şükela:  tümü | bugün
 • artık buradan tez indirmek de mümkün hale gelmiş, şukela olmuş. sadece 2006 yılına ait tezler indirilebiliyor ama olsun, buna da şükür.
 • aynı konu üzerine farklı yıllarda yazılan tezleri inceleyebilme ve böylece ülkemizde yapılan akademik çalışmalardaki intihalin boyutları hakkında kişiye net bir fikir veren başarılı çalışma
 • "yok tez kataloğu, yok akademik yayınlar, bıktırdınız ulan!"
 • adından da anlaşılacağı üzere yok tarafından hazırlanmış olan, türkiye sınırları dahilinde hazırlanmış tezlerden oluşan bir arşiv. adresi http://tez2.yok.gov.tr/
  sisteme üye olmak kaydıyla konuya, zamana, üniversiteye göre arama yapılıp tezlerin tam metnini içeren pdf dosyalarına ulaşılabiliyor.
 • yök'ün sonunda kedi olalı bir fare tutarak faaliyete geçirdiği sistemdir. bu veritabanından günde maksimum 10 tez indirilebiliyor. ayrıca internet tez veritabanının hizmete girmesiyle yök binasındaki tez ve fotokopi birimi kapanmıştır.

  edit: iyi ki tez davranıp zamanında birçok tezi indirmişim, yoksa bugün havamı alacaktım. ayrıca yök'e dava açıp bu sistemi çökertenler her kimse gerçek hayatta karşıma çıkmasınlar. sopa, levye, elime ne geçerse alır girişirim.
 • yükseköğretim kurulu ulusal tez merkezi’nin basılı tezlerden oluşan arşivi. elektronik tez arşiv projesi ile sitesinden tez adı ve yazarına bakmaktan insanı kurtarmıştır. bu projeyle büyük bir amme hizmeti gerçekleştirmiş, insanı formdu, fotokopiydi sıkıntısına sokmaktan çıkarmıştır. içeriğini görmeden istediğiniz fotokopileri beklerken "ne istedim acaba ben, parayı neye verdik?" soru ve sorunlarını tarihe karıştırmıştır.
 • birkaç aydır yenilenmiş arayüzü ile hizmet vermeye başlayan, elektronik ortama aktarılmış tez sayısını da ciddi oranda arttırmış cillop oluşum.

  http://tez2.yok.gov.tr/
 • sevincimizi kursağımızda bırakmış arşivdir. zira:
  "tez numarası; 180000'den büyük olan tezlerin tam metin (pdf) dosyaları hizmete açılmıştır. tezlerin tam metin olarak açılması konusunda, tez yazarlarından gelen itirazlar sonucunda bu numaradan önceki tezlerin pdf dosyalarına geçici olarak erişilememektedir."
  buradan tezlerinin, kullanıcılara/araştırmacılara açılmasına itiraz eden tez yazarlarına saygılarımı gönderiyorum.
  http://tez2.yok.gov.tr/tezjic/tez.htm
 • "bu teze, çoğaltma ve yayımı için izin belgesi olmadığından erişilememektedir." şeklinde ki uyarısıyla bütün hayallerimi suya düşürmüş arşivdir. sağ gösterip sol vurmuşlardır resmen. sadece tez adı ve yazarına bakılan zamanlara geri döndürmüş, üstüne bir de her tez yazarına küfür ettirmiştir. itiraz eden tez yazarları da madem bu kadar rahatsız oldunuz siz kendi tezlerinizi yayımdan kaldırtsaydınız, ne istediniz hepsinden.
  ben bir yazabileyim şu tezi her gördüğüm mecrada yayımlıyacağım, maksat benim gibi çekenlere yardım olsun, destek olsun.
 • kullanıcılarına sunduğu elektronik tez arşiv projesiyle birçok kişinin "ilk kez ve tam anlamıyla" takdirini kazanmış; "nihayet bir işe yaradılar." denilen anda da, tıpkı eskiden olduğu gibi, "tez yok!" demeye başlamış tez arşivi.

  "hangi konuları nereden çalıp çırptığımız belli olacak.", "foyamız meydana çıkacak." diye ödleri kopan ve tezlerini paylaşmadan mezara götürmek isteyen kimi tez yazarlarının yapmış olduğu itirazı kabul eden yök, kim bilir ne kadar emek sarfederek ve para harcayarak oluşturduğu elektronik tez arşivini "ayyy tezim yayınlanmasın, saklı kalsın!" diyen güruhun isteğiyle emeğini, harcadığı parayı, bilgi ve kaynak paylaşımını hiçe sayarak yayımlamaktan vazgeçti. bu şekilde davranmasına hiç mi hiç anlam veremediğim yök'ün; akademisyenlere, araştırmacılara ve bundan sonra tez yazacak olan öğrencilere kazık attığı aşikar.

  edit: noktalama işaretleri...