62 entry daha
  • 15 senedir serbest avukatlık yapıyorum. çok net söyleyebilirim ki, meslek boka batmış durumda. ben üniversiteyi dişimle tırnağımla %3'e girip kazanmıştım. son yirmi senede hukuk eğitimini bitirdiler. parası olan gidip diplomayı alıyor. parası olan, mal oğlu mal çocuğunu avukat yapıp, bürosunu açıp arabasını alıyor, çevresini ayarlıyor. bu meslekte, ilk beş yılda ev, araba vs aldığını söyleyen ya çantacılık yapmıştır ya da suç işlemiştir. başka türlü olmaz. mümkün değil. şu anda avukatlık yapan genç meslektaşlarıma göktengri sabırlar versin. hoş, bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür. onlar bittikçe, neredeyse bedavaya iş almak zorunda kalıyorlar, avukatlık ucuz bir hizmet haline geliyor. dolayısıyla, kıdemli olmak da kimseyi kurtarmıyor. yani toptan bir çöküş var.

ofisimi açtığım ilk iki yılda, ofisi açmak için sattığım arabanın daha iyisini nakit parayla almıştım. iş vardı, ekonomi iyiydi, çok çalıştım ve karşılığını da az çok aldım. şu anda o gün çalıştığımın iki üç katı verimlilikle çalışıyorum, çok daha bilgiliyim, kidemliyim ancak kıyaslama yaparsak, gelir düşmüş. üstelik, arabuluculuk yapıyorum, bilirkişilik yapıyorum, iş ağım çok daha geniş, ama hizmetin karşılığı gelir yerlerde sürünüyor. siyasi bağlantıları olanlar, simsarlarla iş yapanlar, işini yaptıkları şirketlerin muhasebesini vs yemleyenler, çantacı rüşvet
    aracıları haricinde iş miş yok. olan da bir şey vadetmiyor.

gençler denemesin demiyorum, denesin, belki şans yüzlerine güler, iyi bağlantılar edinirler, tutunabilirler. ama olmazsa zorlamaya gerek yok. sağlığa zararlı.
52 entry daha
hesabın var mı? giriş yap