• kendisini takıma katılmadan az çok izlemiş biri olarak, özellikle alt yaş turnuvalarında, hakkında yorum yazmak istediğim oyuncu. aslında bu yorumu alındığı gün antu'ya yazmıştım, buraya yazmamışım. hazır bugün imzalanmışken buraya da aktarayım.

şimdi önce rol konusu önemli. kendisi 2-3 olarak bilinen bir isim. farklı avantaj ve dezavantajları var. örneğin‚ bir 3 olarak üst vücudu güçsüz‚ ama 2 için ise fiziği çok iyi.

gelelim güçlü ve zayıf yönlerine. benim buradaki temel karşılaştırmam kalinic olacak. 3 olarak düşünüyorum çünkü. şimdi bir kere atletik bir oyuncu. tabii ki örneğin k-pap değil. ama içeri girdiği zaman faul alabilecek‚ potaya sağlam gidebilecek bir oyuncu. zaten kullanıldığı rolde bu. genelde oyunu başlatan ve bitiren adam kendisi oluyor oynadığı takımlarda. tabii ki bunun çeşitli sebepleri var. temastan kaçınmıyor‚ atlet‚ şutu düzgün‚ zaten bunların hepsinin toplamı olan kendi şutunu yaratması başarılı. bunun yanında tesadüf olabilir ama izlediğim zamanlarda dikkatimi çeken özelliği hücum ribaundu çabası oldu. ama bu çaba boxout ile değil dışarıdan koşarak gelmeyle olan çaba. örnek olarak cska maçında yediğimiz son saniye basketi. kendi yaşıtlarında bu fizik ile toplayabilir ama bizim seviyede ne olur bilmiyorum. ama çabası ve takip yeteneği iyi.

bir diğer iyi özelliği‚ kalinic´ten sezon boyunca istikrarlı alamadığımız ekstra pas şutu biraz daha isabetli olacak.
    rahatlıkla ekstra pas üzerine oyun kurulabilir.

bunun yanında eli düzgün‚ yani topla arası iyi‚ topu çevirme konusunda sıkıntı yaşamaz‚ topu kolayca aktarabilir. ama ben kalinic gibi post oyunundan ekmek çıkaracak kadar pas yeteneği olduğunu düşünmüyorum. zaten eksilerinde bahsedeceğim şeyler yüzünden içeride topla buluşması mantıklı olan oyuncu değil.

slavların genelinde olduğu gibi iyi bir fundamental sahibi.

işin savunma tarafında bakacak olursak‚ pozisyonu için iyi bir ribaundcu. ama dediğim gibi bu da sezgi ve takip ile ribaund alma özelliği. vücut koyamaz ortaya. çünkü üst tarafı zayıf.
    switch savunmasında kullanıldığını gördüm. bu konu hakkında pek bilgim yok ama‚ yetişebiliyor oyuncu üzerine. yardım savunmasında size ile oyuncuyu karartabiliyor. perdeden kurtulması iyi aynı zamanda.
    aynı zamanda aynı size ile kendi pozisyonunun karşısında kalabilir.

gelelim zayıf yönlerine.
    dediğim gibi üst vücut zayıf.

hücum alanında bu zayıf üst vücudun handikapı ortaya çıkıyor. pozisyon bitirirken temasa karşı ayakta kalamıyor. dediğim gibi atlet ve temastan kaçmıyor ama teması alınca dengesini kuramıyor.

izlediğim zamanda dikkatimi çeken nokta bu adamın doğru şut konusunu pek bilmediği. yani her seti oynayabileceğini düşünüyor. fakat buna çok takılmamak lazım zaten reyiz ne onu lider olarak görecek ne de başka bir şey. ritm bulduğunu hiç görmedim. yani şöyle diyeyim‚ bazı oyuncular vardır peşpeşe şut bulunca yanarlar patır patır sokarlar. örneğin‚ 3 sene önce bramos gibi. patır patır vurmuştu bizi o ritmle. bu adam için ritm denilen şey önemli değil. iyiyken kötü‚ kötüyken iyi şut atabilir.

iyi bir topsuz alan savunmacısı değil. topu takip etmekte zorlanıyor. dolayısıyla oyuncusu üzerine set kurulursa ciddi kara delik olur.
    topsuz alan savunmasının zayıf olduğunu söylemiştim. bu yüzden geç kalıyor reaksiyon vermekte ve bunun sonucunda 1e1´de vurup geçen çok oluyor. bu noktada atlet olması ve fiziğiyle bir nebze kapatabiliyor ama ayakları da öyle çok hızlı adam değil .
    o yüzden zaten delik olur diyorum. p&r savunması da iyi değil. daha önce dediğim gibi perdeden kurtulabiliyor ama geç kalıyor. yani perdeden kurtulduğu zaman aslında geç oluyor.
    bunlar tabii ki kalinic ile karşılaştırılamaz bile.

