• ortadoğu halkı kendi ektiğini biçtiğinden arada biz de kaynasak da tabiki kimse üzülmez, birbirlerini yeseler de iş din mevzusuna gelince yüzyıllarca toplanıp oraya buraya seferler yapan avrupalılar bir yanda, bu avrupalıları ve paralarını görünce anında din kardeşini satan müslümanlar, kendi kendine destek olmayan arkasında durmayan onu geçtim birbirini kesmekten kendini alamayan müslüman alemi için mi logosunu değiştirecekti, ben de olsam ben de değiştirmem bizim için, hadi herşeyi geçtim var mı büzüğü yiyen fransada bu olayı kutlasın ya da bir maçta saygı duruşunda ıslıklayabilsin, adamın dötünden kan alırlar
  • hiç olmazsa çarpıya tıklayınca bunu bir daha göstermiyeceyiz diyor, sitem etmeyi birakinda eksileyin, kurtulun hala anlamadiniz mı onlar hiç bir zaman kendileriyle bizi bir tutmayacaklar.
  • en çok "suruçta ankarada kendilerini patlattılar bu gerzolar" diyenlerin tatavasını yaptığı olaylar zincirinden bir tanesi. (bir diğeri fbook üzerinden profil fotosunu fransız bayrağı yapma muhabbeti)

gözlerimle şahit oldum ya. daha bir ay önce, "oooh iyi oldu geberdiler, zaten bu meydan kanlı meydan dıyodu bunlar, demekki ölmeye gelmişler mallar" yazan bir tip dün demiş ki, "fransızlar ankaradan sonra türk bayrağı yaptı mı profil fotosunu"
    behey mal, sen kendin sahiplenmedin ki acını? sen kendin, devletin, polisin, insanın sahiplenmedi ki? ölmüşler oh oh dedin? noldu şimdi fransaya nispet yapacaksın diye mi senin için önemli oldular?
    hani derler ya düşmanın bile zekisini tercih ederim diye, biz zekisini geçtik, basit bir düz mantığa sahip olanını öpüp başımıza koyacağız.

senin "kendilerini patlattılar hihiho" dediğini tabiki elin avrupalısı "ayh ortadoğuda yine bomba patlamış kanks, hiç tepki de vermediklerine göre her zamanki sıradan şeyler" diye düşünecek. senin coğrafyanda normal çünkü birinin sokakta tekbir eşliğinde dövülmesi, vurulması.
    seçimden sonra karışmayacağım dedim dedim dedim ama olmuyor arkadaş olamıyor.
  • "batı, terörden rahatsız değildir. batı, sadece terörün batıya sıçramasından rahatsızdır" gerçeğini hatırlatan logodur.

evet tamam insan canı aynı değerde, suriye'de de ölen, türkiye'de de ölen aynı. ama burda kalkıp "anlamıyor musunuz bizi asla kendileri gibi değerli görmeyecekler bıdı bıdı bıdı" diye konuşursanız komik olursunuz.

pardon da sen dünyanın en geri kalmış ülkelerinden birinde olmayı, başındakileri ısrarla seçerek sürdürüyorsun, kadınları eziyorsun,hala ilk insan gibi ilkelce yaşamak istiyorsun, senin ülkende kadınlar bile,erkekler için çok eşliliği savunuyor, hergün itişip kakışarak,sokaklarda leş gibi geziyorsun,medeniyetten bihabersin,din tüccarlığı yapıp, senin inandığına inanmayanı "kafir" ilan ediyorsun, laikliğe karşısın,tamamen islam kurallarına göre yönetilmek istiyorsun, hukuk tanımazsın, demokrasi tanımazsın, sonra da dünyadan "saygı" beklersin. kusura bakma canım, insan haklarını kendin için bile istemezken, bir başkası neden senin hayatını önemsesin de yas tutsun senin ülken için? senin daha kendine saygın yok. saygı bekleme o yüzden.
  • 1) ankara patlamasından günler sonra lütfen konuşan cumhurbaşkanı paris katliamında derhal açıklama yapıyorken, ölen insanların için saygı duruşunu onbinlerce insan yuhalıyorken elbette kalkıp bir başkasından senin acına üzülmesini bekleyemezsin.

