• sözlerini türkçeleştirirsek (ama nasıl?) şöyle oluyor...

hasta etme lan beni
    hasta etme lan beni
    hasta etme lan beni
    hasta etme lan beni
    hasta etme lan beni

dadadadadadad (burası tüm memleketlerde aynı; gerçi türkçe de "lay lay" falan da denir ama)
    dadadada
    dahdah (hala devam "da" lamaya)

hasta etme beni-ne (g)özel gözleri vardır hey hey
    bir de güzel güler ki-hasta etme beni
    beni yönlendirme kız (istediğim ata oynarım sanane)-sürpriz yapma bana (tek geçtim ben o atı)
    yalan söylüyon bak-hasta etme adamı
    halbusem anam dedi ki "olum dikkat et o kıza"
    anam dediydi ki "yiğidim bilirsin işte o kız iyi değil" ("seni ne iktisatçılar ne mühendisler istedi")
    anam bana cool ol dediydi "aptal olma oğul" dediydi
    ondan sonra da "şibidibapdübap" falan dediydi (annem bazen konuşur öyle) . hey ki hey

hasta etme adamı
    hasta etme adamı
    hasta etme adamı
    alır götürürsün beni bu diyardan (memleketimden), hasta etme bak...
    hasta etme adamı-kalbini kırarsın sonra adamın be...
    hey bebek (ben new york'ta kaldım bebeğim) hasta etme adamı...
    bundan sonrası babap şibidubapdübap
    hasta edersin sen adamı be...

çevirmen(!) notu: eh şöyle bir dönüp ardıma baktığımda, bu kadar güzel bir şarkıyı bu hale getirebildiğime göre, ben olmasam dünya daha güzel bir yer olur herhalde. yakın beni be. ama aptal olmuşum bir kere... dostlar ne yapsın...
  • rezil bir uyarlama da benden...

adam mı skion ?
    adam mı skion ?
    adam mı skion ?
    adam mı skion ?
    adam mı skion ?

laylaylaaaay la
    laylaylaaaay la
    laylaylaylay laaay
    (kasap havası)

adam mı skion ? yemezler o bakışları
    al da bir yerine sok o gülüşünü, adam mı skion?
    bana el kol hareketi yapma,sesini de yükseltme [ayrıca o eli indir]
    bana maval okuma,adam mı skion sen?
    zamanında ana sözü dinleseydim !
    "iğevladım o kızdan sana hayır yok", belleseydim.
    "kendini ağırdan sat,hemen köpeği olma" dediydi bana...
    yibbapbaaapbaaapbaap bappapaapbabaaap!

adam mı skion ?
    adam mı skion ?
    adam mı skion ?
    karı dediğin seni bööle evirir çevirir,
    hatta parmağında oynatır be ne diyorsun sen!?
    er ya da geç kulu köpee oluyörsün işte karı miletti bööle naparsın...

bacım adam mı skion sen ? yiee!

şübidübidübap dadapdap düdap!
    twist egeyn....
    diyor ve daha fazla katletmemek için burada noktayı koyuyorum.

hakikaten zor işmiş,en iyisi, bu ilk ve sonuncu olsun.
  • trt3 de her pazartesi akşamı beklenen izdüşüm programı, ardından şarkının anonsu, akabinde daha ergenliğe yeni adım atmış dimağlara yerleşen ve o zamana göre 'kirli' denebilecek görüntüler, kafa karışması ve evdeki birkaç yaş büyüğe; "abla ya bu klipteki ablalar napıo? az önce şu keş tipli abiyle beraber değil miydi şu kız? hayır ben mi yanılıyorum?" diye tükenmek bilmeyen sorular yöneltmek, lezbiyenlik ya da biseksüellik denen kavramlardan bu şarkının klibi sayesinde haberdar olmak ancak şarkıyı ve klibi yine de çok sevmek... daha sonra kasedini ortaokuldaki en yakın arkadaşa dinlenmesi için verildiğinde arkadaşın liriklere bakıp "bu ne lan, da da da da..." diyerek hafife alması fakat dinleyince ardından çığ gibi büyüyen queen kitlesi... blue jean dergisinin verdiği freddie mercury posterini okula hava atmak için götürüp de kaybederek eve dönmenin mutsuzluğu ve daha birçok şey... made in heaven albümündeki nerdeyse diğer tüm şarkılar gibi senelerce dinletmekten bıktırmıyor bu şarkı da kendini. gerek bilgisayarda gerekse beyinde loop a alıp hiç bıkmadan dinlenebilen ender şarkılardan biri, hem anıları insanın içini acıtmaz, hem de üzerinden kaç sene geçerse geçsin hala favori olmayı hakedecek kadar müthiş...
  • bu şarkıyı her dinlediğimde ne yazık ki yıllar önce show tv'nin hakan şükür'ün golleri için hazırladığı klip geliyor aklıma. hem de şükür'ün del piero favorili yıllarından. aman tanrım! nasıl yer etmiş beynimde anlamadım gitti.
  • you don't fool me
    words and music by queen