ayakları post oyununa uygun değil ve vücutta zayıf olduğu için kimse karşısında post oynayacak biri değil. o yüzden içeride top vermek mantıklı değil kanaatimce.

savunması gelişir elbet. zaten savunmada çaba göstermeyen oyuncu değil. dolayısıyla mental olarak bence sorun yoktur.
    savunmadan kaçmıyor yani. gücünü hücuma da saklamıyor. çabalıyor ama eksikleri var.
    reyizin tedrisatından geçince görürüz. reyiz iki söver bir bakmışsın konstrasyon sağlamaya başlamış .
    ayrıca düzenlerle de ilgili olabilir. sonuçta alt yaş gruplarında lider olarak görülen bir isim milli takımında. ana rolü hücum yetenekleri.
    son olarak‚ kendisinin kariyer yolu ve oyun tarzı bojan´a çok benziyor. ama onun kadar iyi bir skorer‚ şutör değil‚ olup olmayacağına göre belli olur ne olacağı.

mental özelliklerinden pek bahsetmedim‚ çünkü elimde maalesef veri yok. alt yaş kategorilerinde takımın umudu oluyor ama üst yaş kategorilerine çıkamadı öyle fazlaca.

yetenekleri ve fundamentali bu yaştaki oyuncu için iyi seviyede‚ bu yüzden prospect bir isim.

ben çok sevindim kalmasına. egehan'ın aldığı sürenin bu çocuğa verilmesinden tarafım. türk fetişleri ağlar ama bu çocuk egehan'dan çok daha iyi.
    en azından bizim altyapıdaki türkler gibi ruhsuz değil.
  • şöyle alt yaş gruplarını takip etmiş, oyuncuyu izlemiş biri gelip bir analiz yapsa o kadar güzel olur ki. bu kadar yoğun bir fikstürde 2-3 dakikanın bile önemi büyük. ki 2 ay deneme sürecinin sonunda alındıysa, bu demektir ki en azından profesyonel bir oyuncu. obradovic öbür türlüsünü kabul edemezdi çünkü. merakla bekliyoruz.

edit : benim gibi merak edenler için gayet güzel bir inceleme için buyrun
  • vrsac gibi berbat bir takıma kiralanması iyi olmadı. ailesinin yanında olsun istediler herhalde.

orda da iyi bir yıl geçirmedi ancak son maçında güzel istatistikler yaptı denebilir.

http://www.mackolik.com/…771/kk-vrsac-crvena-zvezda

serbest atışları çok yüzdeli kullanıyor ama aynı şeyi 2'lik ve 3'lükler için diyemeyiz. şut seçimlerini sorgulaması lazım. bu sene kadroda süre bulması mucize, türkiye liginde bir takıma kiraya verilmesi daha uygun olur.
  • yeni transferimiz.
    hiç izlemedim, tanımıyorum, özelliklerini bilmiyorum ama oynadığı yazılan pozisyonlara bakarsak emektar antiç'in yedeği olup yerine düşünülüyor olabilir.
    her neyse, obra reis onayladığına göre iyi bir transferdir kesin...
  • umarım james nunnally fiyaskosundan sonra bu kez doğru transfer yapmışlardır.
  • bu sezon da adriyatik ligi'nden skopje'ye kiralanan basketbolcumuz. ispanya ligi zor tabii ama türkiye ligi'nde bence çok rahat oynatılabilirdi. en azından sertlik anlamında gelişme sağlanabilirdi böylece belki. şutu zorluyor, içeri girmeye çalışıyor, ekstra pasları değerlendirebiliyor ama savunma noktasında hele ki açık alan savunması noktasında çok kötü. bu anlamda türkiye ligi iyi bir tecrübe olabilirdi. yine de kariyer planlaması açısından doğru bir adımdır umarım.
  • fenerbahçe erkek basketbol takımı'nın yeni transferi.

edit: imla.
  • sırbistan’ın kk vrsac takımına kiralandı
  • yetenekleri ve istatistikleri artı, bunları levski'de yapmış olması eksi. oyuncuyu izlemedim, şu anda fizik durumu nedir bilmiyorum. yeteneğinden şüphem yok da (obra transferi neticede) şu anda az da olsa katkı verebilecek fizik gücü vardır umarım. yaşı da öyle küçük falan değil, ki 99'lu luka doncic'in real'de oynadığı oyun ortadayken. umarım bu sene rotasyona derinlik katar, ilerisinden zaten şüphem yok.

hayırlı olsun.
  • fenerbahce erkek basketbol takımı altyapısına denenmek üzere çağrılan sf'dir. kendisi 2 ay boyunca deneme antrenmanlarına katılacak ve uygun görülmesi halinde kadroya dahil edilecektir.

ayrıca kendisi hakkında şöyle bir şey varmış.
hesabın var mı? giriş yap