2) burada 'fransa grubun yakışıklı/başarılı üyesi' popülaritesindeyken bizim silik/agresif/tekinsiz karakterimizin getirdiği o burukluğun/ezikliğin/kıskançlığın etkisiyle tepki gösteriliyor. kıskançlığın olası ikinci noktası ise, bu tür bir acı karşısında fransızların nasıl tek yürek olduğunu görmek kanımca. ankara patlamasında ölen insanların acısı yüreğimizde yanmaya başladığında yuhalamalarla yaralandık, devletlülerin acımızı sahiplenmemesiyle hırpalandık.

3) fransanın popülerliği ve kendi silikliğimizin ortaya konacağı iplenmeme durumumuzda haklılık payı da var elbet. bugün ikinci bir patlama olsa (allah korusun) ve -de ki- yüzlerce insan ölse ve acıdan birleşsek tek yürek olsak da yine de batıdan bu denli hassas bir tepki alamayacağız, deal with it.

4) zengin ve başarılı çocukların okuduğu okula dikey geçiş ile girmeye çalışan kafası çalışmayan/fakir öğrenciyiz. iki arada bir deredeyiz. ne vatandaşlık ne milliyet ne de bir ideoloji çevresinde birleşebilmiş, ne de yüzyıllardır dahil olmaya çalıştığımız batının en temel değerlerini (ifade özgürlüğü, laiklik, demokrasi vs) anlayabilmiş/uygulayabilmiş/toplumsal uzlaşının temel unsurları haline getirebilmişiz. elde var hüzün; o okula girsek de arkadaşımız olmayacak. bu okulda da başarılı olamayacağımızın farkındayız. oysa başarının okulla doğrudan alakalı olmayacağını da az çok biliyoruz. (bkz: japonya)

-
    iğneyi batıya, çuvaldızı kendimize, tığı youtube'a sonra hepsini birden kendimize batırmamız gerekiyor kanımca.
  • dil, din, ırk, renk ve cinsiyet ayır. kendinden olmayan herkesi ötekileştir. ölüye diriye saygı gösterme. kanal kapat, gazete toplat, dergi yasakla. aynı siteyi ayda 15 farklı mahkeme kararıyla engelle, dns adreslerini bile kendine yönlendir. ondan sonra youtube niye bizim bayrağımızı koymadı da fransız bayrağını koydu, avrupalı insan da biz insan değil miyiz?

değilsiniz.
  • ölümler üzerinden eziklik edebiyatı yapanları ortaya çıkarmış eylemdir.

"ama ama benim de ölülerim vardı hem de 100 tane neden bana yapmadın". tövbe estağfirullah. yahu neyi tartışıyorsunuz bir silkelenin kendinize gelin.
  • guzel ve duyarli bir hareket oldugu goz ardi edilmemeli. ancak bir gun onceki beyruttaki teror saldirisini biz kacimiz kinadik? en dogrusu hicbir ulke bayragini teror sonrasi desteklemek icin kullanmamali. yoksa gunde onlarca kere bayrak degistirmek zorunda kalinirdi. ayrica ayni soruyu beyrut patlamasi icin de sormuslar. google'in paris'te ofisi bulunmasi bir kriterdi belki.
  • aynı hassasiyeti diğer ülkelere göstermemesi durumu açık ve seçil şekilde ortaya koymuyor mu ? söyleyin ne katliamlara sahne oldu dünya afrikada yaşananları söylemiyorum bile zaten yazık. hepimiz uşağı olmuşun büyük devletlerin kukla gibi oynatılıyoruz işte.
  • özgürlüktür. eleştiriye açıktır.
hesabın var mı? giriş yap