• yol, misal ücra bir köyü bir merkeze bağlamak için yapılırsa medeniyettir. yoksa insanlara gaz ve su sıkarak ormanı katletmek medeniyetin yanından geçmez.
  • o zaman medeni ol ve artık yol al diyerek içimden cevap verdiğim cümledir.
  • bugün yine başbakanın sarf ettiği cümledir.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/24958036.asp

medeniyet denilen benim bildiğim insanların rahat yaşayabildiği, park ve bahçe sıkıntısı çekmeyen, trafiği yer altına alınmış, güvenlik sorunları en aza indirgenmeye çalışılan, bir noktasından bir noktasına 2 saatte gidilmeyen şehirlerdir.

kafasının estiğii yere yol yapmak, bunun için sayılı olan yeşil alanı yok etmek, var olan meydanları betonarme çöplüğüne dönüştürmek * pek medeniyet değil benim bildiğim kadarıyla.

gerçi insanların rahatça nefes alabildiği, aileleri ile beraber vakit geçirebildiği, iki arkadaşın karşılıklı muhabbet edebileceği parklar yerine alışverişi teşvik eden, insanları güneşli günlerde suni ışık altında dolandırtan ve saat 22:00 oldu mu kapanan saçma avmler yapmak isteyen adam için medeniyet tanımı bakımsız yollar olacaktı elbette.
  • 2200 sene önce, roma imparatorluğu'nun medeniyet ya da en azından adalet bile götüremediği kolonilerine yollar yaparak gönül kazanmaya çalışmasıyla ortaya çıkmış; bilhassa medeniyetin en ileri merhalesine ulaşmayı başarmış milletler mars'a insan gönderme programlarına karar vermişken hala asfalt dökerek 2000 senelik medeniyet algısıyla medeni olunabileceğini sanan gafillerin kolaylıkla kabul edeceği önerme.

şu da var; memleketin sadece karda kapanan köy yolları değil, yağmurda taşan dere yatağı yüzünden kapanan şehir yolları da henüz 19. yüzyıl medeniyeti seviyesine ulaşabilmiş değildir. bu yüzden başbakan da haklı, bizim hala yola ihtiyacımız var, yol ihtiyacımızı kapatamadık. orası kesin.

ama ankara'yı lateral olarak bölecek 98 şeritli bir yol gerçekten bizi medenileştirecek bir yatırım mıdır, onu da bu işi bilen bir şehir plancısı, ne bileyim kent estetiği uzmanı falan değerlendirse daha uygun olur diye düşünüyorum. çünkü orada bir yanlışlık var bence. yol medeniyet, eyvallah. ama o yol pek medeni gibi görünmedi benim gözüme.

(bkz: hoşgör'e gözlük)

edit: imla ve noktalama
  • eğer yol demirden yapılmışsa doğru sayılabilecek olan önerme.
  • duble yol duble medeniyettir :)
    ileri medeniyet!!
  • bol yollu kahve fallarında kullanılabilecek bir lafa benziyor.
    -sana bi yol gözüküyor fikriye abla. yol medeniyettir unutma.
    (bkz: at murattır)
  • (bkz: gerisi teferruat)

konuşmanın bir bölümünde tezi güçlendirmek için -muhtemelen de biraz gaza gelinerek- yol geçecekse cami de yıkarız denmiştir.

şimdi bunu başkası yapsa alsana makara malzemesi..
    yok bunlar yola tapar bilmem ne..

benim kişisel görüşüm ise, medeniyetin yoldan ziyade viyadük olduğu yönündedir.
    (bkz: viyadük medeniyettir)

sağlam dayanaklarım da var ama şimdi sırası değil.. sonra bir ara anlatırım.
hesabın var mı? giriş yap