you don't fool me
    you don't fool me
    you don't fool me
    you don't fool me
    you don't fool me...

da da da da dah
    da da da dah
    da da dah

you don't fool me - those pretty eyes
    that sexy smile - you don't fool me
    you don't rule me - you're no surprise
    you're telling lies - hey, you don't fool me
    mmm, mama said be careful of that girl
    mama said you know that she's no good
    mama said be cool, don't you be no fool
    yup bup ba ba ba ba da da da dah!

you don't fool me
    you don't fool me
    you don't fool me
    she'll take you
    you don't fool me, she'll take you
    you don't fool me, and break you
    sooner or later you'll be playing by her rules

baby you don't fool me, yeah

you don't fool me, you don't have to say "don't mind"
    you don't have to teach me things i know
    sooner or later you'll be playing by her rules
    oh (fool you) oh (rule you)
    she'll take you (take you)
    and break you (break you)
    yeah

mama said be cool
    mama said she'd take you for a fool
    she'll take you, and break you
    ba ba ba ba bap bap ba baah
    la la la la la lah
    you don't fool me
    you don't fool me...
  • brian may'in sitesindeki bir yazıya göre yapımcı farketmeden önce sadece basit bir ses kaydı olan parça. yapımcı* bu şarkıya başka şarkılar için kaydedilmiş bazı bölümleri alarak, vokal kayıtlarını birleştirerek, mixleyerek* bir taslak elde eder. sonra diğer grup üyeleri de üzerine enstrümanlarını ve geri vokallerini eklerler ve bu mükemmel parça çıkar ortaya.
  • arkasından ya da önünden anybody seen my baby dinlenince "vay anam vay" denilebilecek müthiş queen şarkısı.
  • hagi şarkısı olarak oturmuştur aynı zamanda ben ve çevremde bikaç insanın beynine. sebebi de televole'de hagi'nin şık hareketlerinden bi klip yapıp hep de bu parçayı koymalarıdır.
  • innuendo sonrasında fazla yaşamayacağını sezen freddie mercury, grubu kayıtlara devam etmiştir. o süre zarfında, a winter's tale ve you don't fool me'nin vokallerini tamamlayabilmiştir. ancak müziğini queen'in diğer üyeleri, mercury'nin ölümünden sonra bitirebilmiştirler. zaten mercury kalan kısa ömründe, vefatından sonra grubun üzerinde çalışabileceği ve kendisinin vokal yaptığı parçalar bırakmayı amaçlamış ve bunu zor olsa da başabilmiştir. yani you don't fool me için bir miras dersek, herhalde pek yanlış olmaz.

made in heaven albümünde, a winter's tale, mother love ve you don't fool me haricindeki parçalar grubun önceki yıllarda kaydedip yayınlamadıkları çalışmalardandır. o şarkılar arasında, queen'in daha önce onları neden piyasaya sürmedikleri anlaşılabilir. ama özellikle you don't fool me ve mother love kendilerinin ıskartada bekletilemeyecek cinsten olduklarını ilk dinleyişte hissettiren çalışmalardır. hit olma açısındansa, you don't fool me albümün en çok ses getiren parçası olmayı da başarmıştır.
hesabın var mı? giriş yap