de facto yasaklayacak bir yasa geçirecek. eski anayasa mahkemesi olsa iptal ederdi ama yeni anayasa mahkemesi onaylayacak. mill eğitim evrim karşıtı, teleoloji yanlısı bir hale büründü, seneye tüm öğrencilere kuran ya da siyer dersi verecekler (seçmeli my ass). rtük dizilerin senaryosuna bile karışır oldu. içki fiyatlarına anormal vergiler konuyor. yargı bunların hiçbirine ses çıkaramıyor.

iyi mi oldu şimdi?

* akp demokratik yoldan iktidar oldu, niye biri onu dengelesin diyenler çoğunluğun azınlığa tahakkümü konusunu insan hakları bağlamında biraz düşünsün. demokratik sistemlerde iktidarı dengeleyecek mekanizmalar bulunur. örneğin amerika'da baskani eyaletler - kongre - anayasa mahkemesi dengeler. bizde ise şu an tayyip erdoğan'ı kontrol edecek kimse kalmadı.

disclosure: referandumda kararsız olduğum için oy kullanmadım. (bkz: #19804659)
  • ileri demokrasi masali ile birlikte en etkili gerizekali turnusoludur.
  • referandum esas olarak evren yargılanmalı diye önümüze sunulmadı.
    12 eylül ve evren yemdi.
    kaldı ki 12 eylül ve/veya evren yargılanınca hükümetin kârı ne olacaktı ki? akp sosyalist değil, sol değil, demokrat bile değil ki oyverenlere yaransın.
    asıl amaçları icra güçlerini arttırmaktı yasal olarak, işçiye, emekçiye, sola karşı ve mhp'ye karşı.
    bunu yaparken riske edilemeyecek güç ordu olduğuna göre sindirmek gerekirdi.
    12 eylül bile yargılanıyorsa 28 şubat, ay ışığı, e-muhtıra haydi haydi yargılanabilirdi. (yargılanmalılardı elbette ama iş olsun diye değil) sav üretmek kolay değil mi? ergenekon diye bir şey zaten var.
    bir yere kadar başardılar.
    hayır diyenler sadece chpliler, kemalistler değildi, erdoğan'ın niyetini bilenlerdi.
    çekimser olanlara bir şey demiyorum zira konu hakkında bilgisizdiler muhtemelen, referandumun içeriğini öğrenmeden önce ben de ilk duyduğumda ne o ne bu demiştim, zira kör bir akp karşıtı değilim.
    özellikle solcu veya sola yakın olup, içeriği anlayıp "yetmez ama evet" diyen antikemalist arkadaşlar kimden ne istediklerinin farkındalar mıydı?
    kemalistlerin çağı sonlanıyor olabilir ama erdoğancıların (sadece akp'yi kastetmiyorum) çağına destek çıktıklarının farkındalar mıydı?

"12 eylül yargılansın ama senin şartlarınla değil" diyemezler miydi?
    bu arada 12 eylül ile ilgili ceza alanlar nerede, kaç kişi hakkında dava açıldı? sonuç ne zamana?

ama şimdi sadece zamlar hakkında bilgimiz var,
    grev yasakları hakkında bilgimiz var,
    kürtaja yasak, dindar nesil hakkında bilgimiz var.
    memur sendikalarının güya mantıksız zam istekleri ve karşılığında aldıkları %3,5 zam hakkında bilgimiz var.
    çamlıca camisi hakkında da bilgimiz var
    kız mı kadın mı bilinemeyen hak arayışçılar hakkında bilgimiz var.

bilin bakalım, yapılanlara karşı eylem yapıp hakkını arayanlar kimler?
  • sozlugun unlu kizlarindan birini bir pazar yerinde elinde bu pankarti tutup keriz keriz gulumserken hatirliyorum.

ne oldu, kurtaj sacmaliklariyla tuy diktiler, elinde patlamaya basladi degil mi yetmez ama evet? dur daha bir sey gormedin sen, bunlar sadece baslangic.
  • bu arkadaşların en trajikomik yanılgısı hak verilmez alınır düsturundan uzaklaşmaları oldu. oglum siz kafayı mı yediniz bugun kim elindekini ikiye bolup bir parçasını yanındakine vermiş de ak parti size uzatsın, yada yada hic biberlenmediniz mi? sokaga inmeden hıyara koşarsan cacık bile olamazsın üstüne akıncılar senle -sanki dünyadan haberi yokmuşcasına- devrimci solcu işçi partisi diye tümörlü espri anlayışıyla makara yapar, hakedersin.
hesabın var mı? giriş yap