• hatlarin gec baglanmasi yuzunden arayan ve aranan tarafin ilk 30 saniyede surekli alo...alooo....alooooooo demesine sebep olan durum
  • arama zamaninin, turk telekomun indirimli yurtdisi tarife saatlerine gore ayarlanmasi gereken gorusmeler.
  • konuşma esnasında her iki taraftan da konuşan kişilerin seslerini iki kez duyması nedeniyle komik konuşmalara çokça rastlanan görüşmeler
  • amerika'da ikamet ediliyorsa yurtdışı özelliğinin hiçbir anlam ifade etmediği telefon konuşmaları.çok ucuz çok..
  • indirimli zamanlarda arandığında dünyanın öbür ucu bile olsa cepten sabit teli aramak kadar yazan konuşma türü.
  • uluslararasi telefon karti kullanilmasi durumunda gayet ucuza gelen konusmalar. ingiltereden istanbuldaki bir sabit telefon, kabul edilebilir bir ses kalitesiyle dakikasi 5 penceden ucuza aranabilir ki bu bir cep telefonu aramanin dortte biri fiyatinadir.
  • (bkz: voip)
  • insanin kendisini haberturkde konu$uyormu$ gibi hissetmesine neden olan goru$meler. gecikmeler yüzünden iki taraf da ayni anda konu$ur, ayni anda susar.
  • - alo
    - alo teyzecimm
    - canim nasilsin? bak benim elime bayaa yuklu bir kontur gecti
    - ?!?
    - artik her gun aricam seni, saat kacta musait oluyosun?
    - aksamlari da sen arayinca ben de para oduyorum?
    - aa niye ben arayinca sen de oduyorsun?
    ...
    (teyzemin sorulari uzerine bir sure gsm olaylari anlatilir, 5 dk kadar..)
    ...
    - neyse teyzecim istersen bunlari turkcelle sor
    - ayy evet, demek sana da yaziyor tuh, neyse canim nasilsin?
    - ya evet yaziyor..
    ...
  • komiktir özellikle de aradığınız kişinin numarası değiştiyse, siz eski numarayı arıyorsanız.
    mesela biraz önce yaptığım telefon görüşmesi. (telefonun diğer ucundaki şahıs stockholm'dedir.) adam konuşmanı ispanyolca zannedip "i don't know spanish" der.
    "i don't know spanish too" dersin. konuşmaya ingilizce devam edersiniz. bir yerden sonra anlattığın şeyleri dinleyip "türkiye'den mi arıyorsun?" der. "evet" dersin. sonuç itibariyle ikiniz de türk çıkmışsınızdır.
    türkçesi o kadar bozuktur ki "thank you" ile bitirirsin konuşmayı.
hesabın var mı? giriş